Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Operator dronów czy spawacz światłowodów. Nowa Rada Programowa Podkarpackiej WK OHP rozpoczęła pracę

Podziel się
Oceń

Operator dronów czy spawacz światłowodów. Nowa Rada Programowa Podkarpackiej WK OHP rozpoczęła pracę

Autor: Michał Ulman – Główny specjalista ds. IT i ochrony danych w PWK OHP

Źródło: OHP Rzeszów

W rzeszowskim Urban Lab odbyło się inauguracyjne posiedzenie Wojewódzkiej Rady Programowej Podkarpackiej OHP. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli instytucji, organizacji pozarządowych, partnerów społecznych i samorządów, którzy wspólnie dyskutowali o przyszłości młodzieży na Podkarpaciu. Było to pierwsze od 2019 roku tego typu spotkanie OHP i instytucji współpracujących.

Nowe kierunki rozwoju OHP

Katarzyna Juraszek, Zastępca Komendanta Głównego OHP, podkreśliła kluczową rolę organizacji w wychowaniu młodzieży:

- W centrum naszej uwagi jest zawsze młodzież – ta młodzież 15 do 25 lat, często z problemami. Jesteśmy od tego, żeby takim osobom pomóc zakończyć edukację, wybrać zawód i dobrze pokierować ich ścieżką zawodową. (...) Staramy się współpracować bardzo szeroko – z samorządami, instytucjami rynku pracy, jednostkami mundurowymi, cechami rzemiosł. Podpisaliśmy porozumienia m.in. z Wojskami Obrony Terytorialnej i Związkiem Rzemiosła Polskiego – chodzi o to, by inicjatywy krajowe przenosić na poziom wojewódzki.
 

Katarzyna Juraszek, Zastępca Komendanta Głównego OHP
Fot. Michał Ulman – Główny specjalista ds. IT i ochrony danych w PWK OHP

Juraszek zwróciła uwagę na szeroką współpracę OHP z różnymi partnerami, w tym z Wojskami Obrony Terytorialnej i Związkiem Rzemiosła Polskiego. Wspomniała również o dwóch strategicznych projektach ogólnopolskich dotyczących cyfryzacji instytucji oraz standaryzacji usług dla młodzieży.

Ambitne plany wojewódzkiej komendy OHP

Piotr Wojnarowski, Podkarpacki Wojewódzki Komendant OHP, przedstawił konkretne cele dla regionu: 

– Naszym podstawowym celem jest obecnie próba otwarcia ponownie szkoły w Iwoniczu przy naszym Ośrodku. Chcemy, by młodzież miała szansę uczyć się na miejscu i być kompleksowo objęta opieką wychowawczą i edukacyjną. Postawiliśmy także na rozwój projektów międzynarodowych, m.in. Erasmus+. Młodzież przez lata nie miała szansy uczestniczyć w wymianach – chcemy to zmienić.

Komendant podkreślił także znaczenie projektów międzynarodowych, w tym Erasmus+, oraz wprowadzanie nowoczesnych zawodów do oferty edukacyjnej, takich jak operator dronów czy spawacz światłowodów.

Wsparcie władz wojewódzkich i samorządowych

Wicewojewoda Podkarpacki Wiesław Buż zaznaczył wagę reaktywacji Rady: 

- Cieszę się, że ta Rada została reaktywowana. Myślę, że powinna być ciałem doradczo-organizacyjnym, które stale współpracuje z OHP. (...) Wspieranie młodzieży powinno obejmować nie tylko działania edukacyjne, ale również pomoc w zakresie doradztwa zawodowego i rozwijania pasji. Dzięki współpracy z instytucjami takimi jak WOT, Policja, Kuratorzy, możemy jeszcze lepiej odpowiadać na potrzeby młodzieży w trudniejszych sytuacjach życiowych.

Burmistrz Iwonicza-Zdroju, Grzegorz Nieradka
Fot. Michał Ulman – Główny specjalista ds. IT i ochrony danych w PWK OHP

Przedstawiciele samorządów lokalnych również zadeklarowali aktywne wsparcie. Burmistrz Iwonicza-Zdroju, Grzegorz Nieradka, zaproponował uwzględnienie kierunków związanych z utrzymaniem zieleni i ogrodnictwem, szczególnie istotnych w gminach uzdrowiskowych. Z kolei Miranda Trojanowska, Zastępca Prezydenta Miasta Krosna, wskazała na możliwość organizacji wspólnych projektów z udziałem lokalnej Rady Biznesu i Cechów Rzemieślniczych.

Innowacyjne podejście do kształcenia zawodowego

Podczas spotkania nie zabrakło także głosów ekspertów z dziedziny edukacji zawodowej. Władysław Mazur, Dyrektor Izby Rzemiosła i Cechów Rzemieślniczych, podkreślał znaczenie kształcenia dualnego, które pozwala młodzieży nabywać nie tylko umiejętności praktyczne, ale również społeczne i przedsiębiorcze.

Maciej Karasiński z Wojewódzkiego Urzędu Pracy zaprezentował nowoczesne narzędzia wsparcia doradztwa zawodowego, w tym programy VR oraz analizatory danych dotyczących zawodów deficytowych i przyszłościowych.

Jacek Sokołowski z Polsko-Amerykańskiej Fundacji im. Rabina Menachem
Fot. Michał Ulman – Główny specjalista ds. IT i ochrony danych w PWK OHP

Pełnomocnik Prezydenta Rzeszowa ds. Gospodarczych, Robert Homicki zadeklarował dalszą współpracę z OHP i udostępnianie przestrzeni miejskich na wydarzenia wspierające aktywizację zawodową.

Interesującą propozycję przedstawił Jacek Sokołowski z Polsko-Amerykańskiej Fundacji im. Rabina Menachema Mendla z Rymanowa, sugerując rozszerzenie współpracy międzynarodowej OHP o inicjatywy z udziałem ambasad USA i Izraela. 

- OHP składa wnioski do wielu programów międzynarodowych. Obecnie czekamy na rozstrzygnięcie konkursu "Młodzi na Plus”. Projekt jest skierowany do młodzieży z terenu województwa podkarpackiego w wieku 15 - 25 lat. Jego uczestnikami będą zarówno podopieczni OHP, jak również bezrobotna młodzież. Wartość projektu to ponad 13 mln zł.

- powiedział portalowi Halo Rzeszów, Łukasz Stebnicki – Rzecznik prasowy PWK OHP.  

Spotkanie zakończyła dyskusja o przyszłych kierunkach działań i propozycja organizacji kolejnych posiedzeń Rady Wojewódzkiej OHP w formie wyjazdowej – bezpośrednio w jednostkach OHP. Zwracano szczególnie uwagę na możliwości Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Iwoniczu-Zdroju. Uczestnicy zgodnie podkreślali konieczność promowania praktycznego kształcenia zawodowego i wzmacniania sieci wsparcia dla młodych ludzi w województwie podkarpackim.


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
ReklamaAdvertisement
Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama