Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

Przypominamy. Od jutra w Polsce kwarantanna narodowa

Podziel się
Oceń

Od jutra w Polsce będą obowiązywać nowe restrykcje związane z pandemią koronawirusa. Oznaczają one m.in.liczne obostrzenia w handlu.
  • Źródło: Rzeszow112.pl
Przypominamy. Od jutra w Polsce kwarantanna narodowa
Przypominamy. Od jutra w Polsce kwarantanna narodowa

Autor: pixabay

Od poniedziałku 28 grudnia w Polsce będzie obowiązywać tzw. kwarantanna narodowa. Według zamierzeń rządu ma ona uchronić kraj przed drastycznymi skutkami trzeciej fali pandemii koronawirusa oraz nie zakłócać procesu szczepień na Covid-19.

Wprowadzane restrykcje będą obowiązywać przede wszystkim w handlu oraz turystyce. Są one spowodowane długą przerwą w nauce szkolnej, która potrwa połowy stycznia 2021 roku. W tym czasie zaplanowano także ogólnopolskie ferie zimowe w jednym terminie.

Lista nowych obostrzeń:

- zamknięcie większości sklepów w galeriach handlowych; nadal jednak będą otwarte sklepy spożywcze, apteki, drogerie, księgarnie, sklepy zoologiczne, budowlane, meblowe, z akcesoriami samochodowymi, usługami telekomunikacyjnymi, zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, optyczne, medyczne, oddziały banków, poczty, punkty odbioru przesyłek, punkty ubezpieczeniowe, naprawy samochodów, myjnie samochodowe, zakłady ślusarskie, szewskie, krawieckie, pralnie i punkty gastronomiczne
- Zakaz prowadzenia wysp handlowych w galeriach,
- Zamkniecie sal zabaw w galeriach handlowych,
- Utrzymanie limitów klientów w sklepach: nie więcej niż 1 osoba na 10 metrów kwadratowych w przypadku obiektów o powierzchni nie większej niż 100 metrów kwadratowych oraz nie więcej niż 1 osoba na 15 mkw. o powierzchni większej niż 100 metrów kwadratowych,
- Zamkniecie hoteli i innych ośrodków noclegowych dla osób w podróżach służbowych
- Zamknięcie stoków narciarskich dla gości - będą dostępne tylko dla zawodowych sportowców,
- 10-dniowa kwarantanna dla osób przyjeżdżających do Polski z zagranicy

Wątpliwości konstytucjonalistów

Ponad to na mocy rozporządzenia od 31 grudnia godz. 19 do 1 stycznia 2021 godz. 6 rząd wprowadził zakaz przemieszczania się za wyjątkiem "wykonywania czynności służbowych lub zawodowych, lub wykonywania działalności gospodarczej i zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego".

Taki przepis budził szereg kontrowersji wśród wielu profesorów prawa. Wskazywali oni, że rząd może owszem wprowadzić taki zakaz, ale tylko za pomocą ustawy w przypadku wprowadzenie któregoś ze stanów nadzwyczajnych, a nie za pomocą zwykłego rozporządzenia. Mówili wyraźnie, że najbardziej adekwatne byłoby wprowadzenie stanu klęski żywiołowej. Jednak partia rządząca na taki ruch się nie zdecydowała.

Wątpliwości co do skuteczności mocy takiego rozporządzenia wyrażał m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

- Konstytucja gwarantuje bowiem wolność poruszania się (art. 52 Konstytucji), a taką wolność można ograniczyć w czasie stanu nadzwyczajnego, którego jednak nie zdecydowano się wprowadzić. Zgodnie z wyrażoną w art. 7 Konstytucji zasadą legalizmu organy publiczne zobowiązane są do działania w granicach prawa. Całkowite ograniczenie konstytucyjnej wolności przemieszczania się bez właściwej podstawy ustawowej (§26 rozporządzenia Rady Ministrów z 21 grudnia 2020 r.) należy więc uznać za akt bezprawia legislacyjnego - czytamy na tronie RPO.



Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pytaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: dzieci sie nie robi a jak cos to wszystkie chcą rodzic w Rzeszowie a potem płacz że oddział zamykają. Tak samo jest ze szkołami, wożą dzieci do miasta a potem płaczą że szkołe na wsi zamykają. Mamy płacić za puste sale?Data dodania komentarza: 26.06.2025, 06:42Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia RazemAutor komentarza: KarolinaTreść komentarza: Karygodne działania, a raczej brak działań, rządu. Wycierają sobie gęby byciem prorodzinnym, a zabierają nam podstawowe prawo do bezpieczeństwa.Data dodania komentarza: 21.06.2025, 14:33Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia RazemAutor komentarza: staszekTreść komentarza: niech zamkną to betoniarnie firma STYROBUD jestem ciekaw dlaczego po zdarzeniu ta pompa była spawana może dalej w użytku nie rozumiem jednego auto po wypadku trafia na parking policyjny a tu jak by ślady zacierać może wczesniej była spawanaData dodania komentarza: 21.06.2025, 11:33Źródło komentarza: Wypadek na budowie na Kwiatkowskiego. Pracownika przygniotło ramie pompogruszki! [Aktualizacja]
Reklama
Reklama
Reklama