Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

Mentzen proponuje poprawki do konstytucji, które "wyzerowałaby" składy najważniejszych organów sądownictwa

Podziel się
Oceń

Musimy wprowadzić poprawki do konstytucji, które "wyzerowałaby" składy najważniejszych organów sądownictwa: Krajowej Rady Sądownictwa, Sądu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego - oświadczył w sobotę kandydat Konfederacji na prezydenta Sławomir Mentzen.
Mentzen proponuje poprawki do konstytucji, które "wyzerowałaby" składy najważniejszych organów sądownictwa

Autor: Fot. PAP/Tytus Żmijewski

W sobotę przypada 234. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Mentzen we wpisie na platformie X napisał, że w 1791 roku Polacy próbowali ratować własne państwo i uchwalili Konstytucję 3 maja. "Niestety było już za późno. Lata sporów, kłótni i egoizmu doprowadziły do zniszczenia Polski od środka" - zaznaczył.

Jak dodał, "dziś historia może się powtórzyć". "Jeśli nie wyciągniemy z niej lekcji, znów obudzimy się za późno. Od kondycji naszego państwa zależy suwerenność i niepodległość Polski" - podkreślił kandydat Konfederacji.

"Nie chcę, by przyszłe pokolenia pytały nas: dlaczego na to pozwoliliście? Dlatego mówię jasno: dość jałowej wojny o sądy, dość polityki PO-PiS-u, która niszczy Polskę od środka. Dwie partie świadomie niszczą nasze państwo dla swoich korzyści. Stawiają swój interes ponad interesem Polski i Polaków. Osłabiają Polskę wywołując radość w Moskwie i Berlinie" - napisał Mentzen.

Dodał, że jako prezydent będzie dążył do "resetu konstytucyjnego i zakończenia tego szkodliwego dla Polski sporu". "Im dłużej trwa sytuacja, w której rząd nie uznaje Trybunału Konstytucyjnego, niektórych wyroków Sądu Najwyższego, w której nie wiadomo, czy wynik wyborów zostanie uznany, tym jesteśmy słabsi jako państwo" - ocenił.

"Musimy wprowadzić poprawki do Konstytucji, które wyzerowałaby składy najważniejszych organów sądownictwa: Krajowej Rady Sądownictwa, Sądu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego" - oświadczył kandydat Konfederacji.

Mentzen dodał, że potrzebujemy spokoju, odpowiedzialności i odbudowy zaufania do państwa. "Polska zasługuje na prezydenta, który położy kres wojnie wszystkich ze wszystkimi, który zakończy niszczenie państwa i sprawi, że będziemy mogli myśleć o przyszłości, a nie o sporach sprzed lat, których genezy prawie nikt nie pamięta" - napisał.

Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja, a ewentualna II tura, jeśli będzie konieczna, zostanie przeprowadzona 1 czerwca.

Święto Narodowe Trzeciego Maja jest obchodzone w rocznicę uchwalenia w 1791 roku Konstytucji 3 maja. Dokument był pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie, a drugą na świecie po amerykańskiej. Rocznica przyjęcia Konstytucji 3 maja jest świętem ustanowionym w 1919 roku. Przez okres PRL jego publiczne obchodzenie było zabronione, ponownie stało się państwowym świętem w 1990 roku. (PAP)

rbk/ mrr/


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pytaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: dzieci sie nie robi a jak cos to wszystkie chcą rodzic w Rzeszowie a potem płacz że oddział zamykają. Tak samo jest ze szkołami, wożą dzieci do miasta a potem płaczą że szkołe na wsi zamykają. Mamy płacić za puste sale?Data dodania komentarza: 26.06.2025, 06:42Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia Razem
Reklama
Reklama
Reklama