Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

Fizyka i chemia na scenie, czyli jak konkurs BrAinSToRM zmienia edukację [AKTUALIZACJA - 30.03.2025]

Podziel się
Oceń

W IX Liceum Ogólnokształcącym w Rzeszowie odbył się finał II Wojewódzkiego Konkursu Doświadczeń Fizyczno-Chemicznych „BrAinSToRM”. Nowatorska formuła, opracowana przez organizatorów, przyczynia się do tego, że zmagania te cieszą się z roku na rok coraz większą popularnością wśród podkarpackich uczniów.
Fizyka i chemia na scenie, czyli jak konkurs BrAinSToRM zmienia edukację [AKTUALIZACJA - 30.03.2025]

Autor: Krystian Propola / Halo Rzeszów

W minionym tygodniu młodzież z całego Podkarpacia prezentowała w gmachu szkoły swoje niezwykłe eksperymenty, łącząc naukową wiedzę z umiejętnością publicznego występowania. Postanowiliśmy porozmawiać z organizatorami o idei, sukcesach i przyszłości konkursu.

Początki

Protoplastą zmagań naukowych w szkole był organizowany wówczas w IX LO konkurs I Phys Wizz, którego opiekunem i pomysłodawczynią miała być ówczesna nauczycielka placówki, pani Małgorzata Matuszkiewicz.

-Chcieliśmy wspólnie z uczniami popularyzować naukę - wyjaśnia Małgorzata Matuszkiewicz. -Formuła opierała się na tym, że uczniowie w eliminacjach mieli przesyłać film w pliku MP3, kolejny etap odbywał się na Teamsie.

-Pani Matuszkiewicz miała oryginalny pomysł na konkurs, zaś prawa do logo mieli uczniowie IX LO - tłumaczy nam jeden z wychowanków szkoły. 

Jak tłumaczą nasi rozmówcy, po odejściu nauczycielki, marka konkursu odeszła wraz z nią do I LO, gdzie obecnie rozpoczęła się kolejna edycja konkursu. IX LO postanowiło natomiast organizować konkurs już pod nową nazwą i w formule rozszerzonej o doświadczenia chemiczne.

-W IX LO został stworzony nowy konkurs oparty o doświadczenia fizyczne i chemiczne, który został zarejestrowany w Kuratorium Oświaty pod własną nazwą - mówi dyrektor Melinda Tęcza. 

Zadowolenia z istnienia obydwu konkursów nie kryją niektórzy uczniowie, podkreślając, że w obydwu przypadkach praca dydaktyków przyczynia się do rozwijania ich zainteresowań.

Pasja zaczyna się od doświadczenia

Dyrektor IX LO, Melinda Tęcza, nie kryje satysfakcji z rosnącej popularności konkursu. W rozmowie z Halo Rzeszów podkreśliła ona fakt, że wśród uczestników jest coraz większa liczba osób spoza Rzeszowa i jego okolic.

– W tym roku do pierwszego etapu zgłosiło się około pięćdziesięciu osób, czyli prawie dwukrotnie więcej niż w poprzedniej edycji. Mamy uczestników z Krosna, Jasła, Sieniawy czy Łańcuta. Widać, że popularyzacja nauk ścisłych i przyrodniczych naprawdę idzie w dobrym kierunku – mówi.

fot. Krystian Propola/Halo Rzeszów

Finał konkursu miał nietypową formę, przypominając znajdującym się na sali widzom raczej naukowy talent show niż typowe zawody przedmiotowe, do których przywykliśmy w trakcie szkolnych lat. Organizatorzy postawili bowiem na widowiskowość, pasję i kreatywność, pozwalając młodzieży na pokazanie wszystkim, że fizyka i chemia mogą fascynować równie mocno jak sztuka czy sport.

Nauka, która inspiruje

Pomysłodawczynią nowej wersji konkursu jest Justyna Kocurek, nauczycielka fizyki z IX LO i absolwentka Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Jak przyznaje, jej motywacją było wypełnienie luki w edukacji – konkursów przedmiotowych jest wiele, ale brakuje wśród nich takich, które opierają się na doświadczeniach praktycznych. 

fot. Krystian Propola/Halo Rzeszów

– Chcieliśmy stworzyć coś, co zainteresuje uczniów na tyle, że będą wracać w kolejnych edycjach. I faktycznie, uczniowie startujący w siódmej klasie pojawili się znów rok później – podkreśla Kocurek.

Szczególnie cenna jest dla niej możliwość prezentowania uczniom nauki poprzez eksperymenty i interakcję z publicznością. 

– Uczymy nie tylko fizyki i chemii, ale również występowania przed dużym audytorium. To niezwykle cenna umiejętność na całe życie – zaznacza nauczycielka.

Nowoczesność i praktyka

W trakcie konkursu uczniowie prezentowali eksperymenty związane m.in. z różnymi rodzajami energii i ich działaniem w przyrodzie. Jak mówi Kocurek, formuła ta ma nie tylko edukować, ale również rozwijać kreatywność i zachęcać młodzież do własnych poszukiwań naukowych. 

fot. Krystian Propola/Halo Rzeszów

– Chcemy, żeby uczeń, wykorzystując już posiadaną wiedzę, sam tworzył nowe doświadczenia, które będą bazą do dalszej nauki – tłumaczy.

Sukces „BrAinSToRM” dowodzi, że metoda nauki przez doświadczenie jest nie tylko skuteczna, ale również niezwykle angażująca. 

Dyrektor Tęcza zaznacza, że szkoła będzie kontynuować tę formę popularyzacji nauk ścisłych. 

– Liczymy, że kiedyś konkurs przekształci się nawet w ogólnopolską olimpiadę. Jesteśmy na dobrej drodze – mówi z entuzjazmem.
 

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pytaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: dzieci sie nie robi a jak cos to wszystkie chcą rodzic w Rzeszowie a potem płacz że oddział zamykają. Tak samo jest ze szkołami, wożą dzieci do miasta a potem płaczą że szkołe na wsi zamykają. Mamy płacić za puste sale?Data dodania komentarza: 26.06.2025, 06:42Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia RazemAutor komentarza: KarolinaTreść komentarza: Karygodne działania, a raczej brak działań, rządu. Wycierają sobie gęby byciem prorodzinnym, a zabierają nam podstawowe prawo do bezpieczeństwa.Data dodania komentarza: 21.06.2025, 14:33Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia RazemAutor komentarza: staszekTreść komentarza: niech zamkną to betoniarnie firma STYROBUD jestem ciekaw dlaczego po zdarzeniu ta pompa była spawana może dalej w użytku nie rozumiem jednego auto po wypadku trafia na parking policyjny a tu jak by ślady zacierać może wczesniej była spawanaData dodania komentarza: 21.06.2025, 11:33Źródło komentarza: Wypadek na budowie na Kwiatkowskiego. Pracownika przygniotło ramie pompogruszki! [Aktualizacja]Autor komentarza: kkkTreść komentarza: na caritas? Nie daję.Data dodania komentarza: 20.06.2025, 21:29Źródło komentarza: Rzeszowski Caritas rozpoczął zbiórkę na rzecz poszkodowanych w pożarzeAutor komentarza: DawidTreść komentarza: Super! Nie możemy sobie pozwolić na kolejne poświęcenia w imię cięć budżetowych!Data dodania komentarza: 20.06.2025, 12:13Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia Razem
Reklama
Reklama
Reklama