Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama

W Świlczy podpisano ważne porozumienie. Wspólna misja: patriotyzm, edukacja i pamięć o Piłsudskim

Podziel się
Oceń

W symboliczną 90. rocznicę śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego, w Świlczy odbyło się wydarzenie, które łączy historię z teraźniejszością. W Filii Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Trzcianie podpisano porozumienie o współpracy między Związkiem Piłsudczyków RP Oddział w Rzeszowie a Stowarzyszeniem Oficerów Więziennictwa Koło w Olszanicy.
W Świlczy podpisano ważne porozumienie. Wspólna misja: patriotyzm, edukacja i pamięć o Piłsudskim

Autor: Krystian Propola / Halo Rzeszów

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele samorządu, służb mundurowych, edukacji oraz lokalna społeczność.

Porozumienie zostało zawarte w obecności wójta gminy Świlcza, Dawida Homy, który nie krył wzruszenia z faktu, że tak ważne porozumienie podpisano właśnie na terenie gminy.

Od wielu lat pielęgnujemy tutaj tradycje historyczne i kulturalne związane z naszymi bohaterami. Dzisiejszy budynek Urzędu Gminy Świlcza stoi na miejscu, z którego wywodziła się matka Leopolda Lisa-Kuli, jednego z najwybitniejszych oficerów armii Piłsudskiego. Dlatego z podwójnym wzruszeniem przyjąłem propozycję zorganizowania tego wydarzenia właśnie u nas.

- tłumaczył wójt Homa.

Porozumienie 

Sygnatariuszami porozumienia byli ppłk Dariusz Zięba, prezes Związku Piłsudczyków w Rzeszowie, oraz płk Adam Nieznanski, przewodniczący Stowarzyszenia Oficerów Więziennictwa w Olszanicy. Obie organizacje odwołują się do dziedzictwa niepodległościowego i chcą wspólnie realizować projekty edukacyjne, patriotyczne i społeczne.

To porozumienie nie psuje żadnej lokalnej narracji, a wręcz ją uzupełnia. Chcemy wspólnie dzielić się wiedzą o służbie, mundurze i historii. Związek Piłsudczyków kładzie szczególny nacisk na czasy Marszałka, a gmina Świlcza jest dla nas szczególnie ważna – tu są korzenie rodziny Lisa-Kuli.

 – tłumaczył ppłk Zięba.

Z kolei płk Nieznanski przypomniał, jak bliskie związki ze spuścizną Piłsudskiego ma sama formacja służby więziennej:

Pierwszy dekret o służbie więziennej podpisał właśnie Józef Piłsudski, w 1918 roku. Dlatego wartości patriotyczne są dla nas czymś więcej niż tylko symbolem – to codzienna praktyka.

fot. Krystian Propola/Halo Rzeszów

Wartości, które mają moc

Podczas wydarzenia nie zabrakło także refleksji nad tym, czym jest patriotyzm w XXI wieku. Prezes Zięba podkreślił, że współczesne działania Związku Piłsudczyków to nie tylko edukacja historyczna, ale i konkretna pomoc – również humanitarna.

Pomagaliśmy na Ukrainie, wspieramy Polaków na Wschodzie, budujemy pomniki, ale też staramy się po prostu być tam, gdzie trzeba mówić o historii i Polsce. Czasem to mała wieś, czasem duże miasto – ważne, by była otwartość i serce do współpracy 

– mówił w rozmowie z Halo Rzeszów.

Porozumienie, jak zapowiedział wójt Dawid Homa, będzie miało także wymiar praktyczny – wspólne lekcje w szkołach, wystawy, warsztaty historyczne i wydarzenia plenerowe skierowane do całej społeczności lokalnej.

Już dziś mamy plany rozszerzenia współpracy o projekty edukacyjne. Chcemy szerzyć patriotyzm wśród młodzieży szkolnej, ale też mieszkańców całej gminy. 

– zapowiedział gospodarz gminy.

W wydarzeniu uczestniczyli m.in. zastępca wójta Seweryn Kornak, pracownicy Urzędu Gminy, Straż Gminna, przedstawiciele oświaty z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Bratkowicach oraz lokalni radni. Spotkanie poprowadził radny Marcin Żańczak.

 

Powiązane galerie zdjęć:

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: prorokTreść komentarza: Poczytaj historię miasta to sie dowiesz skąd tematy żydowskie w Rzeszowie. A jak Cię to nie interesuje to zajmij się historią swojej wsi bo może akurat Twój dziadek też ma korzenie żydowskieData dodania komentarza: 4.07.2025, 19:24Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Tragedia! Izrael morduje Palestynę a "pro żydowskie" pismaki jarają się literaturą państwa zbrodniarzy! Gdzie my jesteśmy?!Data dodania komentarza: 4.07.2025, 18:26Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięci K Autor komentarza: Krystian PropolaTreść komentarza: Dziękuję, że jest Pan naszym czytelnikiem i za Pańską uwagę. Niestety nie zostanie ona uwzględniona. Pozdrawiam serdecznie, na szczęście dziś już chłodniej :)Data dodania komentarza: 4.07.2025, 10:37Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: HenTreść komentarza: Wszedłem tu tylko po to, żeby napisać, że nikogo to nie interesuje, panie doktorze Propola. Proszę się zająć tematami miasta, a nie tematami żydowskimi. Pozdrowienia gorące, bo dziś 30 stopniData dodania komentarza: 3.07.2025, 09:53Źródło komentarza: „To jest nasze wspólne dziedzictwo”. Rozmowa z prof. Aliną Molisak o literaturze żydowskiej i pamięciAutor komentarza: lózakTreść komentarza: bo fachowcy z pisu nie wiedzieli co to jest. Oni się znają na węglu i wodzie świeconejData dodania komentarza: 30.06.2025, 19:41Źródło komentarza: PiS zrzekł się praw do cennych złóż na Grenlandii? Gawlik ujawnia i pytaAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: dzieci sie nie robi a jak cos to wszystkie chcą rodzic w Rzeszowie a potem płacz że oddział zamykają. Tak samo jest ze szkołami, wożą dzieci do miasta a potem płaczą że szkołe na wsi zamykają. Mamy płacić za puste sale?Data dodania komentarza: 26.06.2025, 06:42Źródło komentarza: Co z porodówką w Lesku? Do walki dołącza Partia Razem
Reklama
Reklama
Reklama