Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama Eco Energy 24 – klimatyzacja Rzeszów
Reklama rzeszów miasto sportu 2026

Trzciana w rytmie lubelskich tańców. Wielkie święto folkloru [REPORTAŻ]

Podziel się
Oceń

W Trzcianie odbyła się czwarta edycja cyklu „Podróż Artystyczna Regionami Kulturowymi”, która w tym roku poświęcona była tradycjom i kulturze Lubelszczyzny. Wydarzenie, zorganizowane przez Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Świlczy, po raz pierwszy zrealizowane zostało w nowej lokalizacji. Program łączył występy sceniczne, warsztaty, elementy edukacyjne oraz kuchnię regionalną.
Trzciana w rytmie lubelskich tańców. Wielkie święto folkloru [REPORTAŻ]

Źródło: GCKSiR Świlcza

Jak wyjaśnił Adam Majka, dyrektor GCKSiR w Świlczy, wybór regionu lubelskiego był związany z pozyskaniem dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na zakup strojów dla Zespołu Pieśni i Tańca „Połanie”. 

Stwierdziłem, że jakby promocyjnie chcemy pokazać naszą grupę. 

– mówił dyrektor. 

Podkreślał przy tym, że wydarzenie ma na celu prezentację regionu „nie tylko poprzez taniec, muzykę, śpiew, ale również warsztaty, również kulinaria”.

W poprzednich latach „Podróże Artystyczne” organizowane były w parku w Bratkowicach i poświęcone były kolejno międzywojennej Warszawie, folklorowi Podhala i kulturze Żywiecczyzny.

Gościem specjalnym tegorocznej edycji był Zespół Tańca Ludowego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej z Lublina. To jedna z najbardziej uznanych formacji folklorystycznych w kraju, założona w 1953 roku przez Stanisława Leszczyńskiego. 

Występowaliśmy w 56 krajach na 350 wojażach zagranicznych na 5 kontynentach. 

– przypomniał obecny dyrektor zespołu, Lech Leszczyński. Grupa zaprezentowała tańce biłgorajskie, chełmskie i lubelskie, a po koncercie Leszczyński poprowadził warsztaty, zachęcając publiczność „do wspólnego tańca”.

Wieczorny koncert należał do zespołu Rokiczanka, który – jak mówiła jego rzeczniczka Agnieszka Szczepanik – powstał „paręnaście lat temu” w Rokitnie jako inicjatywa lokalnych pasjonatów. Z czasem rozwinął się w dużą formację z sekcją męską i rozbudowaną kapelą. 

Dziś możemy koncertować tak w pełnym składzie i z dużym brzmieniem. 

– zaznaczyła.

Kierownik artystyczny grupy, Ireneusz Bachońko, podkreślał, że zespół unika elektroniki, by – „zachować jednak taki charakter muzyki ludowej”, jednocześnie dbając o przystępność aranżacji – „żeby się też dobrze słuchało”. 

Obejrzyj fotorelację:

Rokiczanka zabrała publiczność w muzyczną podróż nie tylko po Lubelszczyźnie, ale i po innych regionach Polski, wykonując m.in. utwory kaszubskie i góralskie, w tym popularne „W moim ogródeczku” i „Lipka”.

Wydarzenie spotkało się z dużym zainteresowaniem publiczności. Wójt gminy Świlcza, Dawid Homa, zauważył, że impreza przyciągnęła wielu mieszkańców z sąsiednich miejscowości i wzbudziła ciekawość dzieci. 

Myślę, że taki bakcyl z dzisiaj złapany może zaprezentować w przyszłości, a nawet jestem tego pewny. 

– powiedział.

Lech Leszczyński zaznaczył z kolei, że Polska jest wyjątkowo bogata w różnorodność strojów i tańców ludowych. 

Warto to przybliżać naszej młodzieży, bo mamy się czym chwalić.

– mówił. 

To jest nasza tożsamość, to są nasze korzenie. 

– dodał po chwili.

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Reklama
Reklama
Reklama