Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama Advertisement
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Jarosław odzyska swój hejnał

Podziel się
Oceń

Od 1 marca mieszkańcy Jarosławia znów będą mogli usłyszeć hejnał miejski, który przez lata był jednym z symboli miasta. O godz. 12:00, w samo południe, hejnał zabrzmi z wieży Ratusza i od tego momentu będzie rozbrzmiewał w każdy weekend oraz święta.
Jarosław odzyska swój hejnał

Autor: Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu

To ważny krok w kierunku podtrzymania dawnych miejskich tradycji, w szczególności tych związanych z jubileuszem 650-lecia nadania praw miejskich Jarosławowi.

Do tej pory hejnał odgrywano jedynie w sezonie letnim podczas wybranych wydarzeń, takich jak Noc Zwiedzania Rynku czy Jarmark Jarosławski. Teraz będzie można usłyszeć go regularnie, dzięki inicjatywie władz miasta.

Historia hejnału

Tradycja hejnału Jarosławia sięga lat 70. XX wieku. Jego melodię skomponowali Jerzy Kalinowski, trębacz Filharmonii Krakowskiej, oraz prof. Ludwik Lutak z Akademii Muzycznej w Krakowie. Pierwotnie hejnał odgrywano co godzinę, jednak z czasem melodia popadła w zapomnienie, a zapis nutowy zaginął.

fot. M. Młynarska

Odtworzenie hejnału stało się możliwe dzięki Bogusławowi Pawlakowi, który zapamiętał melodię i pomógł w jej rekonstrukcji. Po latach przerwy hejnał ponownie zabrzmiał w 2010 r., kiedy wykonał go trębacz Franciszek Lotycz podczas obchodów 20-lecia samorządu terytorialnego. W tym samym roku zagrano go również podczas Dni Jarosławia.

Nowy wykonawca 

Od teraz hejnał będzie odgrywał młody trębacz Franciszek Krygowski, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu oraz Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina. Na co dzień rozwija on swój talent nie tylko jako muzyk, ale także jako harcerz w 4. Drużynie Harcerzy Ziemi Jarosławskiej "Chłopaki z AK".

Każde odegranie hejnału to dla niego spore wyzwanie – aby dotrzeć na wieżę Ratusza, hejnalista musi pokonać 114 schodów, w tym 31 drewnianych stopni.

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kolejarzTreść komentarza: tęczowy rafał , tęczowi kibice resovi ukrywający sie pod postacią twardzieli w dresachData dodania komentarza: 30.04.2025, 12:40Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a jest jakis poseł który coś zrobił dla Podkarpacia? Oprócz wstydu ?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:39Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: NNTreść komentarza: To gawlik jest posłem? Człowiek całe życie się uczy. Nigdy nie słyszałem o nim żeby coś tu robił dla Rzeszowa czy Podkarpackiego wogóleData dodania komentarza: 28.04.2025, 18:51Źródło komentarza: Radni PiS przegłosowali stanowisko Sejmiku. Poseł Gawlik: To polityka uprawiana na kłamstwie!Autor komentarza: gośćTreść komentarza: jaki klub takie hasła !Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:06Źródło komentarza: "Tęczowy Trzaskowski". Baner kibiców Resovii podchwycił znany polityk PiSAutor komentarza: czfTreść komentarza: Biały terror zaczął się o rok wcześniej niż czerwony i pochłonął więcej ofiar, mordowanych w o wiele bardziej brutalny sposób. Na początku rewolucja była w rzeczywistości zbyt łaskawa i naiwna. Bolszewicy wielokrotnie okazywali wielkoduszność i pozwalali znanym i aktywnym kontrrewolucjonistom odejść wolno, tak jak np. gen. Piotr Krasnow, którego puszczono wolno za obietnicę, że nie będzie walczył przeciwko rządowi, a który potem natychmiast złamał swoją obietnicę, a potem zaś kolaborował z nazistami. Czerezwyczajki stanowiły przykrą konieczność w obliczu krwawego oporu ancien regime'u. p. art. „10 najczęstszych kłamstw na temat Rewolucji Październikowej” na naszej stronie, kłamstwo nr 4 – w dalszej części cytubemy także Marka Twaina czy gen. Gravesa z USA albo amerykańskiego ambasadoraData dodania komentarza: 24.04.2025, 08:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!Autor komentarza: PogromcaRedaktorkowTreść komentarza: ale chłam, dobrze że czerwony front trzyma poziom w przeciwieństwie do dzisiejszego dziennikarstwaData dodania komentarza: 24.04.2025, 00:35Źródło komentarza: Komunistyczna propaganda na ulicach Rzeszowa. Wiemy, kto za tym stoi!
Reklama
Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama