Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama nawóz ogrodowy

Między Sybirem a wolnością. Spotkanie Pokoleń pod Pałacem Wodzickich w Tyczynie

Podziel się
Oceń

W parku przy Pałacu Wodzickich w Tyczynie odbyło się drugie „Spotkanie Pokoleń”. Weterani, Sybiracy i kombatanci spotkali się z młodzieżą szkolną, orlętami oraz mieszkańcami powiatu rzeszowskiego, by rozmawiać o historii, patriotyzmie i odpowiedzialności za pamięć.
Między Sybirem a wolnością. Spotkanie Pokoleń pod Pałacem Wodzickich w Tyczynie

Autor: Klaudia Krupa /Powiat Rzeszowski

Wydarzenie odbyło się 11 czerwca. Pomysłodawcą inicjatywy jest Piotr Dobrzaniecki, opiekun weteranów od lat zaangażowany w podtrzymywanie więzi między środowiskiem kombatanckim a lokalną społecznością.

Obejrzyj reportaż:

Historia opowiedziana przez świadków

Miejscem spotkania był park przy dziewiętnastowiecznym Pałacu Wodzickich w Tyczynie. To jeden z cennych zabytków regionu, a zarazem przestrzeń silnie związana z historią. Fundator pałacu, hrabia Ludwik Wodzicki, był uczestnikiem powstania styczniowego, organizował pomoc dla oddziałów powstańczych i szpitale dla rannych, a w 1863 roku został zaocznie skazany na śmierć.

Właśnie w takim otoczeniu młodzież mogła wysłuchać osób, które same doświadczyły dramatycznych wydarzeń XX wieku albo przez lata pielęgnowały pamięć o walce o wolną Polskę.

Fot.: Klaudia Krupa /Powiat Rzeszowski
Fot.: Klaudia Krupa /Powiat Rzeszowski

Wicemarszałek województwa podkarpackiego Karol Ożóg podkreślał, że bezpośredni kontakt ze świadkami historii ma szczególne znaczenie.

– Mamy możliwość osobistej rozmowy, wsłuchania się w opowieści, próby zrozumienia osób, które często ryzykowały swoje życie i zdrowie po to, abyśmy mogli żyć w wolnej Polsce, cieszyć się swoją obecnością i spotykać się w takich okolicznościach jak dzisiejsze – mówił.

Cisza, która mówiła najwięcej

Podczas spotkania przypominano m.in. losy Sybiraków deportowanych w głąb Związku Sowieckiego. Dla młodych uczestników była to lekcja historii inna niż szkolny wykład – oparta na obecności ludzi, którzy pamiętają dramat wojny, wywózek i walki o przetrwanie.

Starosta rzeszowski Krzysztof Jarosz zwrócił uwagę, że w czasie takich spotkań szczególnie wymowna bywa cisza.

– Wtedy rzeczywiście pada cisza, bo te słowa są naprawdę bardzo głębokie i widać tę łączność pomiędzy pokoleniami, i o to chodzi – podkreślił starosta.

Fot.: Klaudia Krupa /Powiat Rzeszowski
Fot.: Klaudia Krupa /Powiat Rzeszowski

Powiat Rzeszowski objął wydarzenie patronatem. Organizatorzy zaznaczali, że celem inicjatywy jest nie tylko upamiętnienie przeszłości, ale także budowanie więzi między tymi, którzy historię przeżyli, a młodymi ludźmi dopiero kształtującymi swoją tożsamość.

Tyczyn wspiera pamięć i tradycję

W wydarzeniu licznie uczestniczyła młodzież, w tym orlęta działające przy lokalnej społeczności. Tyczyn od lat pielęgnuje tradycje patriotyczne, a „Spotkanie Pokoleń” wpisuje się w ten kierunek działań.

– Wspieramy inicjatywę pokoleniową, wspieramy pamięć historii – powiedziała zastępca burmistrza Tyczyna, Anna Fil.

Fot.: Klaudia Krupa /Powiat Rzeszowski
Fot.: Klaudia Krupa /Powiat Rzeszowski

W organizację spotkania zaangażowana była również społeczność Zespołu Szkół mieszczącego się w Pałacu Wodzickich. Dyrektor placówki Dorota Tarańska-Klęsk podkreśliła, że uczniowie chętnie uczestniczą w wydarzeniach związanych z pamięcią historyczną.

– Młodzież bardzo chętnie angażuje się we wszelkie inicjatywy związane z upamiętnieniem historii, nawet ze względu na miejsce, w jakim się znajdujemy – zaznaczyła dyrektor.

Pieśni patriotyczne i głos młodego pokolenia

Uczniowie nie byli jedynie słuchaczami. Przygotowali także część artystyczną, w której znalazły się pieśni patriotyczne. Występy młodzieży nadały spotkaniu uroczysty, ale jednocześnie bardzo osobisty charakter.

– Przygotowali piękne piosenki, jesteśmy z nich dumni – mówiła Tarańska-Klęsk.

Fot.: Klaudia Krupa /Powiat Rzeszowski
Fot.: Klaudia Krupa /Powiat Rzeszowski

Swoimi wrażeniami podzielił się również Filip, uczeń klasy o profilu policyjnym i straży granicznej.

– Wydarzenie było całkowicie ciekawe. Ludzie widać, że brali aktywnie udział. Na pewno zostało sporo tematów odnośnie patriotyzmu poruszone – relacjonował.

Dla organizatorów takie reakcje są potwierdzeniem, że rozmowa o historii może być żywa i ważna także dla najmłodszych uczestników.

„Jaka będzie młodzież, taka będzie przyszłość Polski”

Jednym z najbardziej poruszających momentów spotkania była wypowiedź por. Franciszka Batorego, kombatanta, który zwrócił uwagę na rolę nauczycieli i wychowania młodego pokolenia.

– Nauczyciel jest inżynierem dusz ludzkich. Nic ująć, nic dodać. Jakich będziemy mieć nauczycieli dalej, taka będzie dalsza historia i przyszłość Polski – powiedział por. Batory.

Fot.: Klaudia Krupa /Powiat Rzeszowski
Fot.: Klaudia Krupa /Powiat Rzeszowski

W podobnym tonie mówił wicemarszałek Karol Ożóg, apelując, by obecności weteranów i kombatantów nie traktować jedynie jako elementu uroczystości, ale jako realną lekcję odpowiedzialności.

– Niezwykle ważne jest, aby czerpać z ich doświadczenia, a przede wszystkim przywiązania i miłości do ojczyzny – podkreślił.

Drugie „Spotkanie Pokoleń” w Tyczynie pokazało, że pamięć historyczna nie musi ograniczać się do rocznic i oficjalnych akademii. Może być rozmową, wspólnym śpiewem, chwilą ciszy i spotkaniem twarzą w twarz z tymi, którzy najlepiej wiedzą, jaką cenę miała wolność.


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Michał Treść komentarza: Widać że fajne miejsce. Przykra sprawa, że chcą to ludziom odebrać. Data dodania komentarza: 25.06.2026, 21:42 Źródło komentarza: Miasto należy do mieszkańców. Dlaczego tracimy więcej niż kawałek Sanoka Autor komentarza: hehe Treść komentarza: A gdzie Hus najwiekszy karakan narodowy z Budziwoja? Data dodania komentarza: 23.06.2026, 13:56 Źródło komentarza: Protest w Rzeszowie w obronie pamięci Henry’ego Nowaka. Uczestnicy sprzeciwiali się masowej migracji Autor komentarza: CD Treść komentarza: Zwykły głąb. Nie potrafił rozwiązać oczywistej sprawy. Data dodania komentarza: 21.06.2026, 16:42 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie” Autor komentarza: wyborca Treść komentarza: Szczylać do misiów i innych osłów z konfy Data dodania komentarza: 20.06.2026, 07:39 Źródło komentarza: Nocna wizyta niedźwiedzia w Przemyślu. Prezydent miasta apeluje o spokój, Konfederacja krytykuje rząd Autor komentarza: On Treść komentarza: Źle się czyta ten cały obszerny komunikat medialny związany z odejściem. Nie wygląda to poważnie. Życie oczywiście zaskakuje, czasem dobrze ułożony plan trzeba zweryfikować, ale podejmując się pracy na takim stanowisku otrzymuje się mandat społeczny. Samo odejście wygląda kiepsko: nie robi się tak, ze w środku roku, tak znikąd pojawia się taki wpis. To szok dla mieszkańców - parę godzin wczesniej publikował jak cudownie wyglądały Dni Tyczyna... Tu koncerty, tam aktywności, a po paru godzinach zrzuca taką bombę! Można czuć się oszukanym! Oczywiście Gmina sobie poradzi. Stanowisko Burmistrza jest po prostu wybieralne, w jego miejsce wejdzie ktoś inny, miejmy nadzieję, że nie przerwie pełnienia funkcji-służby publicznej bo nagle "przewartościuje swoje priorytety". Liczę, że kolejni kandydaci przemyślą swoje priorytety przed decyzją o starcie - tak będzie poważniej dla całej gminy i dla samych kandydatów. Dodam, ze styl pożegnania wygląda po prostu źle. Jak wspomniałem wpis pana Błotnickiego jest obszerny, ale nic z niego nie wynika. Jeśli nie chciał się tłumaczyć, po prostu trzeba było podziękować i przeprosić, bez ckliwości bo to wygląda po prostu źle. MImo to, życzę powodzenia w dalszych wyborach. Data dodania komentarza: 16.06.2026, 21:46 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie” Autor komentarza: Tyczynianin. Treść komentarza: Weź już idź, zakazy wszędzie a syf na parkingach. Wal się. Data dodania komentarza: 16.06.2026, 18:33 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie”
Reklama
Reklamaogłoszenia halo rzeszów
Reklama
Reklama
Reklama