Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

Zdelegalizować kosiarki? Botanik z Rzeszowa apeluje: Dajmy naturze odetchnąć

Podziel się
Oceń

Coraz więcej miast i ogrodników odkłada kosiarki na bok – ale prof. Łukasz Łuczaj z Uniwersytetu Rzeszowskiego idzie krok dalej. Na swoim blogu opublikował wpis, w którym apeluje o zakaz koszenia trawników do 1 czerwca i delegalizację kosiarek spalinowych i elektrycznych.
Zdelegalizować kosiarki? Botanik z Rzeszowa apeluje: Dajmy naturze odetchnąć

Autor: Wikimedia Commons/Pixabay

 Jak przekonuje, obecne podejście do zieleni miejskiej i osiedlowej zabija bioróżnorodność i niszczy resztki naturalnych ekosystemów.

Nasza planeta potrzebuje radykalnych działań. Bioróżnorodność terenów nieleśnych potwornie spadła w ostatnich latach. Zanikły bogate w gatunki łąki i pastwiska, zamiast tego większość terenów trawiastych w Polsce to albo nisko koszone trawniki koszone co tydzień nawet, albo zarośla zupełnie niekoszone, porośnięte inwazyjną nawłocią kanadyjską.

– pisze profesor.

Kosiarki zabijają nie tylko rośliny

Według prof. Łuczaja problemem jest nie tylko utrata siedlisk i pożywienia dla owadów czy ptaków, ale również... hałas.

Koszenie trawników produkuje olbrzymie ilości hałasu. Wręcz nie da się żyć po prostu w miejscowościach, gdzie zabudowa jest gęstsza – co chwilę słychać warkoczące kosiarki. 

– alarmuje botanik.

W jego ocenie niski trawnik jest niemal martwym ekosystemem, w którym przetrwają jedynie najpospolitsze trawy i kwiatki, a takie organizmy jak gąsienice motyli, koniki polne czy mrówki nie mają szans na przetrwanie.

Zamiast kosiarki – kosa i śpiew ptaków

W miejsce agresywnego koszenia, Łuczaj proponuje radykalną zmianę: tylko jedno koszenie w roku – po 1 czerwca – i to najlepiej ręczne.

Delegalizacja maszynowych kosiarek także umożliwi odrodzenie się zwyczaju koszenia kosą ręczną. Mechaniczne dozwoliłbym jedynie dla rolników, którzy wykaszają większe tereny – ale tylko po 1 czerwca. Okres do 1 czerwca powinien być wypełniony śpiewem ptaków, a nie warkotem kosiarek. 

– apeluje naukowiec.

Podkreśla, że niskie koszenie to kwestia estetyki, która, jego zdaniem, powinna się zmienić.

Naród Polski zamiast tuj i kosiarek powinien wreszcie zacząć kochać bioróżnorodność, kwiaty i śpiew ptaków.

– podsumowuje.

Pełny wpis dostępny jest na blogu autora.

 

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

mrówka 15.05.2025 12:06
Lubię pana profesora, ale jego pomysł o tym, aby zdelegalizować kosiarki trochę mnie przeraża. Powinny być wyznaczone strefy wolne od kosiarek, np. tam gdzie widoczność podczas jazdy samochodem nie byłaby ograniczona, albo w parkach, placach zabaw, by można byłoby się móc położyć na kocu, ale nie wszędzie.

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pytaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: dzieci sie nie robi a jak cos to wszystkie chcą rodzic w Rzeszowie a potem płacz że oddział zamykają. Tak samo jest ze szkołami, wożą dzieci do miasta a potem płaczą że szkołe na wsi zamykają. Mamy płacić za puste sale?Data dodania komentarza: 26.06.2025, 06:42Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia Razem
Reklama
Reklama
Reklama