Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

Terytorialsi z Podkarpacia oddają hołd bohaterom: Międzynarodowy Dzień Kombatanta i święto munduru

Podziel się
Oceń

Ta szczególna inicjatywa połączyła pamięć o historycznych bohaterach z manifestacją współczesnego patriotyzmu i tożsamości wojskowej.
3 PBOT

Autor: por. Magdalena Mac

We wtorek, 15 kwietnia 2025 r., Żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej celebrowali podwójne święto – Międzynarodowy Dzień Kombatanta oraz Dzień Dumy z Munduru.

Mundur jako symbol łączący pokolenia

W całym województwie podkarpackim można było spotkać żołnierzy WOT, którzy tego dnia przybyli do swoich cywilnych miejsc zatrudnienia w pełnym umundurowaniu wojskowym. Jak wyjaśnia płk Michał Małyska, dowódca 3 Podkarpackiej Brygady OT: 

To dla nas zaszczyt, że możemy w tym symbolicznym dniu łączyć teraźniejszość z historią. Dzień Dumy z Munduru obchodzony w Międzynarodowy Dzień Kombatanta to wyraz hołdu dla naszych bohaterów, którzy swoją postawą i ofiarnością budowali niepodległość.

Wydarzenie to stanowi kontynuację inicjatywy zapoczątkowanej 10 maja 2024 roku, kiedy to po raz pierwszy zorganizowano Dzień Dumy z Munduru za zgodą Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza. W tym roku uroczystość celowo połączono z Międzynarodowym Dniem Kombatanta, nadając jej głębszy, międzypokoleniowy wymiar.

Służba jako przywilej i zobowiązanie

Dla wielu Terytorialsów dzisiejsze święto miało osobisty charakter. Plutonowy Radek z 31 batalionu lekkiej piechoty z Rzeszowa podkreślił: 

Noszenie żołnierskiego munduru to obowiązek, przywilej i zaszczyt, a dziś robimy to w sposób szczególny. Przychodzimy do swoich cywilnych miejsc pracy właśnie w wojskowym umundurowaniu.

Podobne odczucia wyraził porucznik Paweł z tego samego batalionu: "W Dniu Dumy z Munduru chcemy pokazać, że jesteśmy częścią społeczeństwa – służymy lokalnie, pomagamy, jesteśmy blisko ludzi."

Edukacja i promocja wartości

Tegoroczna edycja Dnia Dumy z Munduru wykraczała poza samą manifestację wojskowej tożsamości. Jak zauważa por. Magdalena Mac, pełniąca obowiązki oficera prasowego 3 PBOT: 

To nie tylko dzień munduru, ale także dzień pamięci. Pamięci o tych, którzy byli przed nami. Duma z noszenia munduru to zobowiązanie do kontynuowania ich misji. Każdy kontakt z mieszkańcami to okazja, by opowiedzieć o naszej misji i wartościach, które reprezentujemy.

Żołnierze wykorzystali tę okazję do prowadzenia rozmów z mieszkańcami regionu, dzielenia się swoimi doświadczeniami oraz zachęcania innych do rozważenia służby w Wojskach Obrony Terytorialnej. Według danych, w Polsce żyje obecnie około 50 tysięcy kombatantów, a pamięć o ich poświęceniu stanowi fundament współczesnego patriotyzmu.

Ogólnopolski charakter inicjatywy

Warto podkreślić, że podobne uroczystości odbywały się również w innych regionach Polski. Jak informuje gen. bryg. dr Krzysztof Stańczyk, Dowódca WOT:

Dzień Dumy z Munduru to wyjątkowa okazja do pokazania, że żołnierze WOT są częścią lokalnych społeczności, których zobowiązali się pomagać i bronić składając przysięgę wojskową. To dzień, w którym mogą wyrazić swoją dumę z przynależności do Wojsk Obrony Terytorialnej, dumę z bycia żołnierzem Wojska Polskiego.

Również w województwie świętokrzyskim Terytorialsi aktywnie włączyli się w obchody, odwiedzając m.in. powstańca warszawskiego por. Jurka Zawadzkiego ps. "Mały". Takie gesty podkreślają żywą więź między współczesnymi żołnierzami a weteranami walk o niepodległość.

Dzień Dumy z Munduru w połączeniu z Międzynarodowym Dniem Kombatanta stał się nie tylko okazją do manifestacji wojskowej tożsamości, ale przede wszystkim platformą międzypokoleniowego dialogu i żywą lekcją patriotyzmu dla lokalnych społeczności Podkarpacia.

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pytaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: dzieci sie nie robi a jak cos to wszystkie chcą rodzic w Rzeszowie a potem płacz że oddział zamykają. Tak samo jest ze szkołami, wożą dzieci do miasta a potem płaczą że szkołe na wsi zamykają. Mamy płacić za puste sale?Data dodania komentarza: 26.06.2025, 06:42Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia RazemAutor komentarza: KarolinaTreść komentarza: Karygodne działania, a raczej brak działań, rządu. Wycierają sobie gęby byciem prorodzinnym, a zabierają nam podstawowe prawo do bezpieczeństwa.Data dodania komentarza: 21.06.2025, 14:33Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia RazemAutor komentarza: staszekTreść komentarza: niech zamkną to betoniarnie firma STYROBUD jestem ciekaw dlaczego po zdarzeniu ta pompa była spawana może dalej w użytku nie rozumiem jednego auto po wypadku trafia na parking policyjny a tu jak by ślady zacierać może wczesniej była spawanaData dodania komentarza: 21.06.2025, 11:33Źródło komentarza: Wypadek na budowie na Kwiatkowskiego. Pracownika przygniotło ramie pompogruszki! [Aktualizacja]Autor komentarza: kkkTreść komentarza: na caritas? Nie daję.Data dodania komentarza: 20.06.2025, 21:29Źródło komentarza: Rzeszowski Caritas rozpoczął zbiórkę na rzecz poszkodowanych w pożarzeAutor komentarza: DawidTreść komentarza: Super! Nie możemy sobie pozwolić na kolejne poświęcenia w imię cięć budżetowych!Data dodania komentarza: 20.06.2025, 12:13Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia Razem
Reklama
Reklama
Reklama