Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

Strażacy i ratownicy z Podkarpacia doskonalą akcje ratunkowe na lodzie

Podziel się
Oceń

W ostatnich dniach media społecznościowe obiegły niepokojące zdjęcia mieszkańców Rzeszowa spacerujących po zamarzniętym Wisłoku. Wśród nich byli również rodzice z dziećmi, co wywołało falę krytyki i ostrzeżeń o niebezpieczeństwie.
Strażacy i ratownicy z Podkarpacia doskonalą akcje ratunkowe na lodzie

Autor: Rzeszowskie WOPR

Specjaliści ostrzegają, że lód na rzekach i jeziorach często jest cienki i nieprzewidywalny, co może prowadzić do tragedii. Dlatego w minionym tygodniu podkarpaccy strażacy oraz ratownicy wodni przeprowadzili serię intensywnych ćwiczeń z zakresu ratownictwa lodowego i podlodowego.

Szkolenia

Specjalistyczne ćwiczenia rozpoczęli m.in. strażacy z Przeworska i Strzyżowa, a w kolejnych dniach przeszkoleni zostali również ratownicy z Jasła, Przemyśla, Tarnobrzega i, przebywający na Podkarpaciu gościnnie, strażacy z Nysy w województwie opolskim.

fot. KP PSP Przeworsk

Ta ostatnia grupa doskonaliła techniki wydobywania osób, które wpadły pod lód, a także nurkowania pod powierzchnią lodu w ekstremalnych warunkach. Zajęcia prowadzone były przez doświadczonych Instruktorów Nurków MSWiA – Tomasza Śpiewaka i Rafała Ziemiańskiego. Odbyły się one dzięki współpracy z Ośrodkiem Szkolenia w Nisku, który stworzył strażakom odpowiednie warunki do przeprowadzenia podobnych ćwiczeń.

fot. SGRW-N Przemyśl

Strażacy z Rzeszowa na „Żwirowni” 

W niedzielę do intensywnych szkoleń dołączyli także ratownicy z Grupy Interwencyjnej Rzeszowskiego WOPR, którzy wraz z druhami z OSP Rzeszów-Drabinianka przeprowadzili ćwiczenia na rzeszowskim kąpielisku „Żwirownia”.

Szkolenie obejmowało na początku część teoretyczną, podczas której omówiono m.in.:

- formy zlodzenia na jeziorach i rzekach,
- sprzęt niezbędny w ratownictwie lodowym,
- przebieg akcji ratowniczej,
- techniki ewakuacji poszkodowanego z wody,
- postępowanie z osobą z objawami hipotermii,
- zasady samoratownictwa.

fot. Rzeszowskie WOPR

Następnie zaś uczestnicy przeszli do realizacji części praktycznej, w trakcie której w, jak to określili, „cieplutkiej” wodzie rzeszowskiej Żwirowni doskonalili wszystkie powyższe elementy.

– Na szczęście nasze suche skafandry dały radę, a na zimno chyba bardziej narzekali przechodnie niż ci, którzy wchodzili do przerębli! – relacjonowali uczestnicy.

Nie ryzykuj życia 

Strażacy po raz kolejny apelują do mieszkańców, by nie wchodzili na zamarznięte rzeki i jeziora, szczególnie w okresie zmiennej pogody, gdy lód może być bardzo cienki i niestabilny. Wchodzenie na pokryte lodem akweny bez asekuracji to ogromne ryzyko – wystarczy jeden niewłaściwy krok, by doszło do tragedii.

Pamiętajmy, że lód pokrywający rzeki nigdy nie jest w pełni bezpieczny, a służby ratownicze, choć doskonale wyszkolone, nie zawsze mogą zdążyć na czas. Lepiej unikać zagrożenia, niż narażać własne życie i życie ratowników.

Powiązane galerie zdjęć:

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pytaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: dzieci sie nie robi a jak cos to wszystkie chcą rodzic w Rzeszowie a potem płacz że oddział zamykają. Tak samo jest ze szkołami, wożą dzieci do miasta a potem płaczą że szkołe na wsi zamykają. Mamy płacić za puste sale?Data dodania komentarza: 26.06.2025, 06:42Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia RazemAutor komentarza: KarolinaTreść komentarza: Karygodne działania, a raczej brak działań, rządu. Wycierają sobie gęby byciem prorodzinnym, a zabierają nam podstawowe prawo do bezpieczeństwa.Data dodania komentarza: 21.06.2025, 14:33Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia RazemAutor komentarza: staszekTreść komentarza: niech zamkną to betoniarnie firma STYROBUD jestem ciekaw dlaczego po zdarzeniu ta pompa była spawana może dalej w użytku nie rozumiem jednego auto po wypadku trafia na parking policyjny a tu jak by ślady zacierać może wczesniej była spawanaData dodania komentarza: 21.06.2025, 11:33Źródło komentarza: Wypadek na budowie na Kwiatkowskiego. Pracownika przygniotło ramie pompogruszki! [Aktualizacja]
Reklama
Reklama
Reklama