Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

„Wielka Wojna w małym mieście”. Historia I wojny światowej w regionie kolbuszowskim oczami Andrzeja Wesołowskiego

Podziel się
Oceń

Podczas ostatniego spotkania Polskiego Towarzystwa Historycznego – Oddziału w Rzeszowie, które odbyło się na Uniwersytecie Rzeszowskim, miała miejsce niezwykła prezentacja książki Andrzeja Wesołowskiego pt. „Wielka Wojna w małym mieście. I wojna światowa w regionie kolbuszowskim”.
„Wielka Wojna w małym mieście”. Historia I wojny światowej w regionie kolbuszowskim oczami Andrzeja Wesołowskiego

Autor: Krystian Propola / Halo Rzeszów

Spotkanie przyciągnęło nie tylko pasjonatów historii, ale i mieszkańców regionu, dla których przeszłość ich "Małej Ojczyzny" jest wciąż żywa.

Opowieść z dokumentów, pocztówek i wspomnień

Andrzej Wesołowski, regionalista, archiwista i pasjonat historii Kolbuszowej, z niezwykłą pasją i dbałością o szczegóły opowiadał o procesie powstawania swojej książki. To nie tylko sucha relacja faktów – to zapis emocji, dramatów i codzienności mieszkańców regionu w cieniu światowego konfliktu. 

Książka zawiera m.in. unikalne opisy koszar wojskowych w Kolbuszowej, z czasów, kiedy stacjonowały tam jednostki Armii Austro-Węgierskiej, a później Wojska Polskiego. 

Nie zabrakło też trudnych tematów. Jednym z nich były dzieje rosyjskiej okupacji miasta i okolic. Autor włożył wiele wysiłku, by zdobyć i opisać materiały źródłowe, często pozyskane na aukcjach zagranicznych, które dokumentują losy regionu w tym dramatycznym czasie.

Trochę ta zdrowia kosztowało, żeby powyciągać z aukcji te wszystkie gazety... 

– wspominał Wesołowski, pokazując zdjęcia unikatowych egzemplarzy prasowych z czasów wojny, a także inne pamiątki z tamtego okresu.

fot. Krystian Propola/Halo Rzeszów

Książka z historią i sercem

Dzięki prywatnemu archiwum autora oraz zbiorom rodziny Wesołowskich udało się odtworzyć realia życia codziennego tamtego okresu – zarówno na froncie, jak i w domach mieszkańców.

Ostatnia część tego wydawnictwa to są zdjęcia zbiorów muzealnych poświęconych pierwszej wojnie... To wszystko są oryginalne zdjęcia, oryginałów z takiej instytucji, która się nazywa Zbiory i Archiwum Rodziny Wesołowskich w Kolbuszowej. 

– podkreślał autor.

Ksiązka „Wielka Wojna w małym mieście” to nie tylko lokalna kronika. To wielowymiarowa opowieść o ludziach, którzy, mimo wojennej zawieruchy, próbowali normalnie żyć, kochać, walczyć i przetrwać. 

Dzięki zaangażowaniu autora i jego rodzinnego archiwum, historia Kolbuszowej z czasów Wielkiej Wojny nabiera wyrazistości i głębi.

Na zakończenie spotkania goście mieli okazję spróbować potraw kuchni galicyjskiej, przygotowanych przez restaurację „C.K. Galicja” z Kolbuszowej. Miejsca, które, jak się okazuje, również stało się jednym z punktów dystrybucji tej niezwykłej książki.

Publikację „Wielka Wojna w małym mieście” można nabyć w restauracji „C.K. Galicja” w Kolbuszowej.

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pytaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: dzieci sie nie robi a jak cos to wszystkie chcą rodzic w Rzeszowie a potem płacz że oddział zamykają. Tak samo jest ze szkołami, wożą dzieci do miasta a potem płaczą że szkołe na wsi zamykają. Mamy płacić za puste sale?Data dodania komentarza: 26.06.2025, 06:42Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia RazemAutor komentarza: KarolinaTreść komentarza: Karygodne działania, a raczej brak działań, rządu. Wycierają sobie gęby byciem prorodzinnym, a zabierają nam podstawowe prawo do bezpieczeństwa.Data dodania komentarza: 21.06.2025, 14:33Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia RazemAutor komentarza: staszekTreść komentarza: niech zamkną to betoniarnie firma STYROBUD jestem ciekaw dlaczego po zdarzeniu ta pompa była spawana może dalej w użytku nie rozumiem jednego auto po wypadku trafia na parking policyjny a tu jak by ślady zacierać może wczesniej była spawanaData dodania komentarza: 21.06.2025, 11:33Źródło komentarza: Wypadek na budowie na Kwiatkowskiego. Pracownika przygniotło ramie pompogruszki! [Aktualizacja]Autor komentarza: kkkTreść komentarza: na caritas? Nie daję.Data dodania komentarza: 20.06.2025, 21:29Źródło komentarza: Rzeszowski Caritas rozpoczął zbiórkę na rzecz poszkodowanych w pożarzeAutor komentarza: DawidTreść komentarza: Super! Nie możemy sobie pozwolić na kolejne poświęcenia w imię cięć budżetowych!Data dodania komentarza: 20.06.2025, 12:13Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia Razem
Reklama
Reklama
Reklama