Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

Oddano hołd Sybirakom w 85. rocznicę pierwszej masowej deportacji

Podziel się
Oceń

W Rzeszowie i na całym Podkarpaciu odbyły się uroczystości upamiętniające 85. rocznicę pierwszej masowej deportacji Polaków na Sybir. Był to dzień refleksji i zadumy nad tragicznym losem tysięcy rodaków zesłanych na nieludzką ziemię.
Oddano hołd Sybirakom w 85. rocznicę pierwszej masowej deportacji

Autor: fot. Sebastian Stankiewicz/UMWP

W obchodach w Rzeszowie uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych - m.in. wojewoda Teresa Kubas-Hul oraz wicemarszałek województwa podkarpackiego Karol Ożóg - a także bliscy ofiar deportacji i osoby związane ze środowiskami kombatanckimi i patriotycznymi. Nie zabrakło także parlamentarzystów, w tym senatora RP, Józefa Jodłowskiego, a także posłów na Sejm RP, Ewy Leniart i Adama Dziedzica.

fot. Sebastian Stankiewicz/UMWP

Pamięć o Sybirakach

Podczas uroczystości przypomniano wydarzenia z 1940 r., gdy w ramach represji sowieckich tysiące Polaków zostało wywiezionych w głąb Związku Sowieckiego. Ogółem deportowanych zostało ok. 140 tys. osób.

Rzeszowskie obchody rozpoczęły się od Mszy Świętej w intencji ofiar deportacji, którą odprawiono w Katedrze Rzeszowskiej. Nabożeństwo sprawował bp Jan Wątroba. Następnie uczestnicy przeszli na plac przed świątynią, gdzie miała miejsce oficjalna część ceremonii, którą rozpoczęło odsłuchanie Hymnu Sybiraków.

fot. Jerzy Żygadło /PUW w Rzeszowie

Wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul, przemawiając podczas uroczystości, podkreśliła znaczenie kultywowania pamięci o ofiarach deportacji.

-Wspominamy tych, którzy przeszli przez piekło „nieludzkiej ziemi”, a zarazem oddajemy hołd wszystkim ofiarom tego brutalnego rozdziału naszej historii. Pamiętamy i będziemy pamiętać - mówiła.

fot. Jerzy Żygadło/PUW w Rzeszowie

Hołd dla ofiar

W obchodach udział wzięli przedstawiciele Stowarzyszenia Sybiraków, którzy podzielili się swoimi wspomnieniami. Ich relacje przypomniały o trudach życia na zesłaniu, nieludzkich warunkach i ogromnej tęsknocie za Ojczyzną.

Głos zabrał także wicemarszałek Karol Ożóg, który zaznaczył, że naszym obowiązkiem jest kultywowanie pamięci o tych, którym nie było dane powrócić do wolnej Polski.

-Ta tragiczna data na zawsze wpisała się w dzieje polskich Kresów nad losem Polaków, którzy w latach 1940-1941 doświadczyli bolesnych skutków sowieckiej polityki wyniszczenia. My mamy obowiązek dbać o pamięć, przywracać im nazwiska, wnieść światło prawdy o tamtych czasach, oraz tym, którzy spoczęli na nieludzkiej ziemi, nie doczekawszy wolnej i niepodległej Ojczyzny -powiedział.

fot. Sebastian Stankiewicz/UMWP

Odznaczenia

Po wystąpieniach, prezes zarządu rzeszowskiego oddziału Związku Sybiraków, Józef Sieńko, podczas wydarzenia wręczył odznaki Zasługi dla Związku Sybiraków. 

fot. Sebastian Stankiewicz/UMWP

Wyróżnieni zostali: senator RP Józef Jodłowski, poseł na Sejm RP dr Ewa Leniart, dyrektor Oddziału IPN w Rzeszowie, prof. Dariusz Iwaneczko, pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej - oddziału w Rzeszowie: dr Marcin Bukała, Hubert Bury, Grzegorz Leszczyński oraz Mariusz Małachowski ze Stowarzyszenia Odra-Niemen. Specjalne podziękowanie otrzymała też Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Nawsiu, Adrianna Sulimirska.

fot. Sebastian Stankiewicz/UMWP

Warto wspomnieć, że uroczystości rocznicowe były także okazją do przeprowadzenia ślubowania kadetów X Liceum Wojskowego im. Sybiraków w Rzeszowie. Młodzi adepci wojskowości w obecności władz, rodzin i zaproszonych gości złożyli uroczystą przysięgę na sztandar szkoły, zobowiązując się do służby Ojczyźnie i kultywowania pamięci o Sybirakach.

Powiązane galerie zdjęć:

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pytaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: dzieci sie nie robi a jak cos to wszystkie chcą rodzic w Rzeszowie a potem płacz że oddział zamykają. Tak samo jest ze szkołami, wożą dzieci do miasta a potem płaczą że szkołe na wsi zamykają. Mamy płacić za puste sale?Data dodania komentarza: 26.06.2025, 06:42Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia RazemAutor komentarza: KarolinaTreść komentarza: Karygodne działania, a raczej brak działań, rządu. Wycierają sobie gęby byciem prorodzinnym, a zabierają nam podstawowe prawo do bezpieczeństwa.Data dodania komentarza: 21.06.2025, 14:33Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia RazemAutor komentarza: staszekTreść komentarza: niech zamkną to betoniarnie firma STYROBUD jestem ciekaw dlaczego po zdarzeniu ta pompa była spawana może dalej w użytku nie rozumiem jednego auto po wypadku trafia na parking policyjny a tu jak by ślady zacierać może wczesniej była spawanaData dodania komentarza: 21.06.2025, 11:33Źródło komentarza: Wypadek na budowie na Kwiatkowskiego. Pracownika przygniotło ramie pompogruszki! [Aktualizacja]Autor komentarza: kkkTreść komentarza: na caritas? Nie daję.Data dodania komentarza: 20.06.2025, 21:29Źródło komentarza: Rzeszowski Caritas rozpoczął zbiórkę na rzecz poszkodowanych w pożarzeAutor komentarza: DawidTreść komentarza: Super! Nie możemy sobie pozwolić na kolejne poświęcenia w imię cięć budżetowych!Data dodania komentarza: 20.06.2025, 12:13Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia Razem
Reklama
Reklama
Reklama