Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

Domostawa: Uroczystości ku czci Ofiar Wołynia z patronatem Karola Nawrockiego

Podziel się
Oceń

12 lipca w Domostawie odbędą się centralne uroczystości poświęcone pamięci Polaków zamordowanych na Kresach Wschodnich przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) oraz Ukraińską Powstańczą Armię (UPA). Wydarzenie objęte zostało honorowym patronatem prezydenta-elekta RP Karola Nawrockiego.

Przypomnijmy, że uroczystości odbywające się pod miejscowym Narodowym Pomnikiem Rzezi Wołyńskiej stanowią centralny element obchodów 82. rocznicy tzw. Krwawej Niedzieli.

Obchody

To właśnie wówczas, a ujmując to ściślej, 11 lipca 1943 r., w niemal stu miejscowościach doszło do brutalnych ataków ukraińskich nacjonalistów na polskich mieszkańców. Rocznica ta uznawana jest za symboliczny punkt kulminacyjny ludobójstwa.

W Domostawie spotkają się przedstawiciele rodzin kresowych, środowisk patriotycznych, organizacji społecznych i władz państwowych, aby wspólnie uczcić pamięć pomordowanych.

Program obchodów przewiduje m.in. mszę świętą koncelebrowaną przez biskupa seniora diecezji sandomierskiej Edwarda Frankowskiego. Liturgia będzie momentem wspólnej modlitwy i refleksji, a także wyrazem hołdu dla ofiar tych tragicznych wydarzeń.

Może być zdjęciem przedstawiającym tekst

Istotnym elementem domostawskiej przestrzeni pamięci pozostaje oczywiście Pomnik Rzezi Wołyńskiej autorstwa Andrzeja Pityńskiego, który został odsłonięty w lipcu 2024 r. Monument przedstawia scenę męczeństwa rodziny kresowej i uchodzi za jeden z najbardziej przejmujących symboli poświęconych polskim ofiarom ukraińskiego nacjonalizmu. 

Obiekt powstał z inicjatywy Społecznego Komitetu Budowy Pomnika i stanowi trwały znak pamięci o ofiarach cywilnych, które zginęły wyłącznie z powodu swojego pochodzenia.

Element państwowy

Uroczystości w Domostawie odbywają się już po formalnym ustanowieniu przez Sejm Narodowego Dnia Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa OUN i UPA. Projekt ustawy w tej sprawie złożyli politycy PSL.

Dokument został podpisany przez prezydenta Andrzeja Dudę 2 lipca 2025 r. i określa 11 lipca jako datę corocznych obchodów. Nowe święto państwowe ma przypominać o dramacie setek tysięcy obywateli II Rzeczypospolitej, którzy stali się ofiarami zorganizowanych czystek etnicznych.

Patronat nad wydarzeniem objął prezydent-elekt Karol Nawrocki, który w dalszym ciągu pozostaje jednocześnie prezesem Instytutu Pamięci Narodowej. Warto wspomnieć, że jeszcze w czasie kampanii wyborczej, Nawrocki odwiedził Domostawę podkreślając tam, że pielęgnowanie pamięci o Ofiarach Wołynia będzie jednym z kluczowych punktów jego prezydentury.

Jak podkreślają organizatorzy uroczystości, obchody w Domostawie są odpowiedzią na obowiązek pamięci – zarówno historycznej, jak i moralnej.

 

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pytaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: dzieci sie nie robi a jak cos to wszystkie chcą rodzic w Rzeszowie a potem płacz że oddział zamykają. Tak samo jest ze szkołami, wożą dzieci do miasta a potem płaczą że szkołe na wsi zamykają. Mamy płacić za puste sale?Data dodania komentarza: 26.06.2025, 06:42Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia Razem
Reklama
Reklama
Reklama