Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Ogólnopolski zjazd szkół imienia Wincentego Witosa w Zarzeczu

Podziel się
Oceń

Zarzecze (pow. przeworski) na Podkarpaciu będzie gospodarzem ogólnopolskiego zjazdu szkół imienia Wincentego Witosa. Wśród zaproszonych gości jest prawnuk byłego premiera RP.
Ogólnopolski zjazd szkół imienia Wincentego Witosa w Zarzeczu

Źródło: Muzeum Historii Polski

Szkoły, którego patronem jest Wincenty Witos, spotkają się w Zarzeczu 17 i 18 października. „W ramach zjazdu uczestnicy, głównie nauczyciele szkół imienia Wincentego Witosa, będą mieli okazję do spotkania, wymiany pomysłów na funkcjonowanie placówek edukacyjnych z uwzględnieniem możliwości wykorzystywanie idei patrona szkoły, współpracy z Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach oraz Instytutem Pamięci Narodowej” – poinformowała Katarzyna Gajda-Bator, rzeczniczka rzeszowskiego oddziału IPN.

W programie zjazdu jest konferencja popularnonaukowa, w której udział weźmie m.in. prawnuk Wincentego Witosa dr inż. Marek Steindel, spektakl „Trzy razy ON. Rzecz o Wincentym Witosie”, zwiedzanie pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu oraz Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.

Spektakl „Trzy razy ON” to widowisko poświęcone Wincentemu Witosowi i jego zasługom dla odradzającej się po zaborach Polski. Tytuł nawiązuje do trzykrotnego kierowania przez Witosa Radą Ministrów. Przedstawienie zostanie pokazane 17 października o godz. 17.00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Przeworsku, bezpłatne wejściówki można odebrać w kasie MOK.

Wincenty Witos jest patronem 2024 roku, w którym przypada 150. rocznica jego urodzin.

Wincenty Witos urodził się w 1874 r. w Wierzchosławicach w powiecie tarnowskim. Z pochodzenia chłop, całe życie związany był ze środowiskami ludowymi, w tym Stronnictwem Ludowym i PSL. Był jednym z przywódców polskiego ruchu niepodległościowego, trzykrotnym premierem II Rzeczypospolitej. W 1930 r. został aresztowany przez władze sanacyjne i osadzony w twierdzy brzeskiej, gdzie więzieni byli politycy opozycji. Skazany na 1,5 roku emigrował do Czechosłowacji. Zmarł w 1945 r. w Krakowie. 

(PAP)


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
ReklamaAdvertisement
Reklama
Reklama
Reklama