Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Miejski architekt Rzeszowa Janusz Sepioł zostaje głównym architektem Krakowa

Podziel się
Oceń

Architekt i historyk sztuki, były marszałek Małopolski i były senator PO, a dotychczas architekt miejski Rzeszowa Janusz Sepioł 16 września zacznie pełnić funkcję głównego architekta Krakowa.
Miejski architekt Rzeszowa Janusz Sepioł zostaje głównym architektem Krakowa
Janusz Sepioł.

Źródło: archiwum UM Rzeszowa

W pierwszym tygodniu września zostaną też ogłoszone konkursy na nowych dyrektorów wydziałów Architektury i Urbanistyki oraz Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta Krakowa, a także na miejskiego konserwatora zabytków.

„Dotychczasowe osoby nie będą pełnić funkcji” – powiedział na konferencji prasowej w piątek prezydent Krakowa Aleksander Miszalski.

Wyjaśnił, że powołanie nowych dyrektorów tych wydziałów i głównego architekta miasta następuje wcześniej niż ogłoszenie wyników audytu w urzędzie miasta, bo planistyka, patodeweloperka, brak konkursów architektonicznych i przestrzennych to były sprawy mocno krytykowane.

„Do pewnych wniosków już dochodzimy. Przedstawione będą w odpowiednim czasie” – mówił Miszalski o audycie.

Janusz Sepioł jako główny architekt miasta będzie miał fundamentalny wpływ na to, jakie osoby zwyciężą w zapowiadanych konkursy na dyrektorów dwóch wydziałów i na miejskiego konserwatora zabytków.

Pierwsze zadania, jakie Sepioł sobie stawia, to sprawy organizacyjne i dobranie sobie współpracowników. Istotny dla niego będzie temat Białych Mórz, drzew w przestrzeni publicznej i arboretum – botaniczny las miejski. Jego zdaniem w mieście można by stworzyć takie arboretum albo rozbudować istniejący ogród botaniczny. Ważnym zadaniem według niego jest też rewitalizacja Alei Trzech Wieszczów.

Sepioł pytany o plan budowy wielofunkcyjnej dzielnicy, tzw. Nowego Miasta z drapaczami chmur na Rybitwach i w Płaszowie, podkreślił, że jest przeciwnikiem wysokich budynków w tamtych rejonach Krakowa.

„Seria takich masterplanów dla dużych dzielnic Krakowa byłaby dobrą drogą, na podstawie których mogłyby powstawać plany miejscowe czy konkursy na wybrane fragmenty. Np. na Nowym Mieście proponujemy ogród deszczowy obok oczyszczalni ścieków – chodzi o to, by ustabilizować tam stosunki wodne. Może być konkurs na park deszczowy w Płaszowie jako pochodna takiego masterplanu. Więc taką metodę pracy bym widział” – powiedział nowy główny architekt miasta.

Sepioł – jak mówił – przez ostatnie prawie 50 lat miał okazję poznać wszystkich architektów i głównych projektantów Krakowa. Jego zdaniem przesłanie ze spotkań z nimi płynie takie, że architektura i planowanie miasta jest sztafetą pokoleń, trzeba szanować dokonania poprzedników, ale też mieć cierpliwość, bo na efekty pracy często trzeba długo czekać. Np. północna obwodnica Krakowa została zaprojektowana w latach 70., a otwiera się teraz.

„Kraków dysponuje niebywałym kapitałem ludzkim. Mamy uczelnie wyższe, wiele specjalistycznych firm, architektów, urbanistów, a także niezwykle zaangażowanych mieszkańców. O tym jak dużą wartością dla krakowian jest przestrzeń miejska świadczy liczba wniosków zgłoszonych do planu ogólnego – 20 tys. Nasza mądrość powinna polegać na tym, aby połączyć te różne światy i wspólnie pracować dla miasta. Tym łącznikiem i koordynatorem ma być nowy architekt miasta” – powiedział wiceprezydent Krakowa Stanisław Mazur.

Janusz Sepioł (ur. 1955) jest absolwentem architektury na Politechnice Krakowskiej i historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pełnił funkcje związane z planowaniem przestrzennym w Krakowie, był też m.in. marszałkiem Małopolski z ramienia PO i senatorem z okręgu krakowskiego.

W 2021 r. został architektem miejskim w Rzeszowie. 

(PAP)


Napisz komentarz

Komentarze

Ralaf,Krakow 01.09.2024 08:42
strach sie bać patrzac na to co dzieje sie w Rzeszowie, Manhatan.

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
Reklama
Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama