Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Prezydent Andrzej Duda w niedzielę w Jasionce i Markowej

Podziel się
Oceń

W niedzielę, 24 marca, Prezydent Andrzej Duda uczci pamięć bohaterów polskiego oporu wobec okrutnej okupacji niemieckiej, odwiedzając Port Lotniczy w Jasionce oraz miejscowość Markowa. Te symboliczne gesty stanowią hołd dla rodziny Ulmów, która podczas II wojny światowej poświęciła swoje życie, ratując Żydów przed zagładą.
Prezydent Andrzej Duda w niedzielę w Jasionce i Markowej

Źródło: Grzegorz Jakubowski/Kancelaria Prezydenta RP

Wydarzenie rozpocznie się rano, kiedy to Prezydent RP wraz z grupą reprezentacyjną uczestniczyć będzie w ceremonii nadania imienia Rodziny Ulmów Portowi Lotniczemu w Rzeszowie-Jasionce. Decyzja o nadaniu tego zaszczytu nie tylko upamiętnia bohaterskie czyny Ulmów, ale także oddaje hołd wszystkim Polakom, którzy ryzykowali życiem, aby ratować współobywateli żydowskiego pochodzenia.

Następnie Andrzej Duda wraz z delegacją uda się do Markowej, gdzie złoży wieniec przed pomnikiem upamiętniającym tragiczną śmierć rodziny Ulmów. W sercu tej uroczystości będzie wyjątkowy moment refleksji nad odwagą i poświęceniem, jakie wykazywali Józef i Wiktoria Ulmowie oraz ich dzieci w obliczu nieludzkiej przemocy.

O godzinie 11:00 zaplanowano główne wydarzenie dnia – uroczystość z okazji Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów podczas okupacji niemieckiej. Prezydent Andrzej Duda wygłosi wówczas przemówienie, podkreślając znaczenie pamięci historycznej oraz bohaterstwa tych, którzy nieśli pomoc prześladowanym w czasach największej ciemności.

Historia rodziny Ulmów to jedna z wielu niezwykłych opowieści o bohaterstwie i ludzkiej odwadze, które powinny być przypominane i pielęgnowane przez kolejne pokolenia. Ich ofiara stała się symbolem niezłomnej postawy w obliczu niesprawiedliwości i okrucieństwa, a nadanie imienia portowi lotniczemu oraz coroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci to sposób na zachowanie ich pamięci dla przyszłych pokoleń.

Rodzina Ulmów, która odwagą i poświęceniem stawiła czoła nazistowskiej masakrze, zasługuje na wieczną pamięć i szacunek. Ich historia to nie tylko fragment przeszłości, lecz również inspiracja do działania i przypomnienie o wartościach, które powinny kierować naszymi czynami każdego dnia.

PRZECZYTAJ TAKŻE:


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
ReklamaAdvertisement
Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama