Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Ku czci Ulmów. Pieśni żydowskie wypełniły łańcucki MDK

Podziel się
Oceń

W poniedziałek, 24 marca, w Miejskim Domu Kultury w Łańcucie odbyło się niezwykłe wydarzenie – koncert „Psalmy Pokoju i Nadziei” upamiętniający 81. rocznicę męczeńskiej śmierci Błogosławionej Rodziny Ulmów.
Ku czci Ulmów. Pieśni żydowskie wypełniły łańcucki MDK

Autor: Fanpage Festiwalu Psalmów Dawidowych/Szafirowe Studio BWJ

Wydarzenie przyciągnęło szerokie grono uczestników, którzy pragnęli oddać hołd bohaterstwu i poświęceniu Ulmów poprzez muzykę pełną emocji i refleksji.

Na scenie pojawiła się plejada znakomitych artystów, wśród których znaleźli się m.in.: Izabela Szafrańska, Aleksandra Tocka, Elenka Jakubiec, Karolina Jasińska, Ricky Lion, Adam Asanov, Marcin Jajkiewicz, Staszek Plewniak oraz Symcha Keller. 

Na wyróżnienie zasługuje też udział w koncercie Chóru Politechniki Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk-Makuch, który dodał głębi i ekspresji wykonywanym utworom. Nad całością czuwał dyrygent Michał Jurkiewicz.

Wieczór poprowadzili Magdalena Wolińska-Riedi oraz Grzegorz Boratyn, zaś narratorami wieczoru byli Jan Kasprzyk oraz Symcha Keller, którzy wprowadzali publiczność w historię i kontekst wydarzenia.

W trakcie koncertu podziękowano także szczególnej osobie – Zdzisławowi Sikorze, mieszkańcowi Połomii w gminie Niebylec, który ryzykując własne życie, uratował dziecko z pożaru. Wyjątkową kompozycję kwiatową dla bohatera przygotowali Bogdan Romaniuk, Fundacja im. Rodziny Ulmów SOAR oraz pasjonatka florystyki znana jako Di Flori.

W składzie muzycznym koncertu znaleźli się wybitni instrumentaliści: Rafał Stępień (fortepian), Kamil Barański (keyboard), Tomasz Mądzielewski (perkusja), Tomasz Bielecki (instrumenty perkusyjne), Paweł Grzesiuk (gitara basowa), Łukasz Belcyr (gitara elektryczna) oraz Szymon Kamykowski (saksofony). Uzupełnieniem zaś był kwartet smyczkowy w składzie: Aleksandra Markowicz, Mateusz Pliniewicz (skrzypce), Agnieszka Klahs (altówka) oraz Małgorzata Latoszek (wiolonczela).

Wydarzenie zrobiło spore wrażenie na widzach. Obecny na sali radny Łańcuta, Krzysztof Jasiński wyraził nadzieję, że koncert wpisze się w stały harmonogram imprez i uroczystości w Łańcucie.

-Mam nadzieję, że ten koncert zagości w Miejski Dom Kultury w Łańcucie na stałe - podkreślał po wydarzeniu.

Koncert został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
Reklama
Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama