Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Reklama
Reklama orkiestra księżniczek Rzeszów

Rafał Trzaskowski - kandydat na prezydenta RP w wyborach 2025

Podziel się
Oceń

Rafał Trzaskowski - kandydat na prezydenta RP w wyborach 2025

Źródło: Rafał Trzaskowski facebook

Rafał Kazimierz Trzaskowski, urodzony 17 stycznia 1972 roku w Warszawie, jest obecnie jednym z głównych kandydatów w wyborach prezydenckich 2025 roku, reprezentującym Koalicję Obywatelską. Jego dotychczasowa kariera obejmuje liczne stanowiska w administracji państwowej, Parlamencie Europejskim oraz samorządzie, a obecnie pełni funkcję prezydenta Warszawy.

Wykształcenie i początki kariery zawodowej

Rafał Trzaskowski posiada imponujące wykształcenie i doświadczenie akademickie. W latach 1991-1996 studiował równolegle na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych oraz Filologii Angielskiej. Jest absolwentem College d'Europe w Natolinie, a w 2004 roku uzyskał tytuł doktora nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim w Instytucie Stosunków Międzynarodowych. Jego edukacja obejmowała również naukę za granicą - w Stanach Zjednoczonych (Cranbrook-Kingswood High School) oraz w Australii (Marcellin College w Sydney). W 1996 roku otrzymał stypendium Uniwersytetu w Oxfordzie, a w 2002 roku stypendium Instytutu Unii Europejskiej ds. Badań nad Bezpieczeństwem w Paryżu.

Swoją karierę zawodową rozpoczął wcześnie, już w liceum dorabiając jako nauczyciel języka angielskiego, a później pracując jako tłumacz symultaniczny. Ta praca, którą wykonywał od 1995 roku przez około 10 lat, pozwoliła mu na szybkie usamodzielnienie się. Trzaskowski jest poliglotą - włada biegle językiem angielskim, francuskim, hiszpańskim, rosyjskim i włoskim.

Kariera w strukturach europejskich

Doświadczenie zawodowe Trzaskowskiego w sprawach europejskich rozpoczęło się od pracy jako ekspert ds. UE. W latach 2000-2001 pełnił funkcję doradcy Sekretarza Komitetu Integracji Europejskiej w gabinecie szefa Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej.

Następnie, w latach 2004-2009, pracował jako doradca przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego oraz Delegacji Platformy Obywatelskiej w Parlamencie Europejskim. Ten okres pozwolił mu zdobyć cenne doświadczenie w funkcjonowaniu instytucji unijnych.

W 2009 roku Trzaskowski wystartował w wyborach do Parlamentu Europejskiego z listy Platformy Obywatelskiej i uzyskał mandat eurodeputowanego VII kadencji. W PE zajmował się sprawami związanymi z implementacją traktatów UE, unijnym budżetem, Europejską Agendą Cyfrową oraz polityką energetyczną. Był również wiceprzewodniczącym Komisji Spraw Konstytucyjnych.

Kariera w administracji rządowej

Kariera Trzaskowskiego w administracji rządowej rozpoczęła się w 2013 roku, kiedy premier Donald Tusk powierzył mu stanowisko ministra administracji i cyfryzacji. Na tym stanowisku odpowiadał za zarządzanie kryzysowe oraz za kontakt w imieniu rządu z samorządami.

Po zmianie rządu w 2014 roku, premier Ewa Kopacz powołała go na stanowisko Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych ds. Unii Europejskiej. Pełnił również funkcję Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. Rady Europejskiej, wypracowując stanowisko Polski na szczytach UE. Na tych stanowiskach pracował do 2015 roku.

W wyborach parlamentarnych w 2015 roku Trzaskowski uzyskał mandat poselski, startując z okręgu krakowskiego. Został posłem na Sejm VIII kadencji, gdzie pracował w latach 2015-2018.

Prezydentura Warszawy

Rok 2018 otworzył nowy rozdział w karierze politycznej Trzaskowskiego - wystartował w wyborach na prezydenta Warszawy i zwyciężył w pierwszej turze, pokonując m.in. kandydata PiS Patryka Jakiego. Objął urząd prezydenta miasta stołecznego Warszawy, który piastuje do dziś.

W 2024 roku ponownie ubiegał się o fotel prezydenta Warszawy i ponownie wygrał w pierwszej turze, uzyskując 444 006 głosów (57,41%). 7 maja 2024 został zaprzysiężony na drugą kadencję.

Kandydatura prezydencka 2020 i działalność po wyborach

W 2020 roku, po wycofaniu się z wyścigu wyborczego kandydatki KO Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, Trzaskowski został kandydatem Koalicji Obywatelskiej w wyborach prezydenckich. W drugiej turze głosowania przegrał niewielką różnicą głosów z walczącym o II kadencję prezydentem Andrzejem Dudą.

Po wyborach prezydenckich 2020 roku Trzaskowski zapowiedział utworzenie ruchu obywatelskiego. We wrześniu 2020 powołał fundację swojego imienia, a w październiku tego samego roku zainaugurował powstanie Ruchu Wspólna Polska. Założona przez niego instytucja zajęła się organizacją Campusu Polska Przyszłości. W 2021 roku został przewodniczącym rady politycznej samorządowego stowarzyszenia "Tak! Dla Polski".

W 2023 roku brał aktywny udział w kampanii wyborczej Koalicji Obywatelskiej przed wyborami parlamentarnymi, uczestnicząc w spotkaniach z wyborcami oraz wygłaszając przemówienie na rozpoczęciu zorganizowanego przez tę formację "Marszu Miliona Serc".

Kandydatura prezydencka 2025

W listopadzie 2024 roku Koalicja Obywatelska zorganizowała wewnętrzne prawybory mające wyłonić jej kandydata w wyborach prezydenckich 2025. Wystartowali w nich Rafał Trzaskowski i Radosław Sikorski. Trzaskowski wygrał, zdobywając prawie trzy czwarte głosów, stając się oficjalnym kandydatem KO w wyborach prezydenckich 2025.

Program wyborczy

Program wyborczy Rafała Trzaskowskiego na wybory prezydenckie 2025 opiera się na trzech głównych filarach: 

  • bezpieczeństwie,
  • sprawiedliwości społecznej
  • modernizacji Polski

Program Rafała Trzaskowskiego w kwestii bezpieczeństwa, opiera się na "Pakcie dla Bezpieczeństwa", który zakłada wyłączenie spraw bezpieczeństwa z bieżącego sporu politycznego, regularne zwoływanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego co najmniej raz na 60 dni oraz zwiększenie nakładów na obronność do 5% PKB. Kandydat KO proponuje również utworzenie Centrum "Druga Misja" angażującego weteranów i byłych funkcjonariuszy służb do szkolenia specjalistów oraz przeznaczenie minimum 50% środków na modernizację Sił Zbrojnych na inwestycje w polski przemysł zbrojeniowy. Trzaskowski podkreśla, że Stany Zjednoczone pozostają kluczowym partnerem Polski i gwarantem naszego bezpieczeństwa, sprzeciwiając się jednocześnie idei wspólnej armii europejskiej na rzecz rozwijania zdolności obronnych w oparciu o armie narodowe.

W obszarze sprawiedliwości społecznej, Trzaskowski koncentruje się na gwarantowaniu równości ekonomicznej oraz równego udziału kobiet w życiu publicznym. Kandydat KO proponuje liberalizację prawa aborcyjnego poprzez złożenie prezydenckiego projektu ustawy, przyjęcie ustawy o "pigułce dzień po" oraz wsparcie programu in vitro. Dla seniorów przewiduje stworzenie domów godnej starości, mieszkań wspomaganych oraz przestrzeni przyjaznej emerytom, a także zapowiada inwestycje w dostępność usług publicznych, takich jak szkoły i szpitale, na równym poziomie w całym kraju.

Program modernizacji Polski, opiera się na trzech głównych filarach: utworzeniu Nowego Centralnego Okręgu Przemysłowego z inwestycjami wartymi 250 miliardów złotych, wprowadzeniu Prezydenckiego Funduszu Inwestycyjnego dysponującego kwotą 2 miliardów złotych rocznie oraz deregulacji i uproszczeniu prawa gospodarczego według zasady "1 za 2" (każda nowa regulacja oznacza likwidację dwóch istniejących). Kandydat KO stawia również na patriotyzm gospodarczy, proponując zwiększenie nakładów na obronność do 5% PKB, z czego minimum 50% ma być inwestowane w polski przemysł zbrojeniowy. Trzaskowski zapowiada także uniezależnienie energetyczne poprzez rozwój odnawialnych źródeł energii, wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw oraz ochronę polskich rolników przed nieuczciwym importem.

Rodzinne związki z Podkarpaciem

Podczas wizyty w Rzeszowie w marcu 2025 roku wyszło na jaw, że pradziadek Rafała Trzaskowskiego - Bronisław Trzaskowski - pochodził z Podkarpacia. Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, witając Trzaskowskiego, wręczył mu reprodukcję publikacji jego pradziadka, który nie tylko pochodził z tego regionu, ale również "uczył patriotyzmu" na tych terenach.

Fijołek podczas spotkania z kandydatem KO na prezydenta podkreślił te rodzinne powiązania, mówiąc: "Tu urodził się Twój pradziadek i tu uczył patriotyzmu. Tak naprawdę jesteś naszym 'pinokem'". Określenie "pniok" zostało użyte nieprzypadkowo - to termin wprowadzony przez rzeszowskiego regionalistę Franciszka Kotulę, oznaczający mieszkańców od pokoleń związanych z Rzeszowem.

Wizyty w regionie

Trzaskowski wielokrotnie odwiedzał Podkarpacie w ramach swoich kampanii wyborczych. W 2020 roku, podczas swojej pierwszej kampanii prezydenckiej, odwiedził region 24 czerwca 2020. Wizyta obejmowała konferencję prasową w Rzeszowie, spotkanie z mieszkańcami gminy Jawornik Polski w Zespole Pałacowo-Parkowym w Hadlach Szklarskich, spotkanie z młodzieżą, wizytę w Dębicy oraz spotkanie z ówczesnym prezydentem Rzeszowa Tadeuszem Ferencem.

W ramach kampanii prezydenckiej 2025 roku Trzaskowski ponownie odwiedził Podkarpacie, spędzając tam cały weekend na początku marca. W sobotę pojawił się w Mielcu i Stalowej Woli, a w niedzielę 2 marca przyjechał do Rzeszowa, gdzie spotkał się z mieszkańcami na terenie Wyższej Szkoły Prawa i Administracji. Został powitany przez obecnego prezydenta Rzeszowa Konrada Fijołka, który otwarcie wyraził swoje poparcie dla kandydatury Trzaskowskiego.

Zobacz zdjęcia z tego wydarzenia:

Wcześniej, 25 stycznia 2025 roku, w Rzeszowie odbyła się inauguracja kampanii wyborczej Trzaskowskiego.

Propozycje Trzaskowskiego dla Podkarpacia

Podczas marcowej wizyty w 2025 roku Trzaskowski przedstawił swoją wizję dla Podkarpacia, próbując "odczarować" region postrzegany jako bastion PiS. Głównym punktem jego propozycji było stworzenie nowego Centralnego Okręgu Przemysłowego, nawiązującego do przedwojennej inicjatywy Eugeniusza Kwiatkowskiego.

Trzaskowski podkreślał również znaczenie Rzeszowa w kontekście międzynarodowym, szczególnie po wybuchu wojny na Ukrainie, gdy miasto odegrało kluczową rolę w pomocy uchodźcom i wsparciu transportów uzbrojenia za wschodnią granicę.

Podczas swoich wystąpień w regionie Trzaskowski wielokrotnie podkreślał, że nie wierzy w istnienie "regionów pisowskich czy innych partii", próbując w ten sposób przełamać stereotyp Podkarpacia jako regionu niedostępnego dla Koalicji Obywatelskiej.

Życie prywatne

Rafał Trzaskowski jest żonaty z Małgorzatą i ma dwoje dzieci - córkę Olę i syna Stasia. Wśród jego pasji wymienia się jazz i książki.

Jako polityk, naukowiec i samorządowiec, Trzaskowski łączy bogate doświadczenie w administracji państwowej, europejskiej i samorządowej z wiedzą akademicką w dziedzinie spraw europejskich i stosunków międzynarodowych. Jego kandydatura w wyborach prezydenckich 2025 roku stanowi kontynuację jego dotychczasowej kariery politycznej.

Czytaj również:

Powiązane galerie zdjęć:


Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: GrjekTreść komentarza: A co zrobił pastuch CPk kosił kase a teraz krytykujeData dodania komentarza: 17.05.2025, 10:44Źródło komentarza: Politycy PiS: rząd oferuje nam 'neo CPK', a obietnica Trzaskowskiego to oszustwoAutor komentarza: wyborcaTreść komentarza: a gdzie pisowskie CPK? 8 lat planowania i koszenia kasy i nic. Po co nam dojazd do CPK w polach pod Radomiem?Data dodania komentarza: 16.05.2025, 14:06Źródło komentarza: Politycy PiS: rząd oferuje nam 'neo CPK', a obietnica Trzaskowskiego to oszustwoAutor komentarza: WladimirTreść komentarza: wygra Batyr to możecie się żegnać z UE🫠Data dodania komentarza: 15.05.2025, 23:02Źródło komentarza: Wojewódzkie Obchody Dnia Europy w RzeszowieAutor komentarza: WujTreść komentarza: Co tu komentować.Facet nie żyje .Ciekawe że takie osoby pracują w policjiData dodania komentarza: 15.05.2025, 12:40Źródło komentarza: Tragedia w Zagorzycach: Policjantka podejrzana o zabójstwo mężaAutor komentarza: mrówkaTreść komentarza: Lubię pana profesora, ale jego pomysł o tym, aby zdelegalizować kosiarki trochę mnie przeraża. Powinny być wyznaczone strefy wolne od kosiarek, np. tam gdzie widoczność podczas jazdy samochodem nie byłaby ograniczona, albo w parkach, placach zabaw, by można byłoby się móc położyć na kocu, ale nie wszędzie.Data dodania komentarza: 15.05.2025, 12:06Źródło komentarza: Zdelegalizować kosiarki? Botanik z Rzeszowa apeluje: Dajmy naturze odetchnąćAutor komentarza: kierowcaTreść komentarza: Nie wiem skąd wyborcy z Podkarpacia czerpią informacje o zabraniu 800+ , trzynastki , czternastki oraz innych świadczeń już nabytych gdy wygra Trzaskowski. Wiadomo co może prezydent Polski. Wiadomo ile szkody , nienawiści oraz jątrzenia doszło w trakcie rządów prezydenta Dudy. Nam nie trzeba polityka uzależnionego od partii lecz gospodarza który więcej słucha wyborców niż guru partyjnego. Wstydem jest to że wyborcy z Podkarpacia mienią się katolikami a sprzedają się za garść srebrników kandydatom poprzedniej partii oddając na nich głos. Wy dostaliście 800 zł - 1700 zł. a oni co miesiąc od 50 tys.Data dodania komentarza: 14.05.2025, 14:47Źródło komentarza: "Nie ma dla Polski lepszego wyboru niż Trzaskowski": Akcja Obywatele Naprzód dotarła na Podkarpacie
Reklama
Reklama
Reklama