Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

WSPiA i Folkowisko zainicjowały Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie

Podziel się
Oceń

We wtorek, 27 maja, w kampusie WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej odbyło się uroczyste podpisanie porozumienia o utworzeniu Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej (RODM) w Rzeszowie.
WSPiA i Folkowisko zainicjowały Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie

Autor: WSPiA

Inicjatywę tę wspólnie prowadzić będą WSPiA oraz Stowarzyszenie Folkowisko, które zwyciężyły w konkursie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Cel

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej ma na celu rozwijanie wiedzy o polskiej polityce zagranicznej oraz wspieranie debaty publicznej w regionie. RODM pełni funkcję platformy informacyjno-edukacyjnej, promując wartości demokratyczne i wzmacniając lokalne zaangażowanie w sprawy międzynarodowe.

Ewelina Jurasz. fot. WSPiA

Porozumienie podpisali prof. dr hab. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA, oraz Marcin Dąbrowski, Prezes Stowarzyszenia Folkowisko. Koordynatorką Ośrodka została Ewelina Jurasz. WSPiA i Folkowisko zostały wybrane do prowadzenia RODM w drodze konkursu MSZ, co potwierdza ich zaangażowanie w rozwój kultury dialogu.

Ranga

Prof. Jerzy Posłuszny podkreślił rangę przedsięwzięcia i fakt, że zwycięstwo w konkursie Ministerstwa Spraw Zagranicznych jest dowodem na solidne podstawy współpracy obu instytucji. Zwrócił uwagę, że powołanie RODM to ważny krok w budowaniu świadomości obywatelskiej, szczególnie w kontekście rosnącego znaczenia edukacji o polityce zagranicznej.

Polityka międzynarodowa staje się rzeczą bardzo ważną. Wiedza na ten temat to nie kwestia poglądów politycznych, lecz rozumienia obiektywnej rzeczywistości. 

– mówił Rektor WSPiA.

fot. WSPiA

Marcin Piotrowski, Prezes Stowarzyszenia Folkowisko, przedstawił działalność swojej organizacji i podkreślił jej wieloletnie zaangażowanie w budowanie dialogu na terenach pogranicza. Zachęcał do wspólnego tworzenia debaty i zapraszał do współpracy wszystkich zainteresowanych.

Podkarpacie jest politycznie w wyjątkowym miejscu, a port lotniczy w Jasionce to jedno z najważniejszych lotnisk na świecie, gdzie gościmy koronowane głowy, prezydentów i premierów. To z nimi będziecie mogli rozmawiać w ramach RODM. 

– podkreślił Prezes Folkowiska.

Bezpieczeństwo

Podpisaniu porozumienia towarzyszyła debata ekspercka z udziałem prof. Jerzego Posłusznego oraz prof. Pawła Kowala, Posła na Sejm RP i Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych. Prof. Paweł Kowal pogratulował WSPiA i podkreślił, że umiejscowienie RODM na tej uczelni ma głęboki sens, wpisując się w jej dorobek w obszarze bezpieczeństwa i współpracy międzynarodowej.

fot. WSPiA

W dyskusji poruszono temat polskiej racji stanu w kontekście relacji z Ukrainą. Prof. Kowal zaznaczył, że każda kwestia dotycząca Ukrainy ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo Polski. 

Prof. Posłuszny zgodził się z tym stanowiskiem, podkreślając, że polska racja stanu nie powinna być przedmiotem sporów politycznych, lecz opierać się na obiektywnej rzeczywistości i interesie narodowym.

Zaangażowanie studentów

Debata była również okazją do aktywnego udziału studentów, którzy zadawali pytania i dzielili się swoimi refleksjami na temat polityki międzynarodowej. Dyskutowano m.in. o relacjach Polski z Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi, wyzwaniach dla bezpieczeństwa narodowego oraz możliwościach budowania trwałych partnerstw międzynarodowych.

fot. WSPiA

Dzięki partnerstwu z WSPiA, studenci będą mieli okazję uczestniczyć w debatach, spotkaniach z ekspertami i wydarzeniach międzynarodowych organizowanych przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej.

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama