Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

Skradzionym rowerem pojechał do sklepu na kolejną kradzież!

Podziel się
Oceń

Policjanci z Żurawicy zatrzymali 35-letniego mieszkańca województwa dolnośląskiego, który najpierw ukradł rower pozostawiony przed szkołą, a następnie użył go do dotarcia do sklepu, gdzie próbował dokonać kolejnej kradzieży. Mężczyzna został zatrzymany, usłyszał zarzut i przyznał się do winy. Skradziony jednoślad o wartości ponad 3 tysięcy złotych został zwrócony prawowitemu właścicielowi.
Skradzionym rowerem pojechał do sklepu na kolejną kradzież!

Źródło: freepik, Policja Przemyśl

Policjanci z Żurawicy przyjęli zgłoszenie o kradzieży roweru, który syn zgłaszającego pozostawił przed szkołą na czas zajęć lekcyjnych. Po zakończeniu lekcji chłopiec odkrył, że jego jednoślad zniknął. Wartość skradzionego mienia oszacowano na 3500 złotych.

Tego samego dnia funkcjonariusze zostali wezwani do jednego ze sklepów, gdzie pracownicy ujęli sprawcę próbującego ukraść artykuły spożywcze. Był to 35-letni mieszkaniec województwa dolnośląskiego, którego ukarano mandatem za popełnione wykroczenie.

Po zakończeniu interwencji policjanci zauważyli pozostawiony w pobliżu sklepu rower, który odpowiadał opisowi skradzionego jednośladu. Funkcjonariusze postanowili zaczekać na osobę, która po niego wróci. Wkrótce pojawił się ten sam mężczyzna, wobec którego wcześniej interweniowali w związku z kradzieżą sklepową. 35-latek został zatrzymany w momencie, gdy próbował odjechać rowerem.

Sprawca usłyszał zarzut kradzieży roweru i przyznał się do winy. Teraz odpowie za swój czyn przed sądem.

Zgodnie z art. 278 § 1 Kodeksu karnego, kradzież to przywłaszczenie sobie cudzej rzeczy ruchomej. Za takie przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Jeżeli wartość skradzionego przedmiotu nie przekracza 800 zł, sprawcy grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku.

Warto pamiętać, że ostateczny wymiar kary zależy od wielu czynników, takich jak wartość skradzionego przedmiotu, sposób działania sprawcy czy jego wcześniejsza karalność. Oprócz odpowiedzialności karnej, złodziej może również ponieść konsekwencje cywilnoprawne w postaci odszkodowania za poniesione straty.

Statystyki kradzieży rowerów w Polsce

Problem kradzieży rowerów w Polsce jest poważny. Statystyki pokazują, że w 2023 roku łupem złodziei padło aż 13,5 tys. jednośladów. 

Z danych policyjnych wynika, że rowery częściej giną z ulic niż z piwnic czy komórek lokatorskich. Niestety, skuteczność odzyskiwania skradzionych jednośladów jest stosunkowo niska. Na przykład w Warszawie w ciągu 16 miesięcy (2022 rok i pierwsze 4 miesiące 2023 roku) zgłoszono blisko 2 tysiące kradzieży rowerów. W zależności od dzielnicy, skuteczność wykrycia sprawców waha się od kilku do kilkudziesięciu procent.

Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą

Policjanci apelują o odpowiednie zabezpieczanie rowerów. Wiele kradzieży wynika z niedostatecznego zabezpieczenia jednośladów lub użycia zabezpieczeń niskiej jakości, takich jak cienkie linki stalowe. Eksperci zalecają stosowanie zabezpieczeń adekwatnych do wartości roweru.

Warto również rozważyć ubezpieczenie roweru, które w przypadku kradzieży pozwoli na uzyskanie odszkodowania. W razie kradzieży należy natychmiast zgłosić ten fakt na policji, podając dokładne dane jednośladu oraz okoliczności zdarzenia.

W Polsce nie istnieje jeden ogólnokrajowy rejestr skradzionych rowerów, ale funkcjonują niezależne bazy internetowe, takie jak NumerRamy.pl, które pomagają w poszukiwaniu skradzionych jednośladów oraz weryfikacji, czy kupowany rower nie pochodzi z kradzieży.


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pytaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: dzieci sie nie robi a jak cos to wszystkie chcą rodzic w Rzeszowie a potem płacz że oddział zamykają. Tak samo jest ze szkołami, wożą dzieci do miasta a potem płaczą że szkołe na wsi zamykają. Mamy płacić za puste sale?Data dodania komentarza: 26.06.2025, 06:42Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia Razem
Reklama
Reklama
Reklama