Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama rzeszów miasto sportu 2026

SAREX-25 na Podkarpaciu. Służby przygotowują się do działań ratowniczych

Podziel się
Oceń

W czwartek, 22 maja, na terenie województwa podkarpackiego odbyły się taktyczno-specjalne ćwiczenia ratownicze SAREX-25, zorganizowane przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.
SAREX-25 na Podkarpaciu. Służby przygotowują się do działań ratowniczych

Autor: Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu

Manewry były częścią ogólnopolskiego przedsięwzięcia, którego głównym celem było sprawdzenie zdolności Sił Zbrojnych RP, służb ratunkowych oraz komponentów cywilnych w prowadzeniu złożonych działań ratowniczych.

Różne scenariusze

Służby w trakcie ćwiczeń realizowały różne możliwe scenariusze, które mogą przydarzyć się praktycznie w każdych warunkach.

Ćwiczenia odbywano na terenie całego kraju i w trakcie ich rozegrano cztery scenariusze z czego jeden na terenie woj. podkarpackiego zakładający katastrofę samolotu z 51 osobami na pokładzie. Do zdarzenia doszło w zalesionym i trudno dostępnym terenie.

- relacjonują ratownicy z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu.

fot. Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu

Ćwiczenia objęły pełne spektrum działań ratowniczych – od lokalizacji wraku i poszukiwań poszkodowanych, przez ewakuację i udzielanie pomocy medycznej w miejscu zdarzenia, aż po przetransportowanie rannych do placówek szpitalnych i udzielenie im dalszej opieki.

Współpraca

Zgodnie z założeniami systemu ASAR (lotniczego) i SAR (morskiego), SAREX-25 miał za zadanie nie tylko sprawdzić przygotowanie techniczne i operacyjne służb, ale przede wszystkim przećwiczyć współpracę między wojskiem, ratownikami medycznymi, strażakami, policją oraz elementami zarządzania kryzysowego.

Organizatorzy i uczestnicy podkreślają, że ćwiczenia tego typu stanowią bezcenną okazję do zdobycia praktycznego doświadczenia i wyciągnięcia wniosków, które w przyszłości mogą zadecydować o skuteczności działań ratowniczych w sytuacjach realnego zagrożenia.

Było to kolejne cenne doświadczenie podnoszące umiejętności uczestników i pozwalające przede wszystkim przećwiczyć współpracę wszystkich podmiotów tworzących system bezpieczeństwa państwowego.

- podkreślają uczestnicy.

SAREX-25 to kolejny krok w budowaniu zintegrowanego systemu bezpieczeństwa państwa, który potrafi sprawnie zareagować zarówno na katastrofy lotnicze, jak i inne sytuacje kryzysowe wymagające mobilizacji wielu sił i środków.

W naszej galerii znajduje się fotorelacja z ćwiczeń autorstwa Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu.

Powiązane galerie zdjęć:

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: w MojżeszowieData dodania komentarza: 8.07.2025, 10:18Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pyta
Reklama
Reklama
Reklama