Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama Advertisement
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Ulica Lubelska w Rzeszowie oficjalnie oddana do użytku

Podziel się
Oceń

Wyremontowana droga wojewódzka 878 na odcinku od ul. Lubelskiej w Rzeszowie do skrzyżowania z drogą wojewódzką 869 w Jasionce została oficjalnie otwarta. Inwestycja kosztowała prawie150 mln złotych, z czego ponad 100 mln pochodziło z Funduszy Europejskich z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.
Ulica Lubelska w Rzeszowie oficjalnie oddana do użytku

Autor: Krzysztof Witek/UMWP

W otwarciu zmodernizowanej drogi samorząd województwa reprezentowali: marszałek Władysław Ortyl, wicemarszałek Ewa Draus, członek zarządu Stanisław Kruczek oraz była skarbnik województwa – Janina Jastrząb, a także radny województwa Karol Ożóg. Obecna też była Małgorzata Jarosińska-Jedynak – wiceprezes portu lotniczego Rzeszów-Jasionka, Marek Sitarz – starosta rzeszowski, przedstawiciele wykonawcy oraz przedstawiciel wojewody podkarpackiego.

Droga została rozbudowana na odcinku 5 km. Przede wszystkim została poszerzona jezdnia do dwóch pasów ruchu w każdą stronę. Na całej długości trasy znajduje się infrastruktura dla pieszych i rowerzystów: ciągi pieszo-rowerowe, zatoki autobusowe, dodatkowe oświetlenie przejść dla pieszych. Obiekty inżynierskie: most na rzece Mrowla i wiadukt nad drogą lokalną w Trzebownisku zostały rozebrane i wybudowane na nowo oraz wykonano 3 przepusty dla zwierząt. Przebudowane zostały skrzyżowania z drogami innych kategorii, w ramach których wybudowano dwa ronda. Przebudowanych zostało również ponad 200 zjazdów indywidualnych i publicznych oraz  wybudowano kanalizację deszczową, oświetlenie i drogi serwisowe do obsługi przyległych terenów.

 - Ta droga była  realizowana w bardzo trudnych warunkach. Udało się ostatnim rzutem wykorzystać środki z Polski Wschodniej. To jest nasz duży sukces – podkreślał marszałek Władysław Ortyl.

Marszałek Władysław Ortyl przypomniał również inne inwestycje drogowe, które zostały wykonane z wykorzystaniem funduszy unijnych z Polski Wschodniej. To głównie drogi wokół Rzeszowa, w  Rzeszowskim Obszarze Funkcjonalnym. Wśród nich jest między innymi przedłużenie ul. Sikorskiego w kierunku Tyczyna czy droga lotniskowa, ale także droga wojewódzka 988 z obwodnicą Czudca. Łączna wartość tych wszystkich zadań to ponad 350 mln złotych, z czego unijna dotacja to aż 274 mln złotych. A środki z budżetu województwa to blisko 79 mln złotych.

- Możemy być dumni z tych inwestycji, gdyż były one głównie finansowane z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. To ważna sprawa, że ten dodatkowy instrument posłużył właśnie rozwojowi infrastruktury wokół lotniska, wokół Rzeszowa i w Rzeszowskim Obszarze Funkcjonalnym – mówił marszałek Ortyl.

Mówiąc o oddawanej oficjalnie do użytku drodze, marszałek podkreślał, że to ważny dzień nie tylko dla mieszkańców Rzeszowa i okolicznych miejscowości, którzy najczęściej będą korzystać z tej drogi, ale także dla całego regionu, gdyż droga ułatwi znacznie dojazd do lotniska. - Patrząc na tę inwestycję trzeba też wspomnieć o Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej, bo ona też służy rozładowaniu tego tłoku komunikacyjnego, który rodzi się na tym kierunku – mówił marszałek Władysław Ortyl.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceprezes portu lotniczego w Jasionce, która była wiceministrem Funduszy i Polityki Regionalnej nadzorującym m.in. środki z Polski Wschodniej, powiedziała:

- Tutaj, na Podkarpaciu, te środki są bardzo dobrze inwestowane. Bo właśnie na infrastrukturze drogowej mamy okazję zauważyć, jakie efekty daje montaż środków pochodzących z Unii Europejskiej, z budżetu państwa, ale również z budżetu województwa – mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak - Dzisiaj, jako wiceprezes portu lotniczego Rzeszów-Jasionka, chcę podziękować za tę inwestycję, bo ona oprócz tego, że poprawia bezpieczeństwo na drogach, oprócz tego że usprawnia ruch mieszkańcom, przyczynia się do tego, że do portu Rzeszów-Jasionka będziemy mogli dojechać szybciej – dodała Jarosińska-Jedynak.

Rozbudowa drogi wojewódzkiej 878, będącej przedłużeniem ul. Lubelskiej, zwiększyła dostępność komunikacyjną Rzeszowa i Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego oraz powiązała go z drogami krajowymi i z siecią TEN-T. Inwestycja pozwala też na szybsze i bardziej dynamiczne wyprowadzenie ruchu samochodowego z Rzeszowa w kierunku północnym.


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
ReklamaAdvertisement
Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama