Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama Advertisement
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Jerozolima w Przeworsku, czyli wyjątkowa tradycja na Podkarpaciu

Podziel się
Oceń

Wielkanoc to czas głębokiej refleksji, ale i radosnego świętowania zwycięstwa życia nad śmiercią. W różnych zakątkach Polski święta te nabierają wyjątkowego kolorytu, dzięki pielęgnowanym od pokoleń tradycjom. Jednym z takich miejsc jest Przeworsk, czyli miasto, w którym Wielkanoc ma niepowtarzalny wymiar duchowy i historyczny.
Jerozolima w Przeworsku, czyli wyjątkowa tradycja na Podkarpaciu

Autor: Bazylika w Przeworsku

A wszystko wynika, jak to często bywa, z historii. Już bowiem od XVII w. mieszkańcy Przeworska gromadzą się wokół Bożego Grobu w bazylice Ducha Świętego. Nad wszystkim czuwa co roku Straż Grobu Pańskiego, popularnie określani mianem "Turków". Choć ich nazwa może zaskakiwać, tradycja ich obecności ściśle wiąże się z okresem wojen z Imperium Osmańskim. 

Legenda głosi, że miejscowi uczestnicy walk z Turkami, wracając z bitew, postanowili zaciągać wartę przy grobie Chrystusa, na wzór żołnierzy strzegących świętych miejsc w Jerozolimie. Dzięki nim, w Przeworsku powstała niezwykła kaplica Grobu Świętego z kopią jerozolimskiego serca sanktuarium, czyli z łaciny "Sepulchrum Domini". 

fot. Bazylika w Przeworsku

Z czasem tradycja ta ewoluowała i współcześnie wielkanocny czas w Przeworsku to nie tylko liturgiczne misterium, ale również żywa historia. Strażnicy, ubrani w kolorowe, bogato zdobione mundury, z bronią paradną w rękach, pełnią wartę z wyjątkowym oddaniem i powagą. Ich obecność przy Bożym Grobie nadaje Triduum Paschalnemu niepowtarzalnego charakteru, łącząc modlitwę z patriotyzmem, duchowość z lokalną tożsamością.

fot. Bazylika w Przeworsku

Kulminacyjnym momentem tych dni jest, podobnie jak i w innych rzymskokatolickich świątyniach, Niedziela Zmartwychwstania, kiedy to po nocnej adoracji i uroczystej Rezurekcji odbywa się święcenie pokarmów. To symboliczny gest wdzięczności i nadziei, że życie – podobnie jak Chrystus – potrafi zwyciężyć ciemność.

fot. Bazylika w Przeworsku

Przeworska Jerozolima, jak często nazywa się to miejsce, to nie tylko przestrzeń święta. To opowieść o pamięci, wspólnocie i głębokim przeżywaniu tego, co najważniejsze. Warto choć raz przeżyć Wielkanoc właśnie w Przeworsku, tam, gdzie historia i wiara wciąż biją jednym sercem.

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
ReklamaAdvertisement
Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama