Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama nawóz ogrodowy

Rzeszów buduje nowoczesny stadion! Podpisano umowę na PCLA

Podziel się
Oceń

194 miliony złotych - tyle kosztować będzie budowa Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki, którego umowę na budowę podpisano dziś w rzeszowskim ratuszu. Wykonawcą inwestycji jest firma Mirbud, która ma na swoim koncie budowę m.in. stadionów Wisły Płock i Odry Opole.
Rzeszów buduje nowoczesny stadion! Podpisano umowę na PCLA
Wizualizacja Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki w Rzeszowie.

Dziś w ratuszu podpisano umowę z firmą Mirbud, która wybuduje Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki za kwotę 194 mln zł. Inwestycja ta ma przekształcić krajobraz sportowy Rzeszowa, odpowiadając na rosnące potrzeby miasta oraz regionu. Planowane zakończenie prac w październiku 2026 roku staje się kamieniem milowym dla wszystkich entuzjastów sportu, którzy czekają na nową jakość w infrastrukturze sportowej.

Stadion sportowy na miarę XXI wieku

Prezydent Rzeszowa, Konrad Fijołek, podkreślił, że celem jest stworzenie nowoczesnego obiektu, który będzie w stanie sprostać wymaganiom XXI wieku. - Budujemy porządny, XXI-wieczny stadion, na miarę naszego miasta i oczekiwań. W XXI wieku najstarszy klub w Polsce nie może wyglądać tak jak w tej chwili wygląda - powiedział podczas konferencji prasowej. 

- Konferencji i spotkań dotyczących budowy nowego stadionu przy ul. Wyspiańskiego było wiele. Ale to dzisiejsze spotkanie jest szczególne. Podpsujemy z wykonawcą umowę i wysyłamy wyraźny sygnał do mieszkańców i do sportowców. W Rzeszowie powstanie nowy piękny obiekt, na którym sportowcy będą mogli trenować w warunkach na miarę XXI wieku – mówił Konrad Fijołek, Prezydent Rzeszowa podczas środowej konferencji, która odbyła się w rzeszowskim Ratuszu. – Nieco ponad 2,5 roku temu zapowiedziałem, że będę konsekwentnie zmierzał do tego, żeby zrealizować PCLA. Przeszkód po drodze było miliony, ale udało się je wszystkie rozwiązać – dodał prezydent. 

Podkarpackie Centrum Lekkoatletyczne powstanie przy ul. Wyspiańskiego, na terenie obecnego stadionu Resovii. Obiekt będzie nie tylko wiodącym ośrodkiem szkolenia lekkoatletycznego w Polsce, ale także spełni standardy międzynarodowe, pozwalając na organizację zawodów rangi mistrzostw Polski seniorów czy mistrzostw Europy U23, U20, U18. Z bieżnią 400 metrów i kompleksem skoczni, stanie się miejscem, które przyciągnie zarówno elity sportowe, jak i przyszłe talenty.

Drugą funkcją stadionu będzie piłka nożna. Spełnienie kryteriów licencyjnych Ekstraklasy i UEFA otworzy drzwi do organizacji prestiżowych rozgrywek klubowych. Zadaszone miejsca siedzące dla blisko 8 tysięcy widzów, sektor dla kibiców gości oraz infrastruktura przyjazna osobom niepełnosprawnym zapewnią komfort i bezpieczeństwo dla wszystkich uczestników wydarzeń sportowych.

Oprócz sportu - wydarzenia kulturalne

Nie tylko sport, ale także kultura znajdzie swoje miejsce na nowym stadionie. Planowane są wydarzenia kulturalne, koncerty oraz inne eventy, które uatrakcyjnią życie kulturalne miasta.

Firma Mirbud, wyłoniona w przetargu jako wykonawca, zapewnia, że projekt będzie realizowany zgodnie z najwyższymi standardami. Znając ich doświadczenie w budowie obiektów sportowych na terenie całego kraju, w tym stadionów takich jak Wisła Płock czy Odra Opole, można być pewnym, że Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki zostanie ukończone zgodnie z planem. Prezydent podziękował firmie Mirbud za determinację w dążeniu do realizacji tego projektu, podkreślił że to  bardzo dobry wykonawca, z dużym doświadczeniem, udowadniający, że nawet trudne realizacje wyprowadza na prostą. 

- Zastanawiałem się nad tym, jak to się stało, że my - jedna z największych spółek budowlanych w kraju, spółka notowana od 16 lat na Giełdzie Papierów Wartościowych, spółka mająca około 3,5 miliarda obrotu rocznego, realizująca budownictwo kubaturowe, drogowe, do dzisiaj nie zrealizowała w Rzeszowie żadnej inwestycji. Mało tego nie zrealizowała w województwie podkarpackim żadnej inwestycji. Wierzę, że dzisiejsze podpisanie umowy będzie początkiem naszego istnienia w tym regionie Polski. Realizujemy około 50 budów równolegle - 30 kubaturowych, 20 drogowych. Jestem bardzo szczęśliwy, że w końcu jesteśmy tutaj i będziemy tu realizować pierwszą inwestycję, a jestem przekonany, że nie ostatnią – zauważył Tomasz Sałata, członek zarządu firmy Mirbud SA ze Skierniewic. 

- Budownictwo związane ze sportem to jedna z głównych gałęzi budownictwa kubaturowego. Zrealizowaliśmy kilka stadionów w tym te większe to: stadion ŁKS w Łodzi na kilkanaście tysięcy miejsc, stadion Wisły Płock podobnej wielkości , w tym roku oddajemy stadion Odry Opole i inne.  Nasze doświadczenie w realizacji tego typu obiektów jest gwarantem tego, że termin, jak i jakość prac będzie dla Rzeszowa satysfakcjonująca. 

Rozpoczęcie prac budowlanych przewidziane jest na lato tego roku. Pierwszym krokiem będzie rozbiórka istniejącego obiektu, a następnie prace związane ze wzmocnieniem gruntu oraz fundamentami. W szczytowym momencie na placu budowy może pracować nawet do 500 osób, co świadczy o skali i znaczeniu tej inwestycji.

Rzeszów dołożył najwięcej

Pierwsze prace ruszą końcem tegorocznego lata. Najpierw będzie to rozbiórka istniejących obiektów, potem  ruszą prace nad wzmocnieniem gruntu jak i prace fundamentowe. Zakończenie inwestycji planowane jest 31 października 2026 r. Koszt budowy PCLA to 194 mln zł. 104 mln zł będzie pochodzić z budżetu miasta Rzeszowa, 60 mln zł to dofinansowanie z Ministerstwa Sportu, 30 mln zł to wkład z budżetu województwa podkarpackiego. 

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

lózak 24.04.2024 19:29
No w końcu dResovia pójdzie śmiecić do siebie

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: hehe Treść komentarza: A gdzie Hus najwiekszy karakan narodowy z Budziwoja? Data dodania komentarza: 23.06.2026, 13:56 Źródło komentarza: Protest w Rzeszowie w obronie pamięci Henry’ego Nowaka. Uczestnicy sprzeciwiali się masowej migracji Autor komentarza: CD Treść komentarza: Zwykły głąb. Nie potrafił rozwiązać oczywistej sprawy. Data dodania komentarza: 21.06.2026, 16:42 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie” Autor komentarza: wyborca Treść komentarza: Szczylać do misiów i innych osłów z konfy Data dodania komentarza: 20.06.2026, 07:39 Źródło komentarza: Nocna wizyta niedźwiedzia w Przemyślu. Prezydent miasta apeluje o spokój, Konfederacja krytykuje rząd Autor komentarza: On Treść komentarza: Źle się czyta ten cały obszerny komunikat medialny związany z odejściem. Nie wygląda to poważnie. Życie oczywiście zaskakuje, czasem dobrze ułożony plan trzeba zweryfikować, ale podejmując się pracy na takim stanowisku otrzymuje się mandat społeczny. Samo odejście wygląda kiepsko: nie robi się tak, ze w środku roku, tak znikąd pojawia się taki wpis. To szok dla mieszkańców - parę godzin wczesniej publikował jak cudownie wyglądały Dni Tyczyna... Tu koncerty, tam aktywności, a po paru godzinach zrzuca taką bombę! Można czuć się oszukanym! Oczywiście Gmina sobie poradzi. Stanowisko Burmistrza jest po prostu wybieralne, w jego miejsce wejdzie ktoś inny, miejmy nadzieję, że nie przerwie pełnienia funkcji-służby publicznej bo nagle "przewartościuje swoje priorytety". Liczę, że kolejni kandydaci przemyślą swoje priorytety przed decyzją o starcie - tak będzie poważniej dla całej gminy i dla samych kandydatów. Dodam, ze styl pożegnania wygląda po prostu źle. Jak wspomniałem wpis pana Błotnickiego jest obszerny, ale nic z niego nie wynika. Jeśli nie chciał się tłumaczyć, po prostu trzeba było podziękować i przeprosić, bez ckliwości bo to wygląda po prostu źle. MImo to, życzę powodzenia w dalszych wyborach. Data dodania komentarza: 16.06.2026, 21:46 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie” Autor komentarza: Tyczynianin. Treść komentarza: Weź już idź, zakazy wszędzie a syf na parkingach. Wal się. Data dodania komentarza: 16.06.2026, 18:33 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie” Autor komentarza: M Treść komentarza: Swietny artykuł, pozdrawiam dzieciaki i mentorów Data dodania komentarza: 16.06.2026, 11:45 Źródło komentarza: „Dzieci nie przestają tu zadawać pytań”. W Rzeszowie działa jedna z najbardziej nietypowych szkół na Podkarpaciu
Reklama
Reklamaogłoszenia halo rzeszów
Reklama
Reklama
Reklama