Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama rzeszów miasto sportu 2026

Skuteczne oszczędzanie na lokacie – sprawdź, ile możesz zyskać!

Podziel się
Oceń

Założenie lokaty to jeden z najskuteczniejszych sposobów na oszczędzanie oraz możliwość wypracowania zysków. Co ważne, to także bezpieczne rozwiązanie, które nie wiąże się z ryzykiem. Dowiedz się, czym dokładnie jest lokata oraz na jakich zasadach działa. Sprawdź, ile realnie możesz w ten sposób zarobić.

Co warto wiedzieć o lokacie?

Lokata jest umową zawieraną między bankiem a klientem. Na jej podstawie druga ze stron zobowiązuje się do udostępnienia swoich środków finansowych na określony czas. W zamian za to otrzymuje kapitał powiększony o wypracowany zysk, czyli odsetki. Umowę można rozwiązać wcześniej, jednak najczęściej wiąże się to z ich utratą. 

Jak oblicza się zysk z lokaty?

Zysk z lokaty zależy od wysokości oprocentowania, które może być stałe lub zmienne. Jest ono określane w skali roku. Biorąc pod uwagę sposób naliczania odsetek, dzieli się je na:

  • proste – naliczane od zdeponowanego kapitału przez cały okres obowiązywania umowy,
  • składane – naliczane wielokrotnie: początkowo od wysokości wpłaconego kapitału, a następnie zarówno od niego jak i odsetek.

Co ważne, od zysków z lokat odprowadzany jest tzw. podatek Belki w wysokości 19%. 

Ile rzeczywiście możesz zarobić na lokacie?

Aby oszacować realny zysk, warto wykorzystać kalkulator lokat. To praktyczne narzędzie pozwalające szybko i wygodnie obliczyć, ile możesz zarobić. Sprawdź poniższe symulacje, dzięki którym dowiesz się, czy założenie lokaty to opłacalne rozwiązanie.

DepozytOkres Oprocentowanie  Zysk netto
1 000 zł3 miesiące4,0%8,10 zł
5 000 zł6 miesięcy 4,5%91,13 zł
9 000 zł6 miesięcy4,0%145,80 zł
12 000 zł6 miesięcy5,5%267,30 zł
15 000 zł5 miesięcy5,5%278,44 zł
18 000 zł9 miesięcy6,0%656,10 zł
20 000 zł9 miesięcy5,0%607,50 zł
35 000 zł12 miesięcy6,0%1 701,00 zł
50 000 zł24 miesiące6,5%5 265,00 zł
100 000 zł24 miesiące6,5%10 530,00 zł
150 000 zł48 miesięcy6,5%31 590 zł

 

Na co zwrócić uwagę przy zakładaniu lokaty?

Wybierając konkretną ofertę lokaty bankowej, zwróć szczególną uwagę na:

  • wysokość oprocentowania – im będzie ono wyższe, tym większe zyski wypracuje twój kapitał,
  • sposób założenia – najwygodniejszym rozwiązaniem jest otwarcie jej online, ale możesz także w tym celu odwiedzić placówkę wybranego banku w Rzeszowie,
  • częstotliwość kapitalizacji odsetek – najlepiej, aby odbywała się ona jak najczęściej,
  • minimalną i maksymalną kwotę depozytu – od niej zależy, czy będziesz mógł zdeponować sumę, jaką dysponujesz.

Warto także sprawdzić, jakie są skutki wcześniejszego rozwiązania umowy. Jak już wiesz, najczęściej wiążą się one z utratą wypracowanego zysku. Zwróć również uwagę na to, czy założenie lokaty w konkretnym banku nie wiąże się z koniecznością skorzystania z dodatkowych produktów. 

Zakładanie lokaty online i w oddziale banku – jak to zrobić?

Jeśli chcesz szybko i wygodnie znaleźć najlepszą lokatę, skorzystaj z porównywarki ofert dostępnej pod adresem: https://finanse.rankomat.pl/oszczedzanie/lokaty/. Dzięki niej bez wychodzenia z domu sprawdzisz, co proponują ci różne banki. Jeśli któraś z propozycji szczególnie przypadnie ci do gustu, możesz od razu zdecydować się na jej założenie przez Internet.

Dokładny przebieg procedury zależy od tego, czy chcesz skorzystać z oferty banku, w którym już masz konto czy też innego. W pierwszym przypadku wystarczy zalogować się do bankowości elektronicznej lub aplikacji mobilnej i tam wybrać odpowiednią zakładkę. Zapoznaj się z warunkami oferty oraz zaakceptuj niezbędne zgody. Wpłać depozyt lub wskaż numer rachunku, z którego bank samodzielnie pobierze środki.

Procedura zakładania lokaty przez Internet w banku, którego nie jesteś klientem, przebiega nieco inaczej. Najczęściej niezbędne jest:

  • wypełnienie wniosku na stronie banku,
  • zaakceptowanie niezbędnych zgód i oświadczeń,
  • zapoznanie się z warunkami umowy,
  • potwierdzenie tożsamości,
  • wpłacenie określonej kwoty depozytu. 

Jeśli potrzebujesz wsparcia doradcy, udaj się do placówki wybranego banku. W Rzeszowie znajdziesz m.in. oddziały PKO Banku Polskiego, Banku Pekao S.A., Banku Spółdzielczego, mBanku, Banku Millenium i wielu innych. 

Lokata czy konto oszczędnościowe – co wybrać?

Lokata to dobre rozwiązanie dla osób, które już mają odłożone oszczędności i mogą je chwilowo zamrozić. Jeśli dopiero budujesz swoją poduszkę finansową i chcesz mieć dostęp do pieniędzy w każdym momencie, to postaw na konto oszczędnościowe. Musisz jednak liczyć się z dużo niższymi zyskami niż w przypadku lokaty. Bez względu na to, jaki sposób odkładania pieniędzy wybierzesz, znajdź najkorzystniejszą ofertę na stronie https://finanse.rankomat.pl.

Lokata bankowa to korzystny sposób oszczędzania, który pozwala dodatkowo pomnożyć kapitał. Jest to przede wszystkim bezpieczne rozwiązanie, gdyż pieniądze są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do równowartości 100 000 euro. Oznacza to, że nawet w przypadku niewypłacalności banku, otrzymasz swój wpłacony kapitał. Wybierz lokatę dopasowaną do twoich potrzeb i ciesz się korzyściami, jakie daje.


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pytaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: dzieci sie nie robi a jak cos to wszystkie chcą rodzic w Rzeszowie a potem płacz że oddział zamykają. Tak samo jest ze szkołami, wożą dzieci do miasta a potem płaczą że szkołe na wsi zamykają. Mamy płacić za puste sale?Data dodania komentarza: 26.06.2025, 06:42Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia Razem
Reklama
Reklama
Reklama