Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

W Błażowej będą rozmawiać o żydowskim dziedzictwie Podkarpacia

Podziel się
Oceń

W środę, 22 stycznia, o godz. 17:00 w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Błażowej odbędzie się niezwykłe spotkanie, w trakcie którego uczestnicy na moment powrócą do czasów, kiedy to tereny obecnego Podkarpacia zamieszkałe były przez liczną społeczność żydowską.
W Błażowej będą rozmawiać o żydowskim dziedzictwie Podkarpacia

Autor: Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Błażowej

Wydarzenie stanowi integralną część XVII Obchodów Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu.

O obchodach

Tegoroczne uroczystości trwają od 20 do 30 stycznia 2025 r. Wydarzenie organizowane jest corocznie przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie we współpracy z Uniwersytetem Rzeszowskim, a jego celem jest pielęgnowanie pamięci o tragicznych wydarzeniach II wojny światowej oraz uczczenie ofiar Zagłady.

Pierwsze odbyły się w roku 2009, a ich organizatorami byli wtedy m.in. przedstawiciele Uniwersytetu Rzeszowskiego, na czele z kierownikiem Zakładu Historii i Kultury Żydów Instytutu Historii UR, prof. Wacławem Wierzbieńcem. W 2012 r. w organizację i promocję inicjatywy aktywnie włączył się również rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Co roku, w wydarzeniach związanych z obchodami uczestniczą ocalali z Holocaustu oraz ich potomkowie z różnych części świata. Dzielą się oni swoimi przeżyciami i historiami, co sprawia, że wydarzenie nabiera osobistego charakteru, a pamięć o ofiarach pozostaje żywa wśród kolejnych pokoleń.

Żydowska historia Błażowej

Tak będzie również w tym roku w Błażowej. Miejscowość ta posiada dość długą, żydowską przeszłość, która jednak została brutalnie przerwana przez II wojnę światową.

Błażowa, przed wojną zamieszkiwana przez około 900 Żydów, była miejscem tętniącym życiem żydowskiej społeczności. Żydzi wpisali się na stałe w karty historii miasteczka, żyjąc obok jego mieszkańców i dzieląc codzienność. 

W 1942 r. zostali wywiezieni do rzeszowskiego getta, a stamtąd w większości do obozu zagłady w Bełżcu. Tragiczne wydarzenia II wojny światowej nie wymazały jednak pamięci o ich wkładzie w życie Błażowej.

O uczestnikach

Świadczy o tym zresztą samo środowe wydarzenie, w którym wezmą udział goście emocjonalnie związani z tematyką żydowską i historią Żydów z obszarów dzisiejszego Podkarpacia. 

Goście wieczoru, Tamar i Szmuel Halpern (Izrael), Jeffrey Cymbler (USA) oraz Sally Mizroch (USA), podzielą się opowieściami o swoich galicyjskich korzeniach i losach rodzin w czasie Zagłady. Spotkanie wzbogaci również opowieść o kuchni żydowskiej, którą w słowach i smakach przedstawi Czesława Szydełko.

Nie zabraknie również historii o zabarwieniu bardziej naukowym. Opowie je Marta Wójcik - pracowniczka Muzeum Uniwersytetu Rzeszowskiego, a także przewodniczka związana z rzeszowskim Stowarzyszeniem Rajsze. Poprowadzi ona uczestników w podróż śladami wspólnoty żydowskiej z Rzeszowa, ukazując jej bogatą historię.

Organizatorzy serdecznie zapraszają na to wyjątkowe wydarzenie, które pozwoli nie tylko pogłębić wiedzę o historii Żydów na Podkarpaciu, ale także lepiej zrozumieć ich kulturę i wkład w rozwój lokalnej społeczności. To wieczór, który łączy przeszłość z teraźniejszością, pozwalając na chwilę refleksji nad tragicznymi wydarzeniami Holokaustu oraz wspólnym dziedzictwem kulturowym.

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama