Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama rzeszów miasto sportu 2026

Złote wianeczki i żniwne kłosy. O tradycjach dożynkowych w Hadlach Szklarskich

Podziel się
Oceń

W klimatycznych wnętrzach Pałacu w Hadlach Szklarskich, 8 lipca odbył się wyjątkowy wykład otwarty pt. „Niesiemy wianeczek ze szczerego złota, tatusiowe kłosy a nasza robota – tradycje wieńca żniwnego w regionie przeworskim”.
Złote wianeczki i żniwne kłosy. O tradycjach dożynkowych w Hadlach Szklarskich

Autor: GOK w Jaworniku Polskim/R-Media

Spotkanie poprowadziła Katarzyna Ignas – kustosz muzealny i etnograf z wieloletnim doświadczeniem. Prelegentka od lat związana jest z Muzeum w Przeworsku i uchodzi za jedną z czołowych znawczyń obrzędowości żniwnej w regionie. Dodatkowo, znana jest ona również w środowisku jako autorka licznych monografii i artykułów poświęconych kulturze ludowej.

W trakcie wykładu uczestnicy mieli okazję zapoznać się z bogatą symboliką wieńca żniwnego, elementu nieodłącznie związanego z obrzędami dożynkowymi. 

fot. GOK w Jaworniku Polskim/R-Media

Ignas przedstawiła, jak zmieniała się forma, estetyka i znaczenie tych tradycyjnych kompozycji w zależności od epoki i lokalnych zwyczajów. Zaznaczyła przy tym, że choć wieniec żniwny wywodzi się z dawnych rytuałów agrarnych, nadal pozostaje ważnym nośnikiem tożsamości kulturowej i wspólnotowej.

Wydarzenie miało nie tylko charakter edukacyjny, ale również społeczny. Stało się okazją do międzypokoleniowej rozmowy o wartościach zakorzenionych w tradycji oraz do wspólnej refleksji nad rolą dziedzictwa w kształtowaniu lokalnej tożsamości.

fot. GOK w Jaworniku Polskim/R-Media

Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją z wydarzenia, która dostępna jest w naszej fotogalerii. Autorem zdjęć są pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury w Jaworniku Polskim i R-Media.

Powiązane galerie zdjęć:

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Anna Marczak Trener KomunikacjiTreść komentarza: Piękny Kobiecy Czas!Data dodania komentarza: 9.07.2025, 13:01Źródło komentarza: Cafe Europa w Pubie Spółdzielczym. Kobiety w Centrum dyskutowały o swojej przyszłości w EuropieAutor komentarza: kolejarzTreść komentarza: w MojżeszowieData dodania komentarza: 8.07.2025, 10:18Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci
Reklama
Reklama
Reklama