Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie zaprasza na wystawę „Niepodległość szablą wywalczona”

Podziel się
Oceń

Widzowie mogą prześledzić również krótki zarys historii i rozwój szabli w Polsce na tle ewolucji broni białej w Europie. Na wystawie zaprezentujemy kilkadziesiąt szabel z różnych okresów historycznych, poczynając od wieku XVII, poprzez czas powstań narodowych, walk z sowieckim i niemieckim najeźdźcą, kończąc na roku 1945. Ekspozycję uzupełnią mundury i inne elementy wyposażenia wojskowego oraz bogata ikonografia.
  • Źródło: informacja prasowa
Muzeum Okręgowe w Rzeszowie zaprasza na wystawę  „Niepodległość szablą wywalczona”
Muzeum Okręgowe w Rzeszowie zaprasza na wystawę „Niepodległość szablą wywalczona” - Fragment plakatu promocyjnego

Autor: Muzeum Okręgowe w Rzeszowie

- Z radością informujemy, że z dniem 16 lutego 2021 roku Muzeum Okręgowe otwiera nową wystawę czasową: „Niepodległość szablą wywalczona”. Wystawa dostępna jest w okresie luty - czerwiec 2021 r. mówi Rafał Kocoł z działu Edukacji, Promocji i Cyfryzacji Muzeum Okręgowego w Rzeszowie. Jest to pierwsza wystawa po częściowym zniesieniu obostrzeń antycovidowych.

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie zaprasza na wystawę  „Niepodległość szablą wywalczona”
Wystawa „Niepodległość szablą wywalczona”


Szabla to broń o egzotycznym pochodzeniu, jednak już kilka wieków temu stała się w Polsce częścią składową kultury sarmackiej i nieodłącznym atrybutem każdego szlachcica. Dzieje tej broni związały się ściśle z historią naszej Ojczyzny, nie tylko w znaczeniu bojowym. Szabla stała się symbolem narodowym, zaś w czasach zaborów symbolem dążenia Polaków do odzyskania niepodległości, zgodnie ze słowami polskiego hymnu „Co nam obca przemoc wzięła, szablą odbierzemy”.

Na ekspozycji zobaczymy polskie tradycje niepodległościowe związane z tą bronią, tj. powstania narodowe czy zmagania podczas wojny polsko – bolszewickiej.

Eksponaty pochodzą ze zbiorów: Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Sali Tradycji 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie oraz z kolekcji prywatnej.

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: wyborcaTreść komentarza: dzieci sie nie robi a jak cos to wszystkie chcą rodzic w Rzeszowie a potem płacz że oddział zamykają. Tak samo jest ze szkołami, wożą dzieci do miasta a potem płaczą że szkołe na wsi zamykają. Mamy płacić za puste sale?Data dodania komentarza: 26.06.2025, 06:42Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia RazemAutor komentarza: KarolinaTreść komentarza: Karygodne działania, a raczej brak działań, rządu. Wycierają sobie gęby byciem prorodzinnym, a zabierają nam podstawowe prawo do bezpieczeństwa.Data dodania komentarza: 21.06.2025, 14:33Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia RazemAutor komentarza: staszekTreść komentarza: niech zamkną to betoniarnie firma STYROBUD jestem ciekaw dlaczego po zdarzeniu ta pompa była spawana może dalej w użytku nie rozumiem jednego auto po wypadku trafia na parking policyjny a tu jak by ślady zacierać może wczesniej była spawanaData dodania komentarza: 21.06.2025, 11:33Źródło komentarza: Wypadek na budowie na Kwiatkowskiego. Pracownika przygniotło ramie pompogruszki! [Aktualizacja]Autor komentarza: kkkTreść komentarza: na caritas? Nie daję.Data dodania komentarza: 20.06.2025, 21:29Źródło komentarza: Rzeszowski Caritas rozpoczął zbiórkę na rzecz poszkodowanych w pożarzeAutor komentarza: DawidTreść komentarza: Super! Nie możemy sobie pozwolić na kolejne poświęcenia w imię cięć budżetowych!Data dodania komentarza: 20.06.2025, 12:13Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia RazemAutor komentarza: ja 2Treść komentarza: Celowo ją ktoś przyniósł w celowym celu...?Data dodania komentarza: 20.06.2025, 00:40Źródło komentarza: Pożar w bloku na Popiełuszki w Rzeszowie. Pięć osób walczy o życie! [FOTO i WIDEO]
Reklama
Reklama
Reklama