Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama tablice adresowe
Reklama ZG PKS, międzygminna komunikacja samochodowa w Rzeszowie

Łukacijewska, Obajtek i Rzońca - PKW podała oficjalne wyniki wyborów

Podziel się
Oceń

Elżbieta Łukacijewska z Koalicji Obywatelskiej oraz Daniel Obajtek i Bogdan Rzońca z Prawa i Sprawiedliwości będą reprezentować interesy mieszkańców Podkarpacia w Parlamencie Europejskim.
Łukacijewska, Obajtek i Rzońca - PKW podała oficjalne wyniki wyborów

W poniedziałek rano Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. Wybory do europarlamentu zwyciężyła Koalicja Obywatelska, uzyskując 37,06 procent poparcia. Na drugim miejscu znalazło się Prawo i Sprawiedliwość - 36,16 procent. Podium zamyka Konfederacja, którą poparło 12,08 procent wyborców. Wielkimi przegranymi tych wyborów są Trzecia Droga i Lewica. 

Obajtek triumfuje

Pomimo różnych perturbacji, związanych z działaniem komisji ds. afery wizowej, gdzie były prezes Orlenu nie wstawiał się na wezwania i przede wszystkim niestandardowej kampanii wyborczej, prowadzonej głównie w mediach społecznościowych, Daniel Obajtek może być z siebie dumny. Zdobył aż 171 689 głosów na Podkarpaciu. 

Wynik, choć imponujący, nie jest jednak niczym nadzwyczajnym. Blisko 53 proc. wyborców naszego województwa wybrało kandydata z listy PiS. Prawie co drugi głos oddany był na lidera listy - Daniela Obajtka. 

Drugi mandat, choć nie zostało to jeszcze oficjalnie potwierdzone, utrzyma Bogdan Rzońca, zdobywając 46 096 głosów. Tutaj należy zauważyć także wysokie poparcie dla Władysława Ortyla - marszałka województwa podkarpackiego. Ten zdobył 31 885 głosów. 

Koalicja Obywatelska "pożarła" swoich koalicjantów

Ponad 150 tysięcy głosów łącznie zdobyła lista KO, a najwięcej głosów - 115 324, oddano na Elżbietę Łukacijewską, obecną europosłankę z Podkarpacia. Tutaj nie ma zaskoczenia - polityczkę z Bieszczad ponownie zobaczymy w Brukseli. 

Kolejno 10 574 głosów zdobyła wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul, która prowadziła bardzo aktywną kampanię wyborczą. Podium zamyka Jolanta Kaźmierczak, z poparciem 8797 głosów. 

Wynik KO nie jest zaskoczeniem. Zauważalne jest jednak to, że największa koalicja (Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Zieloni, Inicjatywa Polska) z Koalicji 15 października przypieczętowała swój wynik kosztem swoich koalicjantów z Sejmu. 

Trzecia Droga na Podkarpaciu zdobyła tylko 29 767 głosów, a Lewica 13 082. Liderzy tych ugrupowań winą za niskie poparcie w skali kraju (Trzecia Droga – 6,91 procent, oraz Lewica – 6,3 procent poparcia), obwiniają niską frekwencję i widoczną w ostatnich miesiącach polaryzację. 

W podkarpackich strukturach słyszy się jednak, że kandydatom - zwłaszcza Trzeciej Drogi, brakło determinacji. Liderka listy Elżbieta Burkiewicz - posłanka Polski 2050 Szymona Hołowni, nie wykazała się - zdaniem naszych rozmówców - wystarczającym zaangażowaniem. Ale i działacze PSL byli też mało widoczni. 

Lewica z kolei wystawiła listę złożoną głównie z młodych ludzi. Nie doczekali się oni wsparcia od starszego, wywodzącego się z SLD, pokolenia Nowej Lewicy.

Konfederacja na podium

96 376 głosów zdobyła Konfederacja na Podkarpaciu. To trzeci wynik na Podkarpaciu i w całym kraju. Choć z naszego regionu w PE nie zobaczymy żadnego kandydata z tej listy, to w Brukseli na pewno usłyszymy "Szczęść Boże". 

Mowa oczywiście o rzeszowskim pośle Grzegorzu Braunie, który zdobył mandat europosła w Małopolsce i Świętokrzyskim. 

Tomasz Buczek, lider podkarpackiej listy Konfederacji, może czuć się jednak wygranym. Wkrótce obejmie mandat za Brauna w Sejmie. 


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: maxTreść komentarza: PO- potworna obłuda!!!Data dodania komentarza: 11.06.2024, 19:09Źródło komentarza: Elżbieta Łukacijewska triumfuje z rekordowym wynikiem. "Byli lepsi kandydaci niż pan Obajtek. Ubolewam nad tym"Autor komentarza: Klient - nie loteriaTreść komentarza: No a jak zmienić umowę z przewidywań na kołku pisanych na rozliczenie miesięczne wg wskazań własnych w eBOK? Chcę płacić miesięcznie za to co zużyję, a nie płacić za miejsce parkingowe i czekać na "obsługę" w stacjonarnym "B"iurze "O"bsługi "Klienta". Jednocześnie nieźle sobie radzą, skoro rejon Rzeszów Teren obsługuje ktoś z Mielca, a nawet w zgłaszaniu awarii Poznań mi się trafił. Sponsoring też chyba warto by ograniczyć, żeby swoje koszty zmniejszyć.Data dodania komentarza: 11.06.2024, 18:35Źródło komentarza: PGE zaprasza do udziału w Zielonej Loterii. Wygraj elektryczny samochód, hulajnogę czy rowerAutor komentarza: KubuśTreść komentarza: PIS = Pieniądze I Stołki A tak bardzo narzekają na UE Euro dolary mimo to pachną .Data dodania komentarza: 11.06.2024, 14:38Źródło komentarza: Elżbieta Łukacijewska triumfuje z rekordowym wynikiem. "Byli lepsi kandydaci niż pan Obajtek. Ubolewam nad tym"Autor komentarza: RZESZOWIAKTreść komentarza: Kolejny raz wyborcy Podkarpacia skazują region na zaściankowość. Czy muszą wygrywać ludzie nie z regionu a "spadochroniarze". Nie dość że nie "nasi" to jeszcze uchylający się za immunitetem, przestępcy. Gdyby Obajtek był niewinny to nic nie stało na przeszkodzie aby przed komisją śledczą się stawił i odpowiedział na zarzuty.Data dodania komentarza: 10.06.2024, 19:06Źródło komentarza: Tomasz Buczek w Parlamencie Europejskim. Połuboczek w SejmieAutor komentarza: KubuśTreść komentarza: Towarzystwo wzajemnej adoracji (K.K) liczy na poparcie skrajnej prawicyData dodania komentarza: 08.06.2024, 09:15Źródło komentarza: Pomnik Czynu Rewolucyjnego zostanie przekazany Stowarzyszeniu Rodzin Żołnierzy Niezłomnych PodkarpaciaAutor komentarza: ZastanawiającyTreść komentarza: Wg przekazu powstało "kolegium prezydenckie". Nie ma czegoś takiego w ustawie o samorządzie gminnym. I to jest wystarczające dla opisania obsady stołków, których im brakuje, więc tworzą nowe.Data dodania komentarza: 08.06.2024, 08:35Źródło komentarza: Złota „trójka” Konrada Fijołka
Reklama
Reklama
Reklama