Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Nie żyje Edward Cwynar, działacz opozycji antykomunistycznej

Podziel się
Oceń

Jak poinformował rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej, 16 lutego zmarł Edward Cwynar, zasłużony działacz NSZZ „Solidarność”. Miał 92 lata.
Nie żyje Edward Cwynar, działacz opozycji antykomunistycznej

Autor: Igor Witowicz/IPN

Był wybitnym społecznikiem, zaangażowanym w działalność opozycyjną w PRL oraz w obronę praw pracowniczych i rolniczych.

Działalność 

Cwynar urodził się w 1933 r. w Markowej. Pracę zawodową rozpoczął w Zakładach Zmechanizowanego Sprzętu Domowego "Predom-Zelmer" w Rzeszowie, gdzie w 1980 r. był jednym z inicjatorów powstania tamtejszych struktur NSZZ „Solidarność”. W lipcu 1981 r. brał on udział w Wojewódzkim Zjeździe Delegatów "Solidarności" w Rzeszowie jako kandydat na przewodniczącego regionu.

Po wprowadzeniu stanu wojennego, Cwynar kontynuował działalność opozycyjną. W maju 1982 r., m.in. wraz z Marią i Stanisławem Krzywonosami, Witem Tybulczukiem i Stanisławem Olechem, współtworzył on podziemne struktury "Solidarności" na terenie Łańcuta i Soniny. 

Działacz współpracował wówczas również z Regionalną Komisją Wykonawczą NSZZ "Solidarność" w Rzeszowie oraz "Solidarnością Wiejską" i Duszpasterstwem Rolników.

Wyróżnienie i pogrzeb

Z powodu swojej aktywności, Cwynar był inwigilowany przez Służbę Bezpieczeństwa w latach 1983-1990. Pomimo represji, nie zaprzestał jednak działań patriotycznych, aktywnie uczestnicząc do 1989 r. w rekolekcjach, nabożeństwach i uroczystościach rocznicowych porozumień rzeszowsko-ustrzyckich.

W 2017 r. zasłużony związkowiec został, postanowieniem Prezydenta RP, odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności. Odznaczenie wręczył mu dr Jarosław Szarek, ówczesny prezes IPN-u, podczas uroczystości, które odbyły się 23 października tamtego roku.

Jak ogłosili pracownicy Instytutu, Cwynar został pochowany 19 lutego na Cmentarzu Parafialnym w Soninie. 

Pracownicy rzeszowskiego IPN-u, na czele z dyrektorem prof. Dariuszem Iwaneczką, złożyli rodzinie i bliskim wyrazy głębokiego współczucia.

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama