Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

Jasionka rozbudowuje infrastrukturę. Ruszyły strategiczne inwestycje na lotnisku

Podziel się
Oceń

Trwa modernizacja pasa startowego i budowa nowego odcinka równoległej drogi kołowania. Jak podkreślono, inwestycje o wartości ponad 113 mln zł realizowane są zgodnie z harmonogramem i nie wpływają na bieżące funkcjonowanie lotniska.
Jasionka rozbudowuje infrastrukturę. Ruszyły strategiczne inwestycje na lotnisku

Autor: Archiwum

W minionym tygodniu zarząd podrzeszowskiego lotniska poinformował o realizowanych w tej chwili na jego terenie inwestycjach. 

Brak wpływu na prace lotniska

Zakres prac obejmuje m.in. budowę drugiego etapu równoległej drogi kołowania, a także rozbiórkę istniejącej nawierzchni na odcinku 700 m drogi startowej, częściową rozbiórkę poboczy oraz wykonanie nowej nawierzchni.

Jak zapewnił prezes Portu Lotniczego Rzeszów–Jasionka Adam Hamryszczak, realizacja projektu nie wpływa na bieżące funkcjonowanie portu – zarówno w zakresie przewozów pasażerskich, jak i cargo.

Prace zarówno przy pasie startowym, jak i drodze kołowania przebiegają bardzo sprawnie, bez większych zakłóceń. Tempo realizacji inwestycji jest imponujące. Nie ma tutaj żadnych zagrożeń, jeśli chodzi o nietrzymanie się harmonogramu czy nieukończenie inwestycji w terminie. 

– podkreślił.

Dobre tempo

Prezes zaznaczył, że przedsięwzięcie ma kluczowe znaczenie nie tylko dla rozwoju portu, ale również dla regionu.

Jest to również inwestycja strategiczna, która wpływa na bezpieczeństwo naszego regionu, a nawet makroregionu. Nowa, zmodernizowana droga startowa oraz równoległa droga kołowania będą docelowo służyły w takim podwójnym zastosowaniu cywilno-wojskowym. 

– dodał Hamryszczak.

O postępach w realizacji robót mówił Maciej Łukaszek, dyrektor techniczny oddziału Rzeszów w firmie Strabag – wykonawcy inwestycji. Podkreślał on, że aktualnie prace nieco wyprzedzają swój harmonogram.

Zakończenie układania nawierzchni betonowej na drodze startowej planujemy na 15 września br., ale patrząc na tempo prac, sądzę, że uda nam się zakończyć ten etap już do końca sierpnia br. Potem będziemy czekać na niezbędne pozwolenia i odbiory.

 – powiedział.

Środki z UE

Jak wyjaśnił, droga kołowania będzie gotowa we wrześniu 2026 r. Już w tym roku zakończone mają zostać prace związane z nawierzchnią, natomiast w kolejnym zrealizowane zostaną pozostałe elementy infrastruktury technicznej, w tym oświetlenie i systemy bezpieczeństwa.

Na lotnisku budowany jest także nowy odcinek równoległej drogi kołowania o długości 1087 metrów i szerokości 23 metrów. Po obu stronach powstaną dodatkowe pasy pobocza o szerokości 10,5 metra. Inwestycja obejmuje również dwa łączniki z drogą startową, o długości około 160 i 150 metrów.

Inwestycje kosztować będą ponad 113 mln zł; Projekt został dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach instrumentu „Łącząc Europę” 2021-2027 (CEF Military Mobility), kwotą 11 mln euro. Pozostała kwota to wkład własny spółki zarządzającej lotniskiem oraz dotacja właścicieli lotniska – samorządu województwa (20 mln zł) i Polskich Portów Lotniczych (15 mln zł). 


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pytaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: dzieci sie nie robi a jak cos to wszystkie chcą rodzic w Rzeszowie a potem płacz że oddział zamykają. Tak samo jest ze szkołami, wożą dzieci do miasta a potem płaczą że szkołe na wsi zamykają. Mamy płacić za puste sale?Data dodania komentarza: 26.06.2025, 06:42Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia Razem
Reklama
Reklama
Reklama