Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Rocznica upamiętniająca likwidację rzeszowskiego getta

Podziel się
Oceń

7 lipca odbyły się uroczystości upamiętniające likwidację rzeszowskiego getta. Marsz pamięci zgromadził licznych mieszkańców Rzeszowa i okolic, a także przedstawicieli różnych środowisk oraz organizacji społecznych. Był to wyraz solidarności oraz hołdu dla ofiar tragicznych wydarzeń z przeszłości. W imieniu Starosty Rzeszowskiego, w uroczystości wzięła udział Joanna Nieroda p.o. Dyrektora Wydziału Parku Naukowo-Technologicznego i Promocji.
Rocznica upamiętniająca likwidację rzeszowskiego getta

Źródło: Powiat Rzeszowski

Uroczystości miały miejsce na Placu Ofiar Getta, przy Kamieniu Pamięci, gdzie wspomniane zostały relacje świadków eksterminacji. Przywołane historie, pełne bólu i cierpienia, były mocnym przypomnieniem o okrucieństwach, jakich doświadczyła społeczność żydowska. Wstrząsające i poruszające słowa oddały dramatyczny obraz tamtych dni, kiedy tylu ludzi straciło życie w wyniku nazistowskich prześladowań.

Kultywowanie Pamięci i Tożsamości Narodowej

Powiat Rzeszowski kładzie nacisk na pielęgnowanie pamięci o takich wydarzeniach. Uczestnictwo w tego typu uroczystościach jest nie tylko wyrazem hołdu dla ofiar, ale również ważnym elementem edukacji i wychowania przyszłych pokoleń. Przypominanie młodzieży o tragicznych wydarzeniach z przeszłości służy budowaniu świadomości historycznej i przeciwdziała zapomnieniu. Upamiętnienie likwidacji rzeszowskiego getta jest ważnym wydarzeniem w kalendarzu lokalnej społeczności. To działanie, które nie tylko upamiętnia ofiary, ale także edukuje i przypomina o konieczności pielęgnowania naszej historii. Uczestnicząc w tego typu inicjatywach przyczyniamy się do budowania świadomości historycznej oraz kształtowania postaw szacunku i empatii.

Z kart historii rzeszowskiego getta…

Przed II wojną światową w Rzeszowie mieszkało ponad 13 tysięcy Żydów (ok. 30% mieszkańców miasta). Społeczność żydowska liczyła około 23 tysięcy osób, bo byli tu także Żydzi przesiedleni z innych miast Polski. W rzeszowskim getcie znaleźli się także mieszkańcy z likwidowanych gett w Czudcu, Głogowie Młp., Kolbuszowej, Leżajsku, Sędziszowie Młp., Strzyżowie i Tyczynie, a potem także z Krosna, Jasła i Sanoka. Pierwsza deportacja miała miejsce w dniach od 7 do 13 lipca 1942 roku. Wywieziono wtedy do nazistowskiego obozu zagłady w Bełżcu około 10 – 12 tysięcy osób. Około 2 – 3 tysiące Żydów rozstrzelano w głogowskim lesie. Wielu też zginęło w samym getcie. Kolejne wywózki miały miejsce w sierpniu oraz w listopadzie 1942 roku. Szacuje się, że do Bełżca deportowano w sumie około 15 -20 tysięcy Żydów.


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
ReklamaAdvertisement
Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama