Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama nawóz ogrodowy

Operator dronów czy spawacz światłowodów. Nowa Rada Programowa Podkarpackiej WK OHP rozpoczęła pracę

Podziel się
Oceń

Operator dronów czy spawacz światłowodów. Nowa Rada Programowa Podkarpackiej WK OHP rozpoczęła pracę

Autor: Michał Ulman – Główny specjalista ds. IT i ochrony danych w PWK OHP

Źródło: OHP Rzeszów

W rzeszowskim Urban Lab odbyło się inauguracyjne posiedzenie Wojewódzkiej Rady Programowej Podkarpackiej OHP. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli instytucji, organizacji pozarządowych, partnerów społecznych i samorządów, którzy wspólnie dyskutowali o przyszłości młodzieży na Podkarpaciu. Było to pierwsze od 2019 roku tego typu spotkanie OHP i instytucji współpracujących.

Nowe kierunki rozwoju OHP

Katarzyna Juraszek, Zastępca Komendanta Głównego OHP, podkreśliła kluczową rolę organizacji w wychowaniu młodzieży:

- W centrum naszej uwagi jest zawsze młodzież – ta młodzież 15 do 25 lat, często z problemami. Jesteśmy od tego, żeby takim osobom pomóc zakończyć edukację, wybrać zawód i dobrze pokierować ich ścieżką zawodową. (...) Staramy się współpracować bardzo szeroko – z samorządami, instytucjami rynku pracy, jednostkami mundurowymi, cechami rzemiosł. Podpisaliśmy porozumienia m.in. z Wojskami Obrony Terytorialnej i Związkiem Rzemiosła Polskiego – chodzi o to, by inicjatywy krajowe przenosić na poziom wojewódzki.
 

Katarzyna Juraszek, Zastępca Komendanta Głównego OHP
Fot. Michał Ulman – Główny specjalista ds. IT i ochrony danych w PWK OHP

Juraszek zwróciła uwagę na szeroką współpracę OHP z różnymi partnerami, w tym z Wojskami Obrony Terytorialnej i Związkiem Rzemiosła Polskiego. Wspomniała również o dwóch strategicznych projektach ogólnopolskich dotyczących cyfryzacji instytucji oraz standaryzacji usług dla młodzieży.

Ambitne plany wojewódzkiej komendy OHP

Piotr Wojnarowski, Podkarpacki Wojewódzki Komendant OHP, przedstawił konkretne cele dla regionu: 

– Naszym podstawowym celem jest obecnie próba otwarcia ponownie szkoły w Iwoniczu przy naszym Ośrodku. Chcemy, by młodzież miała szansę uczyć się na miejscu i być kompleksowo objęta opieką wychowawczą i edukacyjną. Postawiliśmy także na rozwój projektów międzynarodowych, m.in. Erasmus+. Młodzież przez lata nie miała szansy uczestniczyć w wymianach – chcemy to zmienić.

Komendant podkreślił także znaczenie projektów międzynarodowych, w tym Erasmus+, oraz wprowadzanie nowoczesnych zawodów do oferty edukacyjnej, takich jak operator dronów czy spawacz światłowodów.

Wsparcie władz wojewódzkich i samorządowych

Wicewojewoda Podkarpacki Wiesław Buż zaznaczył wagę reaktywacji Rady: 

- Cieszę się, że ta Rada została reaktywowana. Myślę, że powinna być ciałem doradczo-organizacyjnym, które stale współpracuje z OHP. (...) Wspieranie młodzieży powinno obejmować nie tylko działania edukacyjne, ale również pomoc w zakresie doradztwa zawodowego i rozwijania pasji. Dzięki współpracy z instytucjami takimi jak WOT, Policja, Kuratorzy, możemy jeszcze lepiej odpowiadać na potrzeby młodzieży w trudniejszych sytuacjach życiowych.

Burmistrz Iwonicza-Zdroju, Grzegorz Nieradka
Fot. Michał Ulman – Główny specjalista ds. IT i ochrony danych w PWK OHP

Przedstawiciele samorządów lokalnych również zadeklarowali aktywne wsparcie. Burmistrz Iwonicza-Zdroju, Grzegorz Nieradka, zaproponował uwzględnienie kierunków związanych z utrzymaniem zieleni i ogrodnictwem, szczególnie istotnych w gminach uzdrowiskowych. Z kolei Miranda Trojanowska, Zastępca Prezydenta Miasta Krosna, wskazała na możliwość organizacji wspólnych projektów z udziałem lokalnej Rady Biznesu i Cechów Rzemieślniczych.

Innowacyjne podejście do kształcenia zawodowego

Podczas spotkania nie zabrakło także głosów ekspertów z dziedziny edukacji zawodowej. Władysław Mazur, Dyrektor Izby Rzemiosła i Cechów Rzemieślniczych, podkreślał znaczenie kształcenia dualnego, które pozwala młodzieży nabywać nie tylko umiejętności praktyczne, ale również społeczne i przedsiębiorcze.

Maciej Karasiński z Wojewódzkiego Urzędu Pracy zaprezentował nowoczesne narzędzia wsparcia doradztwa zawodowego, w tym programy VR oraz analizatory danych dotyczących zawodów deficytowych i przyszłościowych.

Jacek Sokołowski z Polsko-Amerykańskiej Fundacji im. Rabina Menachem
Fot. Michał Ulman – Główny specjalista ds. IT i ochrony danych w PWK OHP

Pełnomocnik Prezydenta Rzeszowa ds. Gospodarczych, Robert Homicki zadeklarował dalszą współpracę z OHP i udostępnianie przestrzeni miejskich na wydarzenia wspierające aktywizację zawodową.

Interesującą propozycję przedstawił Jacek Sokołowski z Polsko-Amerykańskiej Fundacji im. Rabina Menachema Mendla z Rymanowa, sugerując rozszerzenie współpracy międzynarodowej OHP o inicjatywy z udziałem ambasad USA i Izraela. 

- OHP składa wnioski do wielu programów międzynarodowych. Obecnie czekamy na rozstrzygnięcie konkursu "Młodzi na Plus”. Projekt jest skierowany do młodzieży z terenu województwa podkarpackiego w wieku 15 - 25 lat. Jego uczestnikami będą zarówno podopieczni OHP, jak również bezrobotna młodzież. Wartość projektu to ponad 13 mln zł.

- powiedział portalowi Halo Rzeszów, Łukasz Stebnicki – Rzecznik prasowy PWK OHP.  

Spotkanie zakończyła dyskusja o przyszłych kierunkach działań i propozycja organizacji kolejnych posiedzeń Rady Wojewódzkiej OHP w formie wyjazdowej – bezpośrednio w jednostkach OHP. Zwracano szczególnie uwagę na możliwości Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Iwoniczu-Zdroju. Uczestnicy zgodnie podkreślali konieczność promowania praktycznego kształcenia zawodowego i wzmacniania sieci wsparcia dla młodych ludzi w województwie podkarpackim.


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: hehe Treść komentarza: A gdzie Hus najwiekszy karakan narodowy z Budziwoja? Data dodania komentarza: 23.06.2026, 13:56 Źródło komentarza: Protest w Rzeszowie w obronie pamięci Henry’ego Nowaka. Uczestnicy sprzeciwiali się masowej migracji Autor komentarza: CD Treść komentarza: Zwykły głąb. Nie potrafił rozwiązać oczywistej sprawy. Data dodania komentarza: 21.06.2026, 16:42 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie” Autor komentarza: wyborca Treść komentarza: Szczylać do misiów i innych osłów z konfy Data dodania komentarza: 20.06.2026, 07:39 Źródło komentarza: Nocna wizyta niedźwiedzia w Przemyślu. Prezydent miasta apeluje o spokój, Konfederacja krytykuje rząd Autor komentarza: On Treść komentarza: Źle się czyta ten cały obszerny komunikat medialny związany z odejściem. Nie wygląda to poważnie. Życie oczywiście zaskakuje, czasem dobrze ułożony plan trzeba zweryfikować, ale podejmując się pracy na takim stanowisku otrzymuje się mandat społeczny. Samo odejście wygląda kiepsko: nie robi się tak, ze w środku roku, tak znikąd pojawia się taki wpis. To szok dla mieszkańców - parę godzin wczesniej publikował jak cudownie wyglądały Dni Tyczyna... Tu koncerty, tam aktywności, a po paru godzinach zrzuca taką bombę! Można czuć się oszukanym! Oczywiście Gmina sobie poradzi. Stanowisko Burmistrza jest po prostu wybieralne, w jego miejsce wejdzie ktoś inny, miejmy nadzieję, że nie przerwie pełnienia funkcji-służby publicznej bo nagle "przewartościuje swoje priorytety". Liczę, że kolejni kandydaci przemyślą swoje priorytety przed decyzją o starcie - tak będzie poważniej dla całej gminy i dla samych kandydatów. Dodam, ze styl pożegnania wygląda po prostu źle. Jak wspomniałem wpis pana Błotnickiego jest obszerny, ale nic z niego nie wynika. Jeśli nie chciał się tłumaczyć, po prostu trzeba było podziękować i przeprosić, bez ckliwości bo to wygląda po prostu źle. MImo to, życzę powodzenia w dalszych wyborach. Data dodania komentarza: 16.06.2026, 21:46 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie” Autor komentarza: Tyczynianin. Treść komentarza: Weź już idź, zakazy wszędzie a syf na parkingach. Wal się. Data dodania komentarza: 16.06.2026, 18:33 Źródło komentarza: Sensacyjne odejście z Ratusza w Tyczynie! Burmistrz Janusz Błotnicki złożył rezygnację. „Władza nigdy nie była celem samym w sobie” Autor komentarza: M Treść komentarza: Swietny artykuł, pozdrawiam dzieciaki i mentorów Data dodania komentarza: 16.06.2026, 11:45 Źródło komentarza: „Dzieci nie przestają tu zadawać pytań”. W Rzeszowie działa jedna z najbardziej nietypowych szkół na Podkarpaciu
Reklama
Reklamaogłoszenia halo rzeszów
Reklama
Reklama
Reklama