Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

Zmiany na maturze i egzaminie ósmoklasisty

Podziel się
Oceń

Ministerstwo edukacji narodowej podało nowe rozporządzenia dotyczącego egzaminów zewnętrznych. Chodzi między innymi o egzaminy maturalne oraz ósmoklasisty.
  • Źródło: Ministerstwo Edukacji Narodowej
Zmiany na maturze i egzaminie ósmoklasisty

Autor: pixabay

Od wielu tygodni dyskutowano nad tym, jak będą wyglądały tegoroczne egzaminy wewnętrzne. Przede wszystkim, zastanawiano się co z maturą ustną. Podczas wczorajszej konferencji Minister Czarnek wyjaśnił część wątpliwości.

- W 2021 r. egzaminy: ósmoklasisty i maturalny będą przeprowadzone wyjątkowo na podstawie wymagań egzaminacyjnych zawartych w dołączonych do rozporządzenia załącznikach, a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego- powiedział Minister Edukacji i dodał - Będzie przeprowadzany tylko w części pisemnej. Odpowiadając na szereg próśb przesłanych do resortu, Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek podjął decyzję, że w 2021 r. część ustna egzaminu maturalnego z języka polskiego, języka mniejszości narodowej i języka obcego nowożytnego nie będzie obowiązkowa.

Szczegółowe zmiany w egzaminach

Egzamin ósmoklasisty:
1. Język polski – z listy lektur obowiązkowych wykreślono “Tędy i owędy” Melchiora Wańkowicza,
2. Matematyka – ograniczono wymagania dotyczące działań na pierwiastkach oraz stereometrii (brył przestrzennych),
3. Język angielski – z listy środków gramatycznych wykreślono czas past perfect oraz mowę zależną;

Egzamin maturalny:
1. Matematyka na poziomie podstawowym – ograniczono wymagania dotyczące funkcji i graniastosłupów, w całości zredukowano wymagania dotyczące brył obrotowych i wymagania z IV etapu edukacyjnego dotyczące ostrosłupów,
2. Geografia na poziomie rozszerzonym – usunięto niektóre treści o charakterze faktograficznym oraz zagadnienia, które są trudne do omówienia podczas nauki zdalnej, np. część zagadnień z zakresu przeszłości geologicznej Ziemi, charakterystykę reżimów rzecznych w Polsce, zmiany funkcji obszarów wiejskich na świecie, zróżnicowanie językowe ludności świata.

Powrót uczniów do szkół

Minister odpowiedział także na pytanie, kiedy uczniowie wrócą do szkół.

- Jest jeden z pięciu wariantów, który opracowaliśmy w Ministerstwie Edukacji Narodowej i w ramach jednego z tych pięciu wariantów jest również z założenia, żeby ósmoklasiści, maturzyści wrócili po feriach, ale (...) wszystko zależy od rozwoju pandemii koronawirusa- powiedział Minister Edukacji Narodowej.

Najprawdopodobniej, 17 stycznia do szkół wrócą uczniowie klas I-II, o czym mówi się już od kilku dni. Potwierdził to również Minister Czarnek podczas wczorajsszej konferencji.


Napisz komentarz

Komentarze

waclaus 17.12.2020 10:54
Niedługo do matury wystarczy tylko znajomość liter i cyfr... strasznie to smutne, a w konsekwencji groźne Pozdrawiam

waclaus 17.12.2020 10:53
Niedługo do matury wystarczy tylko znajomość liter i cyfr... strasznie to smutne, a w konsekwencji groźne Pozdrawiam

Ostatnie komentarze
K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pytaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: dzieci sie nie robi a jak cos to wszystkie chcą rodzic w Rzeszowie a potem płacz że oddział zamykają. Tak samo jest ze szkołami, wożą dzieci do miasta a potem płaczą że szkołe na wsi zamykają. Mamy płacić za puste sale?Data dodania komentarza: 26.06.2025, 06:42Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia RazemAutor komentarza: KarolinaTreść komentarza: Karygodne działania, a raczej brak działań, rządu. Wycierają sobie gęby byciem prorodzinnym, a zabierają nam podstawowe prawo do bezpieczeństwa.Data dodania komentarza: 21.06.2025, 14:33Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia RazemAutor komentarza: staszekTreść komentarza: niech zamkną to betoniarnie firma STYROBUD jestem ciekaw dlaczego po zdarzeniu ta pompa była spawana może dalej w użytku nie rozumiem jednego auto po wypadku trafia na parking policyjny a tu jak by ślady zacierać może wczesniej była spawanaData dodania komentarza: 21.06.2025, 11:33Źródło komentarza: Wypadek na budowie na Kwiatkowskiego. Pracownika przygniotło ramie pompogruszki! [Aktualizacja]
Reklama
Reklama
Reklama