Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama Eco Energy 24 – klimatyzacja Rzeszów
Reklama rzeszów miasto sportu 2026

Głos przeszłości, duma teraźniejszości. Trwa V Festiwal Kultury Lasowiackiej

Podziel się
Oceń

Lasowiacka tradycja znów wybrzmiewa z całą mocą w pieśniach, tańcach, drewnianych zabawkach i rzemiośle przekazywanym z pokolenia na pokolenie. W ramach V Festiwalu Kultury Lasowiackiej, 13 lipca, Muzeum Ziemi Leżajskiej zaprosiło mieszkańców na wydarzenie „Zabawki leżajskie. Tradycja zamknięta w drewnie”. To spotkanie z żywym dziedzictwem, które przypomina, jak piękna i głęboka jest kultura naszych przodków.
Głos przeszłości, duma teraźniejszości. Trwa V Festiwal Kultury Lasowiackiej

Autor: Marta Zagaja/Halo Rzeszów

W niedzielę, 6 lipca, w Kolbuszowej zainaugurowano piątą, jubileuszową edycję Festiwalu, która potrwa do 27 lipca. Wydarzenie ma formułę wędrowną i odwiedza kolejne miejscowości północnej części Podkarpacia, a każdy z operatorów kładzie nacisk na inny element kultury lasowiackiej. Jednym z jego przystanków był Leżajsk, gdzie 13 lipca w Muzeum Ziemi Leżajskiej tradycja ożyła w drewnie, kolorach i dźwiękach.

Była to niezwykła okazja, by poznać historię i znaczenie zabawkarskiego dziedzictwa regionu poprzez zwiedzanie etnograficzno-zabawkarskiej ekspozycji z przewodnikiem, a także wzięcie udziału w warsztatach malowania drewnianych zabawek oraz tworzenia sznurkowych obrazków.

Całość dopełniły występy Zespołu Pieśni i Tańca „Leliwa” z Leżajska, zespołu śpiewaczego Koła Gospodyń Wiejskich „Łukowianie” z Łukowej oraz zespołu śpiewaczego „Jagoda” ze Starego Miasta. Dzięki temu uczestnicy przenieśli się w świat lasowiackiego rzemiosła zabawkarskiego, pieśni, tańca i radości płynącej z ludowej kultury, jak również mogli obejrzeć tańce i przyśpiewki z innych regionów Polski.

Z szacunku dla przeszłości

Festiwal Kultury Lasowiackiej to organizowane od 2021 r. przez Województwo Podkarpackie święto kultury ludowej Lasowiaków. Ma na celu ochronę i popularyzację kultury lasowiackiej jako ważnego elementu dziedzictwa i tożsamości regionu. 

fot. Marta Zagaja/Halo Rzeszów

Wydarzenia festiwalowe przez kilka tygodni zapraszają mieszkańców, jak i turystów do bliższego poznania elementów tejże kultury. Organizowane są m.in. koncerty, jarmarki, pokazy, warsztaty i degustacje.

V Festiwal Kultury Lasowiackiej to coś więcej niż wydarzenie, to wyraz szacunku wobec przeszłości i ludzi, którzy ją tworzyli. To także dowód na to, że tradycja wciąż żyje, inspiruje i jednoczy. Leżajsk, jako jeden z przystanków Festiwalu, pokazał, że lasowiacka kultura jest głęboko zakorzeniona w sercach mieszkańców i wciąż ma siłę, by poruszać kolejne pokolenia.

Kim byli Lasowiacy?

Lasowiacy to etnograficzna grupa ludności zamieszkująca niegdyś tereny południowo-wschodniej Polski, północnej części Kotliny Sandomierskiej, w widłach Wisły i Sanu. Był to obszar dawnej Puszczy Sandomierskiej. Dzisiaj stanowią go powiaty: leżajski, niżański, stalowowolski, tarnobrzeski, kolbuszowski, mielecki oraz część ropczycko-sędziszowskiego.

Złożoność grupy polegała na tym, że powstała w wyniku wielowiekowej akcji osadniczej, która była prowadzona na terenie Puszczy Sandomierskiej. Mianowicie od północy napływała ludność z Mazowsza, od południa z Małopolski, od wschodu mieszana ludność polsko-ruska, jak również rusko-wołoska, turecko-tatarska (osadzeni jeńcy wojenni), a nawet litewska. Dodatkowo znalazła się tam ludność austryjacka z akcji kolonizacyjnych prowadzonych przez cesarza Józefa II.

Społeczność ta samookreślała się mianem „Lesioki”. Świadczy to o szacunku jakim darzyli puszczę oraz o świadomości odrębności w stosunku do sąsiadów. Ich głównym zajęciem było rolnictwo. 

Natomiast ze względu na niezbyt urodzajne gleby zajmowali się również, m.in.  szewstwem, tkactwem, plecionkarstwem, bednarstwem, smolarstwem, bartnictwem, kowalstwem, młynarstwem oraz zabawkarstwem.

 

Powiązane galerie zdjęć:

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: wyborcaTreść komentarza: i po co Mentzen zaprosił tego gamonia?Data dodania komentarza: 14.07.2025, 22:11Źródło komentarza: Piwo z Mentzenem: Czarnek w Rzeszowie. Większość obozu rządowego zawiesza uczestnictwoAutor komentarza: doulos achreiosTreść komentarza: Niezwykłe te kongresy! 1)Dobór tematyki na czasie, wykracza poza religię: dotyczy osobistego rozwoju, spraw rodziny, wychowania, edukacji, pracy, życia społecznego. 2)Zwięzłość i konkret: każda minuta wypełniona, prosty styl, głębokie treści, praktyczne rady, adresaci w każdym wieku. A te multimedia! 3)Program osadzony na Biblii =ponadczasowy, autorytatywny, z wymiarem duchowym. 4)Świetna organizacja techniczna pomaga się skupić na programie. I to wszystko za darmo! Świeckie szkolenie na takim poziomie kosztowałoby krocie. 5) Co roku dziesiątki tysięcy chętnych korzystają z zachwytem z programu kongresów. A w alternatywnej rzeczywistości (internetu) leje się na JW najobrzydliwszy hejt, pomówienia, oszczerstwa, pogarda, ślepota na fakty, głuchota na argumenty, odporność na zdrowy rozsądek. A każdy z nielicznych hejterów nadrabia za 10 swoim jazgotem. Dlatego na kongres trzeba osobiście przyjść i samemu wyciągnąć wnioskiData dodania komentarza: 14.07.2025, 17:03Źródło komentarza: Nowi Świadkowie Jehowy przyjęli chrzest w RzeszowieAutor komentarza: lózakTreść komentarza: ten na zdjęciu z zasłoniętą gębą wstydzi się że idzie w tym marszu?Data dodania komentarza: 14.07.2025, 16:12Źródło komentarza: Rzeszów, Domostawa, Przemyśl… Podkarpacie oddało hołd Ofiarom WołyniaAutor komentarza: okazyjkaTreść komentarza: Super okazja na podszlifowanie angielskiego latem!Data dodania komentarza: 14.07.2025, 09:59Źródło komentarza: Letni kurs języka angielskiego Pomost International 2025Autor komentarza: NatanTreść komentarza: Piękne wydarzenie i świetna atmosfera! Tomasz Stańko to prawdziwa legenda polskiego jazzuData dodania komentarza: 14.07.2025, 09:57Źródło komentarza: Jazz, wspomnienia i pełny dziedziniec. Rzeszów uczcił 83. urodziny Tomasza StańkoAutor komentarza: IlonaTreść komentarza: 270 razy w ciągu ostatniej doby! Wielkie brawa dla wszystkich służb za ich zaangażowanie i poświęcenieData dodania komentarza: 14.07.2025, 09:57Źródło komentarza: W związku z burzami strażacy interweniowali w regionie 270 razy
Reklama
Reklama
Reklama