Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

Minister Marcin Warchoł żąda paszportu dyplomatycznego dla Polaka chorego w Anglii

Podziel się
Oceń

Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości oraz poseł z Rzeszowa, wystąpił do polskiego MSZ o nadanie paszportu dyplomatycznego Polakowi, który od kilku dni przebywa w śpiączce w szpitalu w angielskim Plymouth.
  • Źródło: WP/media społecznościowe
Minister Marcin Warchoł żąda paszportu dyplomatycznego dla Polaka chorego w Anglii
Minister Marcin Warchoł żąda paszportu dyplomatycznego dla Polaka chorego w Anglii

Tą sprawą od kilku dni żyje cała Polska. 6 listopada 2020 roku u Polaka mieszkającego w Anglii doszło do zatrzymania serca na co najmniej 45 minut. To według lekarzy z Wielkiej Brytanii spowodowało poważne i trwałe uszkodzenie mózgu. W związku z tym szpital w Plymouth wystąpił do sądu o zgodę na odłączenie mężczyzny od aparatury podtrzymującej mu życie.

Z tą decyzją zgodziła się żona oraz dzieci, które także mieszkają w Anglii. Jednak przeciwna jest matka i siostra mężczyzny, które mieszkają w Polsce oraz druga siostra i jej córka, które mieszkają w Anglii.

Żona nie chce, aby jej mąż był podtrzymywany w tym stanie przy życiu. Innego zdania jest pozostała część rodziny, która swoje zdanie argumentuje tym, że mężczyzna był praktykującym katolikiem, który zawsze opowiadał się za prawem do życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

 

Minister Warchoł walczy o życie polskiego obywatela

Z taką decyzją nie zgadzają się jednak polskie władze, w tym szefowie MSZ, także resort sprawiedliwości. 

- Szanowni Państwo, jako Pełnomocnik Rządu ds. praw człowieka wystąpiłem dzisiaj z bardzo ważnym listem do Ministra Spraw Zagranicznych, w celu nadania "Przedstawiciela dyplomatycznego RP" naszemu rodakowi, który właśnie umiera w angielskim szpitalu w Plymouth - pisze w mediach społecznościowych wiceminister Marcin Warchoł. 

Według posła każde życie jest bezcenne, brytyjski system medyczny i prawny nie mogą dla wygody decydować o śmierci naszego rodaka. Taka sytuacja jest absolutnie nie do zaakceptowania z punktu widzenia państw o korzeniach chrześcijańskich. 

- Dlatego też wobec faktycznego wyczerpania przez członków rodziny prawnych możliwości zmiany na drodze sądowej decyzji o zaprzestaniu stosowania procedury zaopatrzenia w żywność i płyny zwróciłem się do Pana Ministra Prof. dr hab. Zbigniewa Rau o możliwość wyjęcia naszego rodaka spod jurysdykcji cywilnej sądów brytyjskich poprzez nadanie mu statusu przedstawiciela dyplomatycznego RP - czytamy w dalszym wpisie. 

Minister Sprawiedliwości powołuje się przy tym na nauki polskiego Papieża. - Szanowni Państwo, to święty Jan Paweł II jako pierwszy użył określenia “cywilizacja śmierci” stając bezwzględnie w obronie każdego życia ludzkiego. Dzisiaj ten obowiązek spoczywa na nas. Nie pozwólmy, aby cywilizacja śmierci zwyciężyła, a życie ludzkie przestało mieć jakiekolwiek znaczenie. Walczmy o życie naszego rodaka! - kończy swój wpis minister Marcin Warchoł. 

 

Co to jest paszport dyplomatyczny?

Wydanie takiego paszportu Polakowi przebywającego za granicą oznacza, że dany kraj, na którego obywatel danego państwa przebywa, nie może podejmować działań o charakterze o charakterze karnym, cywilnym, administracyjnym czy egzekucyjnym. Ponadto decyzje wydane decyzje zagranicznych sądów wobec takiego obywatela nie będą mogły być kontynuowane. 

 


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pytaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: dzieci sie nie robi a jak cos to wszystkie chcą rodzic w Rzeszowie a potem płacz że oddział zamykają. Tak samo jest ze szkołami, wożą dzieci do miasta a potem płaczą że szkołe na wsi zamykają. Mamy płacić za puste sale?Data dodania komentarza: 26.06.2025, 06:42Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia RazemAutor komentarza: KarolinaTreść komentarza: Karygodne działania, a raczej brak działań, rządu. Wycierają sobie gęby byciem prorodzinnym, a zabierają nam podstawowe prawo do bezpieczeństwa.Data dodania komentarza: 21.06.2025, 14:33Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia RazemAutor komentarza: staszekTreść komentarza: niech zamkną to betoniarnie firma STYROBUD jestem ciekaw dlaczego po zdarzeniu ta pompa była spawana może dalej w użytku nie rozumiem jednego auto po wypadku trafia na parking policyjny a tu jak by ślady zacierać może wczesniej była spawanaData dodania komentarza: 21.06.2025, 11:33Źródło komentarza: Wypadek na budowie na Kwiatkowskiego. Pracownika przygniotło ramie pompogruszki! [Aktualizacja]
Reklama
Reklama
Reklama