Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

12. edycja biegu „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w Dynowie

Podziel się
Oceń

12. edycja biegu „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w Dynowie

Źródło: Powiat Rzeszowski

3 marca 2024r. w Dynowie odbyła się 12. edycja wydarzenia o nazwie „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” – największego biegu pamięci w Polsce. Organizatorem wydarzenia było: Stowarzyszenie „Aktywny Dynów”, Miejski Ośrodek  Kultury, Sportu i Rekreacji w Dynowie we współpracy z Zespołem Szkół Zawodowych im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Dynowie i Stowarzyszeniem Przyjaciół Zespołu Szkół Zawodowych w Dynowie pod Honorowym Patronatem Starosty Rzeszowskiego Pana Marka Sitarza i Burmistrza Miasta Dynowa Pana Zygmunta Frańczaka. 

Uroczystego otwarcia biegu dokonali: Pani Halina Cygan – Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Dynowie, Pani Ewa Hadam – Radna Powiatu Rzeszowskiego w imieniu Starosty Rzeszowskiego Pana Marka Sitarza, Pan Zygmunt Frańczak – Burmistrz Miasta Dynowa i Pan Łukasz Domin – Dyrektor Miejskiego Ośrodka  Kultury, Sportu i Rekreacji w Dynowie, a zarazem Prezes Stowarzyszenia „Aktywny Dynów”. W obchodach “Dnia Żołnierzy Wyklętych” uczestniczył także Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Szkół Zawodowych w Dynowie Pan Stanisław Tymowicz.

W biegu, którego start, meta i całe biuro zawodów miało miejsce w Zespole Szkół Zawodowych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego  w Dynowie, wzięło udział około 200 osób, każda z nich otrzymała pamiątkowy medal zaprojektowany i wykonany przez Instytut Pamięci Narodowej. Głównym celem biegu było oddanie hołdu żołnierzom antykomunistycznego podziemia z lat 1945 – 1963, a także propagowanie wiedzy o powojennej historii Polski wśród wszystkich Polaków, niezależnie od wieku. Dlatego też bieg miał charakter wielopokoleniowy –  rodzinny na dystansie 1963 m., który symbolizuje rok śmierci ostatniego żołnierza wyklętego – Józefa Franczaka, ps. „Lalek”.  Po pokonaniu w/w wymienionego dystansu wyłoniono zwycięzców w kategorii kobiet i mężczyzn, a pomiar czasu był dokonany w sposób profesjonalny – każdy zawodnik miał wpięty do buta specjalny chip.

W kategorii kobiet klasyfikacja przedstawiała się następująco: I miejsce – Karolina Solska z Jarosławia (czas 8:58), II miejsce – Gabriela Marszałek – „Aktywny Dynów” (czas 9:19),
III miejsce –Roksana Darasz z Bachórza (czas 9:20).  Natomiast w kategorii mężczyzn klasyfikacja była następująca:  I miejsce – Kamil Pyrcz  – „Aktywny Dynów”/Zespół Szkół Zawodowych
im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Dynowie (czas 6:19), II miejsce – Bartosz Chrapek – Zespół Szkół Zawodowych im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Dynowie (czas 6:41),
III miejsce – Mateusz Durtka z Chmielowa (czas 6:44). 

Pamiątkowe statuetki wręczyli: Pan Zygmunt Frańczak – Burmistrz Miasta Dynowa, Pani Halina Cygan – Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Dynowie oraz Pan Łukasz Domin – Dyrektor Miejskiego Ośrodka  Kultury, Sportu i Rekreacji w Dynowie, a zarazem Prezes Stowarzyszenia „Aktywny Dynów”.

Pani Emilia Solska z Jarosławia najstarsza uczestniczka wszystkich  dotychczasowych XI edycji biegu została uhonorowana pamiątkową statuetką, specjalny pamiątkowy puchar otrzymał także Filip Hamerla, wszystkie nagrody specjalne wręczyła Pani Ewa Hadam – Radna Powiatu Rzeszowskiego w imieniu Starosty Rzeszowskiego Pana Marka Sitarza.

Stronę techniczną biegu zabezpieczyli policjanci z Komisariatu Policji w Dynowie i strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Dynowie, natomiast oprawę organizacyjną zapewnili nauczyciele i pracownicy Zespołu Szkół Zawodowych im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Dynowie, oraz członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Szkół Zawodowych w Dynowie i Stowarzyszenia „Aktywny Dynów”.


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pytaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: dzieci sie nie robi a jak cos to wszystkie chcą rodzic w Rzeszowie a potem płacz że oddział zamykają. Tak samo jest ze szkołami, wożą dzieci do miasta a potem płaczą że szkołe na wsi zamykają. Mamy płacić za puste sale?Data dodania komentarza: 26.06.2025, 06:42Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia Razem
Reklama
Reklama
Reklama