Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama Advertisement
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Muzeum Dzieduszyckich pokaże nieprezentowaną dotąd rycinę ukazującą pałac

Podziel się
Oceń

Rycinę z 1864 r. autorstwa F. Backebuscha, przedstawiającą pałac Dzieduszyckich w Zarzeczu (Podkarpackie), będzie można wkrótce zobaczyć na wystawie w tamtejszym muzeum. Będzie to pierwsza prezentacja grafiki - poinformowała PAP Katarzyna Szarek z muzeum w Zarzeczu.
Muzeum Dzieduszyckich pokaże nieprezentowaną dotąd rycinę ukazującą pałac
Salon Słonecznikowy w Pałacu Dzieduszyckich. fot. Wikimedia Commons

Licząca ponad 200 lat rezydencja w Zarzeczu, będąca niegdyś siedzibą zasłużonego dla rozwoju polskiej kultury i edukacji rodu Dzieduszyckich herbu Sas, jest filią Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich.

Klasycystyczny pałac powstał z inicjatywy Magdaleny z Dzieduszyckich Morskiej i Ignacego Morskiego. Hrabina stworzyła, według własnego pomysłu, wiejską rezydencję w Zarzeczu, która w pierwszej połowie XIX w. była uważana za jedno z najpiękniejszych założeń parkowo-pałacowych w monarchii habsburskiej. Posiadłość do dziś jest otoczona przez park.

Rycina autorstwa F. Backebuscha, znajdująca się w zbiorach Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich, ukazuje pałac Dzieduszyckich w Zarzeczu od strony południowej.

„Grafika przedstawia romantyczny krajobraz galicyjski z pałacowym parkiem i sadzawką, oddając piękno miejsca, które inspirowało artystów XIX wieku” - poinformowała PAP historyczka sztuki w Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu Katarzyna Szarek.

Jak wyjaśniła, popularność grafik w XIX wieku wynikała z potrzeby dokumentowania rzeczywistości w czasach, gdy fotografia nie była jeszcze powszechna.

Drzeworyt, wykonany na podstawie rysunku F. Backebusch, został opublikowany w 22. zeszycie „Tygodnika Ilustrowanego” w 1864 roku. Jak zaznaczyła Szarek, ten kulturalno-społeczny magazyn, założony przez Józefa Ungra, był w ówczesnych czasach najpopularniejszy i odgrywał kluczową rolę w popularyzacji sztuki i dziedzictwa kulturowego.

„Dzięki rozwojowi technik drukarskich, takich jak drzeworyt, grafiki stały się szeroko dostępne, spełniając funkcję dokumentacyjną, edukacyjną i artystyczną” - przekazała historyczka sztuki.

Dodała, że F. Backebusch współpracował z „Tygodnikiem Ilustrowanym” w latach 1863–1864, a takie dzieła, jak właśnie rycina Backebuscha, były źródłem wiedzy o architekturze i krajobrazach, przybliżały odbiorcom piękno świata, a także wpisywały się „w romantyczny nurt sentymentalnego postrzegania natury i historii”.

„Ten ceniony artysta tworzył widoki i wnętrza architektoniczne, uwieczniając piękno polskich ziem i zabytków. Rycina Zarzecza stanowi przykład mistrzowskiego połączenia artystycznej wizji z precyzją techniki drzeworytniczej” – podkreśliła Szarek.

Zwróciła uwagę, że w lewym dolnym rogu dzieła znajduje się sygnatura autora, która przypomina o jego kunszcie i dbałości o detale.

Dodała, że tę wyjątkową grafikę będzie można już w lutym podziwiać na wystawie w Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu.

„Serdecznie zapraszamy do wspólnego odkrywania piękna XIX-wiecznego dziedzictwa i poznania historii, która wciąż inspiruje” – podkreśliła. (PAP)

api/ amac/


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama