Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

Uznański-Wiśniewski podczas łączenia z Ziemią: na orbitę wziąłem obrączkę żony

Podziel się
Oceń

Pierwszy Polak na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Sławosz Uznański-Wiśniewski kolejny raz połączył się z Ziemią. Tym razem odpowiadał na pytania młodzieży zgromadzonej w auli Politechniki Rzeszowskiej. Stąd wiadomo, że na orbitę zabrał obrączkę żony.
Uznański-Wiśniewski podczas łączenia z Ziemią: na orbitę wziąłem obrączkę żony

Autor: Fot. PAP/Darek Delmanowicz

 

Rzeszów nie mógł zobaczyć Polaka w kosmosie, ale doskonale go słyszał. Kolejne łączenie z Ziemią odbyło się drogą radiową, z pomocą krótkofalowców z programu Amateur Radio on the International Space Station (ARISS). Najpierw operator z USA połączył się z Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS), następnie przekazał sygnał z PRz.

 

Przygotowania do telemostu na linii Rzeszów – ISS rozpoczęły się o godz. 11.22. Sześć minut później operator ze Stanów Zjednoczonych rozpoczął wywoływanie stacji z Polakiem na pokładzie. Powtórzył je trzykrotnie i wreszcie, oprócz kosmicznego szumu, wszyscy usłyszeli Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego.

Na Politechnice obecni byli uczniowie i studenci, którzy, jak podczas innych tego typu spotkań zadali polskiemu astronaucie szereg wyjątkowych pytań.

16-letnia Asia chciała wiedzieć, które doświadczenia z pracy inżyniera przydają się podczas misji kosmicznej. „Ciężkie godziny spędzone w laboratorium, wtedy kiedy coś nie działało. Tak samo tutaj jesteśmy otoczeni przez różne systemy i musimy sobie poradzić z różnymi sytuacjami” - odpowiedział astronauta.

 

16-letni Krzysztof był ciekawy, jakie osobiste rzeczy astronauta może wziąć na orbitę. „Nasz bagaż podręczny nie jest duży, mogłem zabrać ze sobą około kilograma własnych rzeczy. Wziąłem obrączkę żony, którą noszę na szyi” - oświadczył polski astronauta.

 

17-letni Marcel zapytał z kolei, czy przebywanie w stanie nieważkości wpływa na zwiększenie zapotrzebowania na substancje odżywcze. „U mnie jest wręcz odwrotnie - muszę się pilnować, żeby dobrze jeść i spożywać wystarczająco dużo kalorii, dlatego nie odczuwam za bardzo głodu. Mam specjalną aplikację, z którą wszystkiego pilnuję, co zjadłem, i to mi bardzo pomaga” – przyznał Uznański-Wiśniewski.

 

24-letni Michał, student Politechniki Rzeszowskiej, zapytał o pierogi, które poleciały z Uznańskim-Wiśniewskim w kosmos. Astronauta odparł, że cieszył się, że mógł zabrać ze sobą polski przysmak, podzielić się nim z innymi członkami załogi, i zapewnił, że wszystkim smakowały.

 

15-letni Bartek zapytał o to, kto albo co spowodowało, że zainteresował się kosmosem. „Moja mama była tą osobą - życzyła mi na urodziny szczęśliwego dnia kosmonautów, dlatego że urodziłem się w rocznicę lotu Gagarina w kosmos” – zdradził Uznański-Wiśniewski.

 

Przed łączeniem się z Rzeszowem Uznański-Wiśniewski miał już spotkania z Łodzią i Wrocławiem. W planach jest jeszcze połączenie z Warszawą. Wszystkie łączenia odbywają się w ramach programu edukacyjnego współtowarzyszącego misji. Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) organizuje go wspólnie z resortem rozwoju i technologii oraz Europejską Agencją Kosmiczną (ESA).

 

Z okazji łączenia się z polskim astronautą na PRz odbyły się warsztaty dla dzieci i młodzieży. Był też m.in. wykład o misji Ignis, w której uczestniczy Polak, i o tym, jak wyglądała jego ścieżka zawodowa, zanim założył skafander. (PAP)

 

al/ miś/


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pytaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: dzieci sie nie robi a jak cos to wszystkie chcą rodzic w Rzeszowie a potem płacz że oddział zamykają. Tak samo jest ze szkołami, wożą dzieci do miasta a potem płaczą że szkołe na wsi zamykają. Mamy płacić za puste sale?Data dodania komentarza: 26.06.2025, 06:42Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia Razem
Reklama
Reklama
Reklama