Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

Muzeum Dzieduszyckich pokaże nieprezentowaną dotąd rycinę ukazującą pałac

Podziel się
Oceń

Rycinę z 1864 r. autorstwa F. Backebuscha, przedstawiającą pałac Dzieduszyckich w Zarzeczu (Podkarpackie), będzie można wkrótce zobaczyć na wystawie w tamtejszym muzeum. Będzie to pierwsza prezentacja grafiki - poinformowała PAP Katarzyna Szarek z muzeum w Zarzeczu.
Muzeum Dzieduszyckich pokaże nieprezentowaną dotąd rycinę ukazującą pałac
Salon Słonecznikowy w Pałacu Dzieduszyckich. fot. Wikimedia Commons

Licząca ponad 200 lat rezydencja w Zarzeczu, będąca niegdyś siedzibą zasłużonego dla rozwoju polskiej kultury i edukacji rodu Dzieduszyckich herbu Sas, jest filią Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich.

Klasycystyczny pałac powstał z inicjatywy Magdaleny z Dzieduszyckich Morskiej i Ignacego Morskiego. Hrabina stworzyła, według własnego pomysłu, wiejską rezydencję w Zarzeczu, która w pierwszej połowie XIX w. była uważana za jedno z najpiękniejszych założeń parkowo-pałacowych w monarchii habsburskiej. Posiadłość do dziś jest otoczona przez park.

Rycina autorstwa F. Backebuscha, znajdująca się w zbiorach Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich, ukazuje pałac Dzieduszyckich w Zarzeczu od strony południowej.

„Grafika przedstawia romantyczny krajobraz galicyjski z pałacowym parkiem i sadzawką, oddając piękno miejsca, które inspirowało artystów XIX wieku” - poinformowała PAP historyczka sztuki w Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu Katarzyna Szarek.

Jak wyjaśniła, popularność grafik w XIX wieku wynikała z potrzeby dokumentowania rzeczywistości w czasach, gdy fotografia nie była jeszcze powszechna.

Drzeworyt, wykonany na podstawie rysunku F. Backebusch, został opublikowany w 22. zeszycie „Tygodnika Ilustrowanego” w 1864 roku. Jak zaznaczyła Szarek, ten kulturalno-społeczny magazyn, założony przez Józefa Ungra, był w ówczesnych czasach najpopularniejszy i odgrywał kluczową rolę w popularyzacji sztuki i dziedzictwa kulturowego.

„Dzięki rozwojowi technik drukarskich, takich jak drzeworyt, grafiki stały się szeroko dostępne, spełniając funkcję dokumentacyjną, edukacyjną i artystyczną” - przekazała historyczka sztuki.

Dodała, że F. Backebusch współpracował z „Tygodnikiem Ilustrowanym” w latach 1863–1864, a takie dzieła, jak właśnie rycina Backebuscha, były źródłem wiedzy o architekturze i krajobrazach, przybliżały odbiorcom piękno świata, a także wpisywały się „w romantyczny nurt sentymentalnego postrzegania natury i historii”.

„Ten ceniony artysta tworzył widoki i wnętrza architektoniczne, uwieczniając piękno polskich ziem i zabytków. Rycina Zarzecza stanowi przykład mistrzowskiego połączenia artystycznej wizji z precyzją techniki drzeworytniczej” – podkreśliła Szarek.

Zwróciła uwagę, że w lewym dolnym rogu dzieła znajduje się sygnatura autora, która przypomina o jego kunszcie i dbałości o detale.

Dodała, że tę wyjątkową grafikę będzie można już w lutym podziwiać na wystawie w Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu.

„Serdecznie zapraszamy do wspólnego odkrywania piękna XIX-wiecznego dziedzictwa i poznania historii, która wciąż inspiruje” – podkreśliła. (PAP)

api/ amac/


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: wyborcaTreść komentarza: dzieci sie nie robi a jak cos to wszystkie chcą rodzic w Rzeszowie a potem płacz że oddział zamykają. Tak samo jest ze szkołami, wożą dzieci do miasta a potem płaczą że szkołe na wsi zamykają. Mamy płacić za puste sale?Data dodania komentarza: 26.06.2025, 06:42Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia RazemAutor komentarza: KarolinaTreść komentarza: Karygodne działania, a raczej brak działań, rządu. Wycierają sobie gęby byciem prorodzinnym, a zabierają nam podstawowe prawo do bezpieczeństwa.Data dodania komentarza: 21.06.2025, 14:33Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia RazemAutor komentarza: staszekTreść komentarza: niech zamkną to betoniarnie firma STYROBUD jestem ciekaw dlaczego po zdarzeniu ta pompa była spawana może dalej w użytku nie rozumiem jednego auto po wypadku trafia na parking policyjny a tu jak by ślady zacierać może wczesniej była spawanaData dodania komentarza: 21.06.2025, 11:33Źródło komentarza: Wypadek na budowie na Kwiatkowskiego. Pracownika przygniotło ramie pompogruszki! [Aktualizacja]Autor komentarza: kkkTreść komentarza: na caritas? Nie daję.Data dodania komentarza: 20.06.2025, 21:29Źródło komentarza: Rzeszowski Caritas rozpoczął zbiórkę na rzecz poszkodowanych w pożarzeAutor komentarza: DawidTreść komentarza: Super! Nie możemy sobie pozwolić na kolejne poświęcenia w imię cięć budżetowych!Data dodania komentarza: 20.06.2025, 12:13Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia RazemAutor komentarza: ja 2Treść komentarza: Celowo ją ktoś przyniósł w celowym celu...?Data dodania komentarza: 20.06.2025, 00:40Źródło komentarza: Pożar w bloku na Popiełuszki w Rzeszowie. Pięć osób walczy o życie! [FOTO i WIDEO]
Reklama
Reklama
Reklama