Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

Rzeszów. 393 zgłoszenia do 5. konkursu Podcast Roku im. red. Janusza Majki

Podziel się
Oceń

393 produkcje wpłynęły na 5. konkurs Podcast Roku im. redaktora Janusza Majki - to dotychczasowy rekord. Najlepsze podcasty wyłoni liczące ponad 40 osób jury, które 30 września ogłosi po trzy nominacje w sześciu kategoriach. Rozstrzygnięcie zaplanowano na 29 listopada w Rzeszowie.
Rzeszów. 393 zgłoszenia do 5. konkursu Podcast Roku im. red. Janusza Majki

Autor: Filip Kłęk

 

Podcast Roku to pierwszy ogólnopolski konkurs, którego celem jest promowanie jakości, oryginalności i kultury przekazu różnych form dźwiękowych w mediach cyfrowych. Konkurs upamiętnia redaktora Janusza Majkę, związanego przez niemal 40 lat z Polskim Radiem w Rzeszowie, zmarłego 21 lutego 2021 roku na COVID-19.

Jak podkreślił jeden z inicjatorów i syn patrona konkursu Tomasz Majka, konkurs ten jest unikatową inicjatywą, która integruje środowisko twórców, łączy profesjonalny warsztat dziennikarski z ciekawymi debiutami digitalowymi i wspiera rozwój całego rynku.

Nabór do konkursu Podcast Roku wystartował 1 czerwca. Zgłoszone zostały 393 podcasty. Najwięcej - 114 do kategorii „lifestyle, kultura, hobby”; do kategorii „debiut” zdecydowało się zgłosić 87 twórców; 85 produkcji zgłoszono w kategorii „polityka, społeczeństwo, gospodarka”; 65 podcastów trafiło do kategorii „nauka, edukacja, technologie”, zaś w kategorii „kryminał” znalazły się 23 zgłoszenia.

Dodatkowo 19 podcastów trafiło do specjalnej kategorii bez nagród pieniężnych — „marka zlecająca bądź sponsorująca podcast”.

Jak zaznaczył Majka, organizatorów cieszy nie tylko rekordowa liczba zgłoszeń, ale również to, „że polska scena podcastowa dojrzewa i coraz mocniej się profesjonalizuje”.

„Zgłoszenia są bardziej przemyślane, dopracowane, różnorodne. To sygnał, że podcasting w Polsce staje się dojrzałym medium” – dodał.

Nadesłane podcasty przesłucha ponad 40-osobowe jury, składające się z podcasterów, dziennikarzy, twórców cyfrowych, pisarzy i ekspertów od nowych mediów, a następnie wyłonią po trzy najlepsze w każdej z sześciu kategorii. Nominacje ogłoszą 30 września, w Międzynarodowym Dniu Podcastu. Tego dnia rozpocznie się również trwające sześć tygodni głosowanie publiczności na ulubiony podcast ze wszystkich nominowanych przez jury na stronie www.podcastroku.pl.

Majka przypomniał, że w dotychczasowych czterech edycjach konkursu jury wręczyło nagrody i wyróżnienia o łącznej wartości ponad 410 tys. zł. W tym roku po raz pierwszy jury przyzna wyróżnienie dla twórcy, który w innowacyjny sposób wykorzystuje sztuczną inteligencję w procesie tworzenia lub produkcji swojego podcastu.

Jak podkreślił Tomasz Majka, konkurs Podcast Roku odzwierciedla dynamiczne zmiany na polskim rynku audio, a organizatorzy podążają za nowymi trendami tematycznymi i rozwojowymi.

„W piątej edycji idziemy o krok dalej, dodając wyróżnienie dla twórców, którzy w innowacyjny sposób wykorzystują sztuczną inteligencję. AI to potężne narzędzie, które może wspierać pracę twórców, uwalniając ich od żmudnych zadań, ale nie zastępując kreatywnej, indywidualnej wartości twórców. Chodzi o to, by mogli skupić się na tym, co najważniejsze – na opowiadaniu fascynujących historii” – dodał Majka.

Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród odbędzie się 29 listopada w Rzeszowie. Galę poprzedzi całodniowe wydarzenie otwarte dla publiczności w Centrum Kulturalno–Handlowym Millenium Hall. Jak poinformowała inicjatorka konkursu Sara Piskor, w programie znajdą się spotkania z ulubionymi twórcami, debaty i praktyczne warsztaty. (PAP) api/ wj/


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pytaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: dzieci sie nie robi a jak cos to wszystkie chcą rodzic w Rzeszowie a potem płacz że oddział zamykają. Tak samo jest ze szkołami, wożą dzieci do miasta a potem płaczą że szkołe na wsi zamykają. Mamy płacić za puste sale?Data dodania komentarza: 26.06.2025, 06:42Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia Razem
Reklama
Reklama
Reklama