Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama tablice adresowe
Reklama szkoły rekrutacja Powiat Rzeszowski

Wielkie Badanie Wzroku: Polacy źle oceniają stan swojego wzroku, a po zakupie okularów wzrasta ich komfort życia

Podziel się
Oceń

Z roku na rok rośnie odsetek Polaków źle oceniających stan swojego wzroku, a co trzecia osoba „zawsze” lub „często” widzi niewyraźnie – alarmuje Vision Express, prezentując wyniki najnowszego ogólnopolskiego „Wielkiego Badania Wzroku” [ ]. Jednocześnie marka zwraca uwagę, że Polacy po zastosowaniu korekcji wzroku odczuwają większy komfort życia.
Wielkie Badanie Wzroku: Polacy źle oceniają stan swojego wzroku, a po zakupie okularów wzrasta ich komfort życia

Źródło: Vision Express

Najnowsze dane pokazują, że na suchość, szczypanie i pieczenie oczu narzeka już co czwarty Polak, a niemal co trzeci widzi niewyraźnie. Przyczyn tych dolegliwości można szukać w różnych obszarach życia codziennego, ale podstawową jest długa i systematyczna ekspozycja oczu na szkodliwe światło niebieskie, emitowane przez ekrany. 86% Polaków deklaruje, że codziennie korzysta z tabletu, smartfonu czy komputera. 

 

Krótkowzroczność najczęstszą wadą wzroku

Zadowala jednak fakt, że spada odsetek Polaków, którzy nigdy nie byli na badaniu wzroku. W tym roku jest to 13% (spadek o 3% w stosunku do 2022 r. i o 5% do 2021 r.). Niestety tylko 32% było u specjalisty w ubiegłym roku.

 

Przekonanie o braku wady wzroku może być zgubne. Niewielka, nieskorygowana wada może się pogłębiać, dlatego powinniśmy systematycznie odwiedzać optometrystę lub lekarza okulistę. Przynajmniej raz w roku” – tłumaczy dr n. biol. Robert Grabowski, dyrektor medyczny Vision Express.

Fot. Vision Express 

Badania wzroku są tak istotne, ponieważ epidemia krótkowzroczności, przed którą ostrzegało Vision Express przy okazji ubiegłorocznej edycji Wielkiego Badania Wzroku, stała się rzeczywistością. Liczba osób z problemem widzenia dali nieustannie rośnie (57% w stosunku do 54% w ubiegłym roku). Drugą najczęściej diagnozowaną wadą jest astygmatyzm, na który cierpi 38% Polaków, a trzecią dalekowzroczność – 16%.

 

Nieporównywalny komfort życia

Jak się okazuje, odpowiednia korekcja wzroku, a więc poprawa jakości widzenia, ma także wpływ na inne sfery codzienności. Aż 84% Polaków noszących okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe przyznało w tegorocznym Wielkim Badaniu Wzroku, że polepszył się ich komfort życia. 78% dostrzegło to w postaci lepszej koncentracji, 53% stało się mniej nerwowych, a u 59% wzrosła pewność siebie. 

 

Jak wypadły poszczególne regiony?

Mieszkańcy niektórych województw troszczą się o swój wzrok mniej lub bardziej niż pozostali. Przykładowo, aż 50% mieszkańców woj. dolnośląskiego uważa, że niewystarczająco dba o swoje oczy. Natomiast najgorzej stan swojego wzroku oceniają mieszkańcy woj. podkarpackiego oraz woj. warmińsko-mazurskiego (po 36%). 

 

W Małopolsce część osób nie była u okulisty lub optometrysty od 10 lat – tak odpowiedziało 9% mieszkańców regionu. Natomiast w woj. pomorskim oraz woj. wielkopolskim 18% mieszkańców nigdy nie odwiedziło specjalisty w celu skontrolowania jakości widzenia. Nie lepiej jest też w woj. podlaskim, w którym 20% mieszkańców nigdy nie zbadała wzroku u okulisty lub optometrysty, a 19% było na takim badaniu 5-10 lat temu.

Fot. Vision Express 

Z usługi badania wzroku oraz doboru odpowiedniej korekcji można skorzystać w ramach trwającej właśnie ogólnopolskiej akcji >>Wielkie Badanie Wzroku<<. Kampania prowadzona jest od 27 lutego do 8 kwietnia br. we wszystkich salonach Vision Express w Polsce. To dobra okazja do zadbania o swoje oczy” – podsumowuje ekspert.

 

[[1]] Badanie opinii publicznej zrealizowane metodą CAWI w lutym 2023 r. na reprezentatywnej grupie 1667 Polaków przez IQS Sp. z o.o. na zlecenie Vision Express.

 

Źródło informacji: Vision Express


 


[1] Badanie opinii publicznej zrealizowane metodą CAWI w lutym 2023 r. na reprezentatywnej grupie 1667 Polaków przez IQS Sp. z o.o. na zlecenie Vision Express.


Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: YouTreść komentarza: Ja jako 13 latek nie miałbym problemu z tym, że 33-letni ksiądz by się mną podniecał i masturbował się do moich nagich zdjęć. Pamiętam kim byłem gdy miałem 13 lat. I pamiętam co wtedy jako 13-latek myślałem o pedofilach. Po prostu nie wierzyłem wtedy jak to możliwe, że świat jest pełem zjeb*nych zjeb*w którzy są dorośli i rządzą a nie mają rozumu ani wrażliwości.Data dodania komentarza: 14.05.2024, 21:42Źródło komentarza: Skandal w parafii pod Jasłem! Ksiądz Dominik R. podejrzany o nagrywanie nagich dzieciAutor komentarza: JaqTreść komentarza: Jak długo jeszcze RODZICE będą posyłać swoje dzieci do tych przybytków krzewiących jak coraz częściej widać, nie tylko ciemnotę I zabobon????Data dodania komentarza: 14.05.2024, 14:44Źródło komentarza: Skandal w parafii pod Jasłem! Ksiądz Dominik R. podejrzany o nagrywanie nagich dzieciAutor komentarza: 1332Treść komentarza: Po*ebyData dodania komentarza: 14.05.2024, 13:36Źródło komentarza: Brutalne pobicie pod Rzeszowem. W grę poszły łańcuchy!Autor komentarza: lózakTreść komentarza: wykastrować łańcuchem i puścić wolnoData dodania komentarza: 14.05.2024, 12:11Źródło komentarza: Brutalne pobicie pod Rzeszowem. W grę poszły łańcuchy!Autor komentarza: samson-1212Treść komentarza: To nie nasza wojna i nie nasz problem!Data dodania komentarza: 12.05.2024, 09:00Źródło komentarza: Adam Dziedzic, poseł PSL: należy przystąpić do żelaznej kopuły [WYWIAD]Autor komentarza: KoneseriaTreść komentarza: Szkoda człowieka. Uczciwe pracował i porządną firmę zamknęli.Data dodania komentarza: 10.05.2024, 23:18Źródło komentarza: Nielegalna bimbrownia w Dynowie k. Rzeszowa. Blisko tysiąc litrów alkoholu w rękach KAS!
Reklama
Reklama
Reklama