Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama Advertisement
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Ekspert: Wypalanie traw niszczy ekosystem i zagraża życiu

Podziel się
Oceń

Wypalanie traw na nieużytkach to praktyka, która wciąż jest stosowana w Polsce, mimo że jest nielegalna i niesie za sobą poważne konsekwencje dla środowiska oraz ludzi. Jak alarmują strażacy i naukowcy, liczba pożarów traw w 2025 roku wzrosła dramatycznie, a ich skutki są tragiczne zarówno dla ekosystemów, jak i dla bezpieczeństwa publicznego.
pożar traw

Źródło: OSP Boguchwała

Od początku 2025 roku do 28 marca strażacy odnotowali już 13 979 pożarów traw, co stanowi ponad czterokrotny wzrost w porównaniu z analogicznym okresem w 2024 roku, kiedy takich zdarzeń było 3 612. Najwięcej pożarów miało miejsce w województwach mazowieckim (2 396), podkarpackim (1 728) i małopolskim (1 486). W wyniku tych zdarzeń dwie osoby zginęły, a kilkanaście zostało rannych. Straty materialne wynikające z wypalania traw szacuje się na ponad 20 milionów złotych rocznie.

Mity o wypalaniu traw

Ekspert obala również popularne mity związane z wypalaniem. Pierwszy dotyczy skutecznego usuwania chwastów – według Jarnuszewskiego najbardziej uporczywe chwasty, takie jak perz zwyczajny, mają głęboki system korzeniowy i ich nasiona mogą przetrwać ekstremalne warunki. Drugi mit dotyczy rzekomego zwiększenia żyzności gleby – w rzeczywistości większość cennych pierwiastków ulatnia się podczas spalania, a popiół pozostawia jedynie niewielką ilość substancji mineralnych.

Strażacy i naukowcy apelują o zwiększenie świadomości społecznej na temat skutków wypalania traw oraz o stosowanie nowoczesnych metod zagospodarowania biomasy, takich jak produkcja biogazu czy kompostowanie. „Współczesna wiedza i technologie pozwalają efektywnie wykorzystać biomasę bez niszczenia środowiska” – podsumowuje dr Jarnuszewski.

W obliczu alarmujących statystyk konieczne jest podjęcie zdecydowanych działań edukacyjnych i prewencyjnych, aby ograniczyć skalę tego problemu i chronić zarówno przyrodę, jak i ludzkie życie.

Skutki dla środowiska

Dr inż. Grzegorz Jarnuszewski z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego podkreśla, że wypalanie traw prowadzi do całkowitego zniszczenia funkcjonującego ekosystemu. „Odtworzenie ekosystemu może potrwać nawet kilka lat” – zaznacza ekspert. Wypalanie powoduje utratę cennych składników gleby, takich jak próchnica odpowiedzialna za magazynowanie wody i składników odżywczych. Dodatkowo dochodzi do emisji szkodliwych gazów, takich jak dwutlenek węgla (CO2), tlenki azotu (NOx) czy związki siarki.

„Zmiany zachodzące w powierzchniowej warstwie gleby po wypaleniu powodują spadek jej żyzności. Mikroorganizmy glebowe, które są kluczowe dla zdrowia gleby, muszą na nowo się odtworzyć” – wyjaśnia Jarnuszewski.

Sankcje za wypalanie traw

Wypalanie traw niesie również ogromne ryzyko rozprzestrzenienia się ognia na pobliskie tereny, co może prowadzić do pożarów lasów czy torfowisk. „Podpalenia na torfowiskach mogą spowodować pożary trwające nawet kilka tygodni, co jest tragiczne w skutkach dla lokalnych ekosystemów” – ostrzega Jarnuszewski.

Według Kodeksu wykroczeń (art. 82, paragraf 4) wypalanie traw w sposób zagrażający otoczeniu i bez nadzoru podlega karze aresztu, grzywny lub nagany. Według Ustawy o ochronie przyrody (Dz. U. z 2024 r. poz. 1478, 1940), wypalanie traw jest zabronione (poza działaniami ochrony czynnej wynikającymi z planu) i podlega karze aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny w wysokości do 30 tys. zł.

Tomasz Maciejewski (PAP)

tma/ bar/ js/

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
ReklamaAdvertisement
Reklama
Reklama
Reklama