Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

I rocznica MCI Feniks w Rzeszowie – rok integracji, wyzwań i sukcesów

Podziel się
Oceń

Międzynarodowe Centrum Integracji Feniks w Rzeszowie obchodzi pierwszą rocznicę działalności, podsumowując dwanaście miesięcy intensywnej pracy, licznych wydarzeń i nieustannego rozwoju.
Międzynarodowe Centrum Integracji Feniks w Rzeszowie
Przedstawicielki NGO podczas spotkania w I rocznice otwarcia Międzynarodowego Centrum Integracji Feniks w Rzeszowie

Autor: Katarzyna Maciechowska

Miejsce to, powstałe w dawnym, zaniedbanym budynku, dziś jest symbolem integracji, wsparcia i otwartości dla mieszkańców Rzeszowa oraz organizacji pozarządowych.

Od zrujnowanego budynku do nowoczesnego centrum

Początki Feniksa nie były łatwe. Jak wspomina Andrzej Burnat, pierwsze wrażenia po wejściu do budynku były dalekie od optymizmu – zniszczone wnętrza, dawna knajpka, bar, wysokie progi utrudniające dostęp osobom z niepełnosprawnościami. Prace remontowe wymagały nie tylko ogromnego zaangażowania, ale także licznych konsultacji z konserwatorem zabytków oraz dostosowania obiektu do współczesnych standardów dostępności.

Fot. Katarzyna Maciechowska

Jednym z priorytetów była pełna dostępność – wejście zostało przebudowane, a łazienka dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. To rozwiązanie, jak podkreślają użytkownicy, należy do rzadkości w skali kraju.

Feniks – przestrzeń dla wszystkich

W ciągu roku przez MCI Feniks przewinęło się ponad 50 organizacji, odbyło się ponad 400 wydarzeń, a liczba uczestników przekroczyła 7000 osób. Udzielono też ponad 500 porad prawnych. Centrum stało się miejscem spotkań, warsztatów, wystaw, prelekcji, zajęć językowych i integracyjnych. Organizowane były m.in. wystawy fotograficzne („Oblicza wojny”), prezentacje prac seniorów, cykliczne spotkania „Kawa z NGO”, szkolenia z zakresu dostępności i obsługi osób z niepełnosprawnościami, a także forum klubów seniora.

Fot. Katarzyna Maciechowska

Feniks to także miejsce integracji międzypokoleniowej i międzykulturowej – swoje wydarzenia organizuje tu m.in. Fundacja Ukraiński Dom, odbywają się spotkania dla młodzieży, dzieci i seniorów. Centrum gościło dyplomatów, przedstawicieli organizacji międzynarodowych oraz lokalnych liderów społecznych.

Rocznica działalności MCI Feniks to także okazja do wspomnień o kreatywnych pomysłach i codziennych wyzwaniach. Jednym z nich było wspólne ubieranie choinki – gdy zabrakło ozdób, zorganizowano wydarzenie, podczas którego każdy przyniósł własną dekorację. Takie inicjatywy budują poczucie wspólnoty i zaangażowania.

Przyszłość Feniksa

Pierwszy rok działalności Centrum Feniks to czas intensywnego rozwoju, integracji i budowania relacji. Przed zespołem kolejne wyzwania i plany na przyszłość, ale już dziś Feniks jest miejscem, które realnie zmienia życie mieszkańców Rzeszowa i wzmacnia potencjał trzeciego sektora w mieście.

Fot. Katarzyna Maciechowska

„To miejsce powstało dzięki zaangażowaniu wielu osób, setkom rozmów, spotkań i nieustannej kreatywności. Feniks to nie tylko budynek – to społeczność, która chce się rozwijać i wspierać innych” 

– podsumował Andrzej Burnat podczas uroczystości rocznicowej.

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
Reklama
Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama