Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Rzeszów i Łuck chronią dziką przyrodę i promują bioróżnorodność

Podziel się
Oceń

Dwa partnerskie miasta połączyły siły, aby chronić dziką przyrodę i promować różnorodności biologiczną. Rzeszów zajmie się rewitalizacją Lisiej Góry, a w ukraińskim Łucku nad rzeką Styr powstanie park.
Rzeszów i Łuck chronią dziką przyrodę i promują bioróżnorodność

Autor: Marcin Piecyk/UM Rzeszowa

Łuck jest jednym z miast partnerskich Rzeszowa. Współpraca rozpoczęła się w 2001 r. Teraz oba miasta zadbają o przyrodę.

„Żeby w Rzeszowie i Łucku żyło się zdrowiej i przyjemniej” – powiedziała we wtorek wiceprezydent Rzeszowa Krystyna Stachowska podczas konferencji inaugurującej projekt „Dzikie życie w wielkim mieście”.

„To projekt ogromnie ważny i bardzo ciekawy. Skierowany na życie, co jest ważne dla mieszkańców obu naszych miast” – dodała wiceburmistrz Łucka Iryna Chebeliuk.

Projekt potrwa dwa lata. W tym czasie w Rzeszowie zostanie zrewitalizowany rezerwat przyrody Lisia Góra.

„Wykonamy inwentaryzację dendrologiczną w rezerwacie, opracujemy program związany z jego ochroną, przeprowadzimy prace pielęgnacyjne i odtworzymy ścieżkę dydaktyczną na terenie rezerwatu” – zapowiedziała dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej Aleksandra Wąsowicz-Duch.

W Łucku na 10 ha wzdłuż rzeki Styr powstanie park.

„Teraz nie można nawet pójść tam na spacer. Ale oczyścimy teren, zlikwidujemy rośliny inwazyjne, w ich miejsce posadzimy nowe i zbudujemy ścieżki z materiałów naturalnych” – poinformowała wiceburmistrz Łucka.

Częścią projektu jest edukacja. Wydział Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta Rzeszowa zajmie się przygotowaniem dla dzieci i młodzieży gier, zabaw i quizów na temat wiedzy o przyrodzie.

„W Rzeszowie zostanie zorganizowana konferencja ekspercka na temat dobrych praktyk w zakresie zagospodarowania terenów cennych przyrodniczo” – dodała kierownik wydziału Agata Szpiech.

Projekt „Dzikie życie w wielkim mieście: ochrona i promocja dzikiej przyrody i różnorodności biologicznej w Łucku i Rzeszowie” jest realizowany w ramach Programu Interreg NEXT Polska – Ukraina 2021-2027. 

(PAP)


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama