Podkarpackie samorządy uroczyście obchodziły Dzień Samorządu Terytorialnego, upamiętniając 35. rocznicę pierwszych w pełni demokratycznych wyborów samorządowych, które odbyły się 27 maja 1990 roku. Uroczystości zgromadziły przedstawicieli lokalnych władz z całego regionu w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie.
Wojewoda Kubas-Hul: zawsze będę z Wami
Wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul w swoim wystąpieniu podkreśliła znaczenie współpracy między różnymi szczeblami władzy oraz przedstawiła szeroki zakres zadań realizowanych przez administrację wojewódzką. Mówiła o wsparciu dla ośrodków pomocy społecznej, centrów usług społecznych, domów dla matek z małoletnimi dziećmi oraz ośrodków interwencji kryzysowej. Szczególną uwagę zwróciła na pomoc osobom z niepełnosprawnościami, na którą przeznaczane są środki przekraczające miliard złotych.

Wojewoda przypomniała również o nowych wyzwaniach związanych z wdrażaniem ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej, która zaczęła obowiązywać od stycznia. Zapowiedziała spotkania z samorządowcami w czerwcu, podczas których omawiane będą inwestycje finansowane ze środków wojewódzkich. W swoim przemówieniu wyraziła dumę z dwunastoletniej pracy w samorządzie, co pozwala jej lepiej rozumieć problemy i zadania lokalnych liderów.
Kubas-Hul złożyła samorządowcom życzenia, aby "jak najmniej zdarzeń kryzysowych było na terenie państwa gmin", nawiązując do niedawnych powodzi w gminach Pawłosiów, Jarosław czy Chłopice. Zapewniła o stałym wsparciu, podkreślając: "zawsze będę z wami na miejscu, zwłaszcza w tych najtrudniejszych chwilach, kiedy ta pomoc jest najbardziej potrzebna".
Bartosz Romowicz: Polska wzorem dla Europy
Poseł Bartosz Romowicz z Polski 2050 przedstawił samorząd polski jako wzór dla innych krajów europejskich1. Podczas spotkań z samorządowcami z Albanii wszyscy podkreślali, że "reforma samorządowa to najlepsza reforma, jaka w Polsce się udała i wszyscy na nas się wzorują".

Romowicz zwrócił uwagę na specyfikę pracy samorządowej, która wykracza daleko poza standardowe godziny urzędowania. Jak mówił, "to nie jest praca na 8 godzin od siódmej 30 do piętnastej 30", ale służba całodobowa, gdy trzeba reagować na sytuacje kryzysowe - od pożarów po wystąpienia rzek z brzegów. Podkreślił wartość współpracy między samorządowcami niezależnie od przynależności politycznej, zauważając, że podczas spotkań "najrzadziej rozmawiamy o polityce", a skupiamy się na wymianie doświadczeń w rozwiązywaniu problemów.
Jarosińska-Jedynak: Podkarpacie zawdzięcza rozwój środkom europejskim
Małgorzata Jarosińska-Jedynak, członek zarządu województwa podkarpackiego, podkreśliła znaczenie dwóch jubileuszów: 35-lecia odrodzenia samorządu terytorialnego oraz 25-lecia istnienia Podkarpackiego Stowarzyszenia Samorządów Terytorialnych. Wskazała na kluczową rolę środków europejskich w rozwoju regionu, zachęcając do korzystania z Funduszy Europejskich dla Podkarpacia na lata 2021-2027.

Jarosińska-Jedynak przypomniała również o wcześniejszym wsparciu z budżetu państwa, w tym z Rządowego Funduszu Polski Ład, Funduszu Dróg Samorządowych czy Funduszu Inwestycji Lokalnych, które umożliwiły realizację "wielu inwestycji - dróg, szkół, sieci wodociągowych, obiektów kultury".
Uroczysty charakter obchodów
Celebracja rozpoczęła się tradycyjną mszą świętą w rzeszowskim Kościele Farnym pod przewodnictwem biskupa Kazimierza Górnego. Samorządowcy wzięli również udział we wspólnej paradzie ulicami Rzeszowa, którą prowadziły Gminna Orkiestra Dęta z Krasnego oraz Zespół Mażoretek z Boguchwały.
Podczas uroczystości wręczono srebrne odznaki honorowe Podkarpackiego Stowarzyszenia Samorządów Terytorialnych oraz po raz XXV przyznano Podkarpacką Nagrodę Samorządową. Dodatkowo rozdano stypendia dla uzdolnionych uczniów z regionu - program, z którego do tej pory skorzystało już ponad 500 młodych talentów z Podkarpacia.

Wydarzenie uświetnił wykład specjalny profesora Marka Cierpiał-Wolana, prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, poświęcony 35 latom samorządności w Polsce. Uroczystość była okazją do refleksji nad dorobkiem polskiej samorządności oraz planowania wspólnej przyszłości budowanej z mieszkańcami i dla mieszkańców regionu.
Napisz komentarz
Komentarze