Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama Eco Energy 24 – klimatyzacja Rzeszów
Reklama rzeszów miasto sportu 2026

Wielki Marsz Pamięci ku Czci Ofiar Rzezi Wołyńskiej przeszedł przez Stalową Wolę

Podziel się
Oceń

W piątek, 11 lipca, Stalowa Wola stała się miejscem wyjątkowego, pierwszego w regionie marszu pamięci poświęconego Polakom pomordowanym przez OUN-UPA na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.
Wielki Marsz Pamięci ku Czci Ofiar Rzezi Wołyńskiej przeszedł przez Stalową Wolę

Autor: Fanpage Stalowi Patrioci/ Nadbereżny Lucjusz

Uroczystość zorganizowało stowarzyszenie Stalowi Patrioci we współpracy z miejscowymi parafiami, samorządem Stalowej Woli i powiatów stalowowolskiego oraz niżańskiego.

Msza, biało-czerwony pochód i cisza

Obchody rozpoczęła Msza św. w miejscowym kościele pw. Trójcy Przenajświętszej. W uroczystości wzięli udział: prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny, starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny, starosta niżański Robert Bednarz, burmistrz Niska Konrad Krzysztoń oraz wójtowie gmin Jarocin i Pysznica. 

fot. Stalowi Patrioci/ Nadbereżny Lucjusz

Warto nadmienić, że poza samorządowcami, inicjatywę wsparli także miejscowi sportowcy. Na zaproszenie organizatorów przybyli bowiem na wydarzenie m.in. prezes piłkarskiej Stali Stalowa Wola, Marcin Łopatka, wraz z zawodnikami.

Bezpośrednio po liturgii uczestnicy wraz z zaproszonymi gośćmi – w milczeniu, z flagami narodowymi i wiązankami kwiatów – przemaszerowali wspólnie ulicami Ofiar Katynia i ks. Jerzego Popiełuszki. 

fot. Stalowi Patrioci/ Nadbereżny Lucjusz

Kolumnę prowadził poczet sztandarowy, a oprawę muzyczną stanowiły pieśni patriotyczne odtwarzane z nagłośnienia zamontowanego na samochodzie organizatorów. 

W programie nie przewidziano wznoszenia okrzyków ani haseł. Wszyscy maszerujący pokonali trasę w ciszy, stawiając cześć Ofiar na pierwszym miejscu.

Finał marszu odbył się przy Skwerze Pamięci Ofiar OUN-UPA, gdzie delegacje złożyły wieńce, zapalono znicze, a zgromadzeni odśpiewali hymn państwowy i odmówili modlitwę za pomordowanych.

"Razem możemy więcej"

Prezes Stalowych Patriotów Mateusz Korpal podkreślił, że celem wydarzenia było "budowanie wspólnoty lokalnej i narodowej poprzez wspólne przeżywanie pamięci i modlitwy". 

Chcemy, aby każdy dotarł na ten marsz i godnie upamiętnił ofiary. Pielęgnowanie pamięci o Wołyniu łączy ludzi w duchu patriotyzmu. 

– mówił jeszcze przed uroczystościami w rozmowie dla tygodnika "Do Rzeczy". 

fot. Stalowi Patrioci/ Nadbereżny Lucjusz

Korpal wyraził również wdzięczność władzom samorządowym oraz darczyńcom za wsparcie finansowe i organizacyjne. 

To pierwszy taki marsz w Stalowej Woli, ale wierzymy, że nie ostatni. Razem możemy więcej.

Nad przebiegiem pochodu czuwały służby porządkowe i policja. Organizatorzy wcześniej przypominali uczestnikom o zakazie wnoszenia alkoholu, obowiązku zachowania ciszy i noszenia stosownego stroju. Uczestników proszono też o zabranie własnych flag, kwiatów i zniczy. I właśnie te symboliczne elementy zdominowały marszową kolumnę.

Pamięć

Wydarzenie wpisuje się w coroczne, ogólnopolskie upamiętnienia ofiar rzezi wołyńskiej, w tym roku obchodzone po raz pierwszy już jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa OUN-UPA, ustanowiony uchwałą Sejmu z 5 czerwca. 

fot. Stalowi Patrioci/ Nadbereżny Lucjusz

Budowanie świadomości historycznej to proces. Marsz w Stalowej Woli dowodzi, że coraz więcej młodych ludzi chce znać i przekazywać prawdę o Wołyniu. 

– podsumował Korpal.

fot. Stalowi Patrioci/ Nadbereżny Lucjusz

Organizatorzy zapowiedzieli kontynuację inicjatywy w kolejnych latach. Niemniej jednak piątkowe wydarzenia nie były dla nich punktem końcowym tegorocznych uroczystości. Dzień później, 12 lipca, delegacja Stalowych Patriotów ma bowiem udać się na centralne obchody rocznicowe w Domostawie (gm. Jarocin), kontynuując parudniowy cykl upamiętnień.

Powiązane galerie zdjęć:

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: prorokTreść komentarza: Szkoda że do prezydenta dopiero teraz to dotarło, wcześniej to byli jego braciaData dodania komentarza: 11.07.2025, 09:07Źródło komentarza: Prezydent Duda: Ukraińcy i nasi sojusznicy uważają, że lotnisko w Rzeszowie i nasze autostrady należą im sięAutor komentarza: Anna Marczak Trener KomunikacjiTreść komentarza: Piękny Kobiecy Czas!Data dodania komentarza: 9.07.2025, 13:01Źródło komentarza: Cafe Europa w Pubie Spółdzielczym. Kobiety w Centrum dyskutowały o swojej przyszłości w EuropieAutor komentarza: kolejarzTreść komentarza: w MojżeszowieData dodania komentarza: 8.07.2025, 10:18Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci
Reklama
Reklama
Reklama