Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

Druga jezdnia na odcinku S19 Sokołów Małopolski Północ - Jasionka na półmetku [FOTO]

Podziel się
Oceń

W sierpniu przyszłego roku zakończą się prace przy budowie drugiej jezdni na odcinku S19 między węzłami Sokołów Małopolski Północ i Jasionka. Zaawansowanie prac na tym niemal 14-kilometrowym fragmencie, który jest częścią szlaku Via Carpatia, wynosi obecnie ok. 50 proc.

Przedstawiciele mediów mieli okazję 3 lipca 2025 r. zobaczyć postępy na rozbudowywanym odcinku drogi ekspresowej S19 między węzłami Sokołów Małopolski Północ a Jasionka. Inwestycja obejmuje blisko 14 km trasy i osiągnęła już niemal półmetek realizacji.

Nowy przekrój drogi i zakres prac

Obecnie S19 na tym odcinku to jezdnia 2+1 bez pasa rozdziału. Po rozbudowie powstaną dwie jezdnie po dwa pasy ruchu każda, pas awaryjny o szerokości 2,5 m oraz pobocza. Docelowa nośność wyniesie 11,5 t/oś. Prace prowadzone są na terenie powiatów rzeszowskiego i łańcuckiego, w gminach Sokołów Małopolski, Trzebownisko oraz Czarna.

Zakres inwestycji obejmuje dostosowanie istniejących obiektów inżynierskich, przebudowę dróg poprzecznych, cieków wodnych i infrastruktury technicznej. Węzły Sokołów Małopolski Północ, Sokołów Małopolski i Jasionka nie wymagają rozbudowy, gdyż posiadają już docelowy przekrój.

Obiekty inżynierskie i środowisko

W ramach projektu powstanie lub zostanie przebudowanych 20 obiektów inżynierskich, w tym nowa estakada w Nienadówce oraz dwa wiadukty na trasie głównej. Przewidziano także siedem przejść dla zwierząt, sześć przejść dla płazów oraz dwa przepusty hydrologiczno-ekologiczne. Wykonawca zrealizuje również dwa przejazdy gospodarcze.

Dla ochrony środowiska powstaną ekrany akustyczne, 18 zbiorników retencyjnych oraz nowe nasadzenia zieleni. Droga zostanie wyposażona w urządzenia poprawiające bezpieczeństwo, m.in. bariery energochłonne i systemy zarządzania ruchem.

Infrastruktura dla kierowców

MOP Stobierna (kierunek Lublin) zostanie rozbudowany, co umożliwi budowę stacji paliw i obiektów gastronomicznych. Istniejąca stacja benzynowa przy dawnej DK19 w Stobiernej zostanie podłączona do S19, co ułatwi tankowanie kierowcom jadącym w kierunku Rzeszowa.

 

Postęp prac

Projekt realizowany jest w systemie „Projektuj i buduj”. Umowę z wykonawcą, firmą Strabag, podpisano w listopadzie 2022 r. Wartość kontraktu wynosi 272,8 mln zł. Decyzję ZRID wydano w kwietniu 2024 r., a prace budowlane ruszyły miesiąc później. Zakończenie inwestycji planowane jest na drugą połowę 2026 r.

Według informacji wykonawcy, zakończono około 80% robót ziemnych. „Zaawansowanie podbudowy pomocniczej to 60%, a zasadniczej – 50%” – przekazał przedstawiciel firmy. Trwają prace przy warstwach konstrukcyjnych nawierzchni. Roboty bitumiczne, wznowione w czerwcu, potrwają co najmniej dwa miesiące. W sierpniu planowane jest wykonanie odcinka próbnego warstwy ścieralnej.

Zaawansowanie robót mostowych szacowane jest na 50%. Największym wyzwaniem jest budowa estakady w Nienadówce, w sąsiedztwie zabytkowego kościoła i ruchliwego skrzyżowania. „Zaawansowanie prac na tym obiekcie wynosi 32%” – informuje wykonawca.

Zakończono przebudowę sieci gazowej, trwa budowa kanalizacji deszczowej, zbiorników retencyjnych i oświetlenia drogowego.

Cel inwestycji

Celem rozbudowy jest zapewnienie na całej trasie Via Carpatia w Polsce przekroju 2x2 oraz likwidacja tzw. wąskiego gardła na dojeździe do Strefy Ekonomicznej i lotniska w Jasionce. „Dzięki dobudowie drugiej jezdni poprawi się komfort i bezpieczeństwo jazdy, co przełoży się na mniejszą liczbę wypadków” – podkreślają przedstawiciele inwestora.


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pytaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: dzieci sie nie robi a jak cos to wszystkie chcą rodzic w Rzeszowie a potem płacz że oddział zamykają. Tak samo jest ze szkołami, wożą dzieci do miasta a potem płaczą że szkołe na wsi zamykają. Mamy płacić za puste sale?Data dodania komentarza: 26.06.2025, 06:42Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia Razem
Reklama
Reklama
Reklama