Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama Advertisement
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów
Reklama

Rezerwat przyrody „Zwiezło” został powiększony ponad 200-krotnie

Podziel się
Oceń

Liczący dotychczas niecałe dwa hektary rezerwat przyrody „Zwiezło” w gminie Komańcza (Podkarpackie) został powiększony ostatniego dnia kończącego się roku do ponad 484 hektarów. Rezerwat, który porastają wiekowe drzewostany bukowe i bukowo-jodłowe, zmienił też nazwę na „Zwiezło w dolinie Olchowatego”.
Rezerwat przyrody „Zwiezło” został powiększony ponad 200-krotnie
Drzewostan porastający dolinę.

Źródło: RDOŚ Rzeszów

Jak poinformował we wtorek rzecznik Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Rzeszowie Łukasz Lis, zarządzenie, na mocy którego rezerwat przyrody zwiększył swój obszar i zmienił nazwę, 31 grudnia 2024 r. podpisał Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie Sławomir Serafin.

Jedno z Jeziorek Duszatyńskich, fot. RDOŚ Rzeszów

„Rok 2024 kończymy hucznie! Niczym sylwestrowy fajerwerk niewielki, ale malowniczy rezerwat przyrody +Zwiezło+ z pierwotnych 1,97 ha +eksploduje+ do imponujących 484,26 ha! Nowa odsłona rezerwatu nosić będzie nazwę +Zwiezło w dolinie Olchowatego+”- czytamy na stronie RDOŚ w Rzeszowie.

Rezerwat obejmuje dolinę potoku Olchowatego, prawego dopływu Osławy, oraz tereny osuwiskowe, które utworzyły słynne Jeziorka Duszatyńskie. Rezerwat porastają wiekowe drzewostany bukowe i bukowo-jodłowe z domieszką jawora.

Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie dwóch górskich jezior powstałych przez znaczne osuwiska na stokach góry Chryszczata oraz porośniętej drzewostanem doliny potoku Olchowatego wraz z procesami osuwiskowymi.

Potok Olchowaty, fot. RDOŚ Rzeszów

Jak wyjaśnił Łukasz Lis, dotychczasowa nazwa rezerwatu „Zwiezło” wzięła się od miejscowej nazwy osuwiska.

„Mieszkańcy tych terenów nie używali terminu osuwisko. Mówili, że +ziemia się zwiezła+. Dlatego też zdecydowaliśmy, że nazwa powiększonego rezerwatu będzie nawiązywać do tego historycznego określenia. Oddaje ona zarówno wyjątkowość osuwiska, ale i kluczową rolę całej doliny potoku Olchowatego w strukturze przyrodniczej tego miejsca” – zaznaczył rzecznik RDOŚ w Rzeszowie.

Przypomniał, że na koniec 2024 r. na Podkarpaciu jest 100 rezerwatów przyrody o łącznej powierzchni ponad 11 tys. 485 hektarów.

„Nasz przyrodniczy fajerwerk jest cichy, a tym samym w 100 proc. bezpieczny dla zwierząt i środowiska” – podkreślił Łukasz Lis.

Mapa poglądowa rezerwatu. grafika: RDOŚ Rzeszów

(PAP)


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
ReklamaAdvertisement
Reklama
Reklama