Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Józef Twardowski: Czym zajmuje się Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych? [Wywiad]

Podziel się
Oceń

IJHARS kontroluje jakość handlową artykułów rolno-spożywczych, dbając o zgodność produktów z deklaracjami producentów co do składu, pochodzenia i wartości odżywczych. Inspektorzy pobierają próbki do badań laboratoryjnych i mogą nakładać kary za nieprawidłowości. W wywiadzie z Józefem Twardowskim - dyrektorem Wojewódzkiego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Rzeszowie dowiesz się jak na co dzień pracuje IJHARS.

- Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych jest jedną z instytucji kontrolnych na naszym rynku żywnościowym, choć w przeciwieństwie do na przykład inspekcji sanitarnej nie jest tak powszechnie znana? Czym zajmuje się IJHARS?

- No właśnie jesteśmy mniej znani, choć nasza rola w ogólnie rozumianym zakresie dbałości o bezpieczeństwo żywnościowe społeczeństwa jest równie ważna.  Zgodnie z naszą nazwą dbamy o jakość handlową artykułów rolno-spożywczych, a mówiąc prostym językiem o to, żeby artykuł, który kupuje konsument, był zgodny z przepisami czy deklaracją producenta co do jego składu, pochodzenia, terminu przydatności do spożycia, zawartości, wagi, wartości odżywczych, a to, co jest w jego opisie odpowiadało temu co jest w opakowaniu.

- W jaki sposób sprawdzacie czy to, co jest w opisie artykułu jest zgodnie z tym co jest w opakowaniu?

- Podczas kontroli nasi inspektorzy pobierają próbki danego artykułu rolno-spożywczego do badań laboratoryjnych, a wyniki tych badań dają nam odpowiedź na zadane przez Pana pytanie. Dla zobrazowania tego podam przykład. W sklepie jest konserwa, której nazwa brzmi „konserwa wołowa z cielęciną”, a w składzie jest podane, że tej cielęciny jest 40 procent. Tymczasem po badaniach laboratoryjnych okazuje się, że tej cielęciny nie ma wcale.

- I co wtedy? Jakie sankcje może stosować IJHARS wobec stosujących niedozwolone praktyki producentów czy sprzedawców?

Zgodnie z ustawą o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych w zależności od skali nieprawidłowości może to być wydanie decyzji o dokonanie odpowiednich zmian w opisie danego artykułu rolno-spożywczego, zakazie wprowadzenie do obrotu lub wycofanie z obrotu, a w skrajnych przypadkach zniszczeniu artykułu. Dodatkowo niemal zawsze wiąże się to z nałożeniem na danego producenta czy handlowca kar pieniężnych.

- Czy o tematyce kontroli decydujecie sami czy może je zgłosić do was konsument?

- Mamy ustalany przez Główny Inspektorat plan kontroli na każdy kwartał danego roku, ale prowadzimy również kontrole doraźne, realizowane na wnioski Głównego Inspektora lub skargi konsumentów niezadowolonych z jakości kupionego artykułu spożywczego.

- W jaki sposób konsument może zgłosić do was wniosek o skontrolowanie artykułu, który kupił w sklepie, a przy przyniesieniu do domu i spróbowaniu okazało się, że jego wygląd, smak, zapach nie odpowiadają temu co jest na opakowaniu?

- Najlepiej, żeby wniosek czy skarga konsumenta była złożona na piśmie – drogą elektroniczną lub listownie – choć może on również przyjść do naszego biura przy ul. Lubelskiej 46 w Rzeszowie i złożyć skargę ustnie do protokołu. Ważne jest jednak, żeby konsument podał dokładnie, o jaki kwestionowany przez niego artykuł chodzi, datę i miejsce zakupu, dane kontaktowe po to, żeby po przeprowadzonej kontroli poinformować konsumenta o jej wynikach i podjętych przez nas działaniach.

- Jak z waszych doświadczeń wygląda w ostatnich latach sytuacja na rynku żywnościowym. Czy jest lepiej, czy gorzej?

- Liczba podmiotów, w których kontrole wykazują nieprawidłowości dotyczące jakości handlowej oferowanych przez nie artykułów jest od lat na podobnym poziomie, tj. około 30 procent badanych, choć w ostatnim roku trochę wzrosła. W 2024 roku na rynku krajowym stwierdzono nieprawidłowości w 31,6 procentach skontrolowanych podmiotów. 

- A jak wygląda to na granicy w Korczowej, gdzie macie swój oddział. Czy wykrywacie transporty artykułów, które nie odpowiadają polskim czy unijnym normom jakości handlowej?

Na granicy w Korczowej w ostatnim roku też mamy wzrost kontroli wynikowych. Najlepiej obrazuje to fakt, że w 2023 roku wydano 20 decyzji zakazujących wprowadzenia danego artykułu do obrotu, a w 2024 – 43 takie decyzje. Jednocześnie trzeba powiedzieć, że w 2024 roku na przejściu granicznym w Korczowej, mieliśmy o ok. 40 procent mniej zgłoszeń do kontroli niż w 2023. 

-  Zgłoszeń do kontroli mniej, a rolnicy wciąż podnoszą, że przez nasze granice płyną wciąż do Polski ogromne ilości zbóż czy rzepaku z Ukrainy? Czy rzeczywiści tak jest?

No i to jest mit powszechnie powtarzany, choć nieprawdziwy. Wprowadzone przez poprzedni rząd we wrześniu 2023 roku i podtrzymane przez obecny rząd rozporządzenie o zakazie przywozu z Ukrainy na terytorium Polski określonych produktów sprawiło, że w 2024 roku było mniej zgłoszeń do kontroli, a problem z tak popularnymi w poprzednich latach artykułami jak pszenica, kukurydza, rzepak czy mąka pszenna zniknął całkowicie. Jeśli w 2023 roku na Drogowym Przejściu Granicznym w Korczowej zgłoszono do kontroli 443 partie [chodzi o 443 TIR-y, tłum. red.] mąki pszennej, 285 rzepaku, 114 pszenicy, 37 kukurydzy, czyli w sumie 879 partii (TIR-ów), to w roku 2024 ani jednej partii. Tak samo na Kolejowym Przejściu Granicznym w Medyce nie było ani jednej partii z wymienionych artykułów. 

A generalnie jakie artykuły dominowały w ubiegłym roku w przewozach zza wschodniej granicy?

Najwięcej było soku owocowego zagęszczonego – 781 kontroli, słodu jęczmiennego niepalonego – 556 kontroli, owoców mrożonych – 495 kontroli, miodu – 188 kontroli, oleju słonecznikowego – 120 kontroli.  Ponad 90 procent tych artykułów pochodziło z Ukrainy, tylko nieliczne partie pochodziły z Kazachstanu czy Mołdawii.

- Dziękuję za rozmowę.


Józef Twardowski przez wiele lat był dziennikarzem. Później pracował w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Rzeszowie oraz dwóch spółkach kapitałowych – Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego oraz Mieleckiej Agencji Rozwoju Regionalnego „MARR”. W tej pierwszej przez kilka lat był wiceprezesem zarządu, w drugiej prezesem. Przez jakiś czas pracował w Okręgowym Inspektoracie Państwowej Inspekcji Handlowej w Rzeszowie, a od lipca 2024 roku jest dyrektorem Wojewódzkiego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Rzeszowie.

 

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: BOSMANTreść komentarza: Alfons, sutener i pseudo ochroniarz, pseudo kibic i koleś gangsterów na prezydenta? Trzeba być chorym umysłowo aby na niego zagłosować. Tylko Rafał Trzaskowski!Data dodania komentarza: 23.05.2025, 19:47Źródło komentarza: Przed rozmową Mentzena z Nawrockim. Warchoł: W wielu punktach nasze programy są zbieżneAutor komentarza: SumTreść komentarza: Trzeba być tak ciemnym żeby popierać złodziei zpisuData dodania komentarza: 23.05.2025, 13:32Źródło komentarza: Przed rozmową Mentzena z Nawrockim. Warchoł: W wielu punktach nasze programy są zbieżneAutor komentarza: LoolTreść komentarza: Taki młody i już spaprany życiorys.Data dodania komentarza: 23.05.2025, 12:32Źródło komentarza: Były ksiądz skazany na 5 lat więzienia za molestowanie nieletnich – szczegóły wyroku i przebieg procesuAutor komentarza: Mieszkanka PodkarpaciaTreść komentarza: Szkoda, że pisze się tylko o przedsiębiorcach a nikt nie wspomina o osobach, które ciężar termomodernizacji z Czystego powietrza wzięły na siebie bez pośrednictwa przedsiębiorstw, czyli bez tzw. prefinansowania. Ich wnioski też nie są rozpatrywane. Wydaliśmy kilkadziesiąt tysięcy złotych, czekamy na rozpatrzenie wniosku na ponad 40 tys. od 8 grudnia i nie wiadomo ile będziemy musieli czekać. Prace stoją, miały być finansowane ze zwrotu, innych pieniędzy już nie mamy a termin zakończenia realizacji prac zgodnie z umową z WFOŚiGW nieubłaganie się zbliża.Data dodania komentarza: 23.05.2025, 12:13Źródło komentarza: Zaostrza się protest przedsiębiorców poszkodowanych przez "Czyste Powietrze". Wiceprezes NFOŚiGW w drodzeAutor komentarza: LTreść komentarza: haha ratioData dodania komentarza: 22.05.2025, 20:41Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: lózakTreść komentarza: Mentzen moze im piwo postawić a nie warunkiData dodania komentarza: 22.05.2025, 16:46Źródło komentarza: Sławomir Mentzen stawia warunki Nawrockiemu i Trzaskowskiemu
Reklama
Reklama
Reklama