Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

Radiowa Trójka w nowej odsłonie, stworzona przez dawnych pracowników

Podziel się
Oceń

Po tym, jak w połowie zeszłego roku doszło do masowych zwolnień w Programie Trzecim Polskiego Radia, byli już pracownicy postanowili stworzyć własne radio, wykorzystując wieloletnie doświadczenie.
  • Źródło: Informacja prasowa
Radiowa Trójka w nowej odsłonie, stworzona przez dawnych pracowników
Radio Nowy Świat - Nowa radiowa trójka, czyli radio ,,Nowy Świat"

Autor: Facebook

Program Trzeci Polskiego Radia i początek końca - skandal kadrowy



Radiowa Trójka już od kilku lat osiągała coraz słabsze wyniki wśród słuchaczy. W 2020 r. jej słuchalność wynosiła 4,1% w ogólnej grupie słuchaczy miedzy 15-75 rokiem życia. Jednak dopiero w maju 2020 roku jej istnienie zostało najdotkliwiej zagrożone.

Zaczęło się od skandalu, jaki wywołała decyzja zarządu radia w sprawie unieważnienia comiesięcznej kultowej Listy Przebojów Trójki, w której wygrał utwór ,,Twój ból jest lepszy niż mój" autorstwa Kazika. Tekst piosenki wysuwa aluzje w stosunku do Jarosława Kaczyńskiego. Utwór zawiera słowa krytyki za wizytę na cmentarzu w rocznicę katastrofy smoleńskiej. Odbyła się ona podczas pandemii, gdy odwiedzanie cmentarzy było zakazane. Utwór wygrał w internetowym głosowaniu, ale zarząd radia poinformował:

Podczas elektronicznego głosowania nad Listą Przebojów Trójki w dn. 15.05.2020 r. został złamany regulamin i do głosowania wprowadzono piosenkę spoza listy. Nadto dokonano manipulacji przy liczeniu głosów.

Marek Niedźwiecki, współprowadzący emisję, podczas której ogłoszono wyniki notowania, zaznaczał jednak, że to była nowość na liście. Tłumaczenie jednak nie wpłynęło na zmianę decyzji. W rezultacie cała sprawa wywołała skandal i zmiany kadrowe. Zawieszony został dziennikarz Bartosz Gil. Z pracy zrezygnował wspomniany już Niedźwiecki, a za nim poszli m.in.:

  • Mariusz Szczygieł,

  • Piotr Baron,

  • Piotr Metz,

  • Piotr Kaczkowski,

  • Agnieszka Szydłowska,

  • Hirek Wrona.

Radiowa Trójka i jej nowe życie wraz z byłymi dziennikarzami


W celu ,,uratowania" spuścizny Programu Trzeciego Polskiego Radia dziennikarze oraz redaktorzy, którzy odeszli z Trójki, postanowili założyć własną rozgłośnię. W ten sposób powstała spółka ,,Ratujmy Trójkę". Planuje ona utworzenie radia internetowego ,,Nowy Świat". Jej założycielami są m.in.:

  • Wojciech Mann,

  • Magda Jethon,

  • Jan Chojnacki,

  • Piotr Jedliński.

Tworzyć je mają także: Wojciech Waglewski, Małgorzata Maliborska, Joanna Kołaczkowska, Piotr Bukartyk czy Kuba Badach. Nowe Radio będą także współtworzyć osoby spoza dawnej Trójki, czyli Eliza Michalik, Grzegorz Markowski, Jose Torres, Krzysztof Łuszczewski. Swoje wsparcie zadeklarowali także Wojciech Malajkat, Krystyna Kofta i Zbigniew Zamachowski. Jak napisali sami założyciele i organizatorzy zbiórki na ten cel:

"Było kiedyś takie radio... i już go nie ma. Ale radio to ludzie, a nie budynek czy częstotliwość. Gramy więc dalej! Dla Państwa i z Państwem. Wiedzą Państwo, jakie radio chcemy robić, bo robiliśmy je przez lata. A teraz wreszcie będzie brzmiało tak, jak powinno, a nie tak, jak musiało"

Zbiórka dla ,,nowej Trójki" - każdy mógł wspomóc inicjatywę


Twórcy nowego, odmienionego radia zorganizowali wcześniej wspomnianą zbiórkę na pozyskanie środków do utrzymania rozgłośni. Opiewa ona na kwotę 250 tysięcy złotych. Według założycieli jest to miesięczny koszt utrzymania, niezbędny do tego, aby radio mogło zacząć działać. Jak pisała Magdalena Jethon:

,,Według naszych obliczeń, będziemy potrzebowali 250.000 zł miesięcznie. Jeśli uda nam się w ciągu 30 dni zebrać tę kwotę i uzyskamy pewność, że zadeklarowane przez Państwa dotacje osiągną tę samą wielkość w kolejnych miesiącach – rozpoczniemy działalność."

Zbiórka zakończyła się sukcesem i radio Nowy Świat zaczęło działać. Natomiast w ostatnim czasie powstało też zupełnie inne, nowe radio, ale z równie doświadczonymi dziennikarzami. Więcej o Radiu RMI można przeczytać w tym artykule:
Nowe radio na Podkarpaciu. Twórcami znani radiowcy z Polski





Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: wyborcaTreść komentarza: dzieci sie nie robi a jak cos to wszystkie chcą rodzic w Rzeszowie a potem płacz że oddział zamykają. Tak samo jest ze szkołami, wożą dzieci do miasta a potem płaczą że szkołe na wsi zamykają. Mamy płacić za puste sale?Data dodania komentarza: 26.06.2025, 06:42Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia RazemAutor komentarza: KarolinaTreść komentarza: Karygodne działania, a raczej brak działań, rządu. Wycierają sobie gęby byciem prorodzinnym, a zabierają nam podstawowe prawo do bezpieczeństwa.Data dodania komentarza: 21.06.2025, 14:33Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia RazemAutor komentarza: staszekTreść komentarza: niech zamkną to betoniarnie firma STYROBUD jestem ciekaw dlaczego po zdarzeniu ta pompa była spawana może dalej w użytku nie rozumiem jednego auto po wypadku trafia na parking policyjny a tu jak by ślady zacierać może wczesniej była spawanaData dodania komentarza: 21.06.2025, 11:33Źródło komentarza: Wypadek na budowie na Kwiatkowskiego. Pracownika przygniotło ramie pompogruszki! [Aktualizacja]Autor komentarza: kkkTreść komentarza: na caritas? Nie daję.Data dodania komentarza: 20.06.2025, 21:29Źródło komentarza: Rzeszowski Caritas rozpoczął zbiórkę na rzecz poszkodowanych w pożarzeAutor komentarza: DawidTreść komentarza: Super! Nie możemy sobie pozwolić na kolejne poświęcenia w imię cięć budżetowych!Data dodania komentarza: 20.06.2025, 12:13Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia RazemAutor komentarza: ja 2Treść komentarza: Celowo ją ktoś przyniósł w celowym celu...?Data dodania komentarza: 20.06.2025, 00:40Źródło komentarza: Pożar w bloku na Popiełuszki w Rzeszowie. Pięć osób walczy o życie! [FOTO i WIDEO]
Reklama
Reklama
Reklama