Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

Jarosław odzyska swój hejnał

Podziel się
Oceń

Od 1 marca mieszkańcy Jarosławia znów będą mogli usłyszeć hejnał miejski, który przez lata był jednym z symboli miasta. O godz. 12:00, w samo południe, hejnał zabrzmi z wieży Ratusza i od tego momentu będzie rozbrzmiewał w każdy weekend oraz święta.
Jarosław odzyska swój hejnał

Autor: Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu

To ważny krok w kierunku podtrzymania dawnych miejskich tradycji, w szczególności tych związanych z jubileuszem 650-lecia nadania praw miejskich Jarosławowi.

Do tej pory hejnał odgrywano jedynie w sezonie letnim podczas wybranych wydarzeń, takich jak Noc Zwiedzania Rynku czy Jarmark Jarosławski. Teraz będzie można usłyszeć go regularnie, dzięki inicjatywie władz miasta.

Historia hejnału

Tradycja hejnału Jarosławia sięga lat 70. XX wieku. Jego melodię skomponowali Jerzy Kalinowski, trębacz Filharmonii Krakowskiej, oraz prof. Ludwik Lutak z Akademii Muzycznej w Krakowie. Pierwotnie hejnał odgrywano co godzinę, jednak z czasem melodia popadła w zapomnienie, a zapis nutowy zaginął.

fot. M. Młynarska

Odtworzenie hejnału stało się możliwe dzięki Bogusławowi Pawlakowi, który zapamiętał melodię i pomógł w jej rekonstrukcji. Po latach przerwy hejnał ponownie zabrzmiał w 2010 r., kiedy wykonał go trębacz Franciszek Lotycz podczas obchodów 20-lecia samorządu terytorialnego. W tym samym roku zagrano go również podczas Dni Jarosławia.

Nowy wykonawca 

Od teraz hejnał będzie odgrywał młody trębacz Franciszek Krygowski, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu oraz Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina. Na co dzień rozwija on swój talent nie tylko jako muzyk, ale także jako harcerz w 4. Drużynie Harcerzy Ziemi Jarosławskiej "Chłopaki z AK".

Każde odegranie hejnału to dla niego spore wyzwanie – aby dotrzeć na wieżę Ratusza, hejnalista musi pokonać 114 schodów, w tym 31 drewnianych stopni.

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pytaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: dzieci sie nie robi a jak cos to wszystkie chcą rodzic w Rzeszowie a potem płacz że oddział zamykają. Tak samo jest ze szkołami, wożą dzieci do miasta a potem płaczą że szkołe na wsi zamykają. Mamy płacić za puste sale?Data dodania komentarza: 26.06.2025, 06:42Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia RazemAutor komentarza: KarolinaTreść komentarza: Karygodne działania, a raczej brak działań, rządu. Wycierają sobie gęby byciem prorodzinnym, a zabierają nam podstawowe prawo do bezpieczeństwa.Data dodania komentarza: 21.06.2025, 14:33Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia RazemAutor komentarza: staszekTreść komentarza: niech zamkną to betoniarnie firma STYROBUD jestem ciekaw dlaczego po zdarzeniu ta pompa była spawana może dalej w użytku nie rozumiem jednego auto po wypadku trafia na parking policyjny a tu jak by ślady zacierać może wczesniej była spawanaData dodania komentarza: 21.06.2025, 11:33Źródło komentarza: Wypadek na budowie na Kwiatkowskiego. Pracownika przygniotło ramie pompogruszki! [Aktualizacja]Autor komentarza: kkkTreść komentarza: na caritas? Nie daję.Data dodania komentarza: 20.06.2025, 21:29Źródło komentarza: Rzeszowski Caritas rozpoczął zbiórkę na rzecz poszkodowanych w pożarzeAutor komentarza: DawidTreść komentarza: Super! Nie możemy sobie pozwolić na kolejne poświęcenia w imię cięć budżetowych!Data dodania komentarza: 20.06.2025, 12:13Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia Razem
Reklama
Reklama
Reklama